Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znane absolwentki i znani absolwenci Liceum Plastycznego w Supraślu. Wielu uczniów "Plastyka" osiągnęło sukces. Znasz ich wszystkich?

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Miruć/Warzecha/Tarasewicz
Miruć/Warzecha/Tarasewicz Jacek Kurnikowski AKPA/Dubbingpedia/Łozowik
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych przez ponad 7 dekad funkcjonowania kształciło młodzież o wrażliwym i twórczym spojrzeniu na świat. Wielu absolwentów, którzy opuścili mury szkoły związało swoją przyszłość z malarstwem. Wymienić tu można Leona Tarasewicza, Stanisława Trzeszczkowskiego, Jadwigę Szczykowską-Załęską czy Lecha Policyna. Wielu poszło inną drogą, np. Agnieszka Maciąg czy znany "telewizyjny" architekt Krzysztof Miruć.

Sukces absolwentów Liceum Plastycznego w Supraślu mierzony różną miarą

Supraska placówka dla wielu młodych ludzi stała się przepustką do uczelni artystycznych w całym kraju, część z nich wróciła w rodzinne strony, a część znalazła sobie nowy dom. Niemała grupa absolwentów "Plastyka" wystawia swoje prace na całym świecie, spełnia się naukowo na najlepszych uczelniach, zdobywa nagrody i wyróżnienia. Są też tacy, którzy działają w swojej lokalnej społeczności, ale nadal tworzą oraz nieraz edukują i inspirują młode pokolenie.

Zobacz listę kilkudziesięciu absolwentów i absolwentek Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i zapoznaj się z ich krótką historią:

Zobacz również: Nietypowa wystawa zdjęć w Galerii Marchand. Beata Palikot-Borowska pokazał swoją fabrykę w detalu

Znamienne jest to, że wielu absolwentów supraskiego liceum zdobyło popularność w innej dziedzinie niż sztuka plastyczna. Są wśród nich np. aktorzy.

Kilka dat z historii Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu

  • listopad roku 1944 - artysta plastyk Stanisław Stolarczyk zakłada Koedukacyjną Średnią Szkołę Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych w Białymstoku
  • 1945 rok - placówka przemianowana w na Szkołę Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych, funkcjonowała w Białymstoku na ulicy Kilińskiego 7
  • 1959 - przeniosła swoją siedzibę do zespołu pałacowego Buchholtza w Supraślu
  • 1 września 1982 roku w myśl zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki zmieniono nazwę szkoły na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych

Liceum Plastyczne dzisiaj

Od przeszło 60 lat szkoła mieści się w w dawnym pałacu Buchholtza w Supraślu. Od 1 września 1982 roku w myśl zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki zmieniono nazwę szkoły na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.

Sprawdź również: Robert Szczebiot. Podlasie to jedyny region, gdzie pasuje mi, że licho nie śpi

Absolwenci liceum uzyskują tytuł plastyka w jednej z czterech specjalności

  1. tkanina artystyczna
  2. techniki rzeźbiarskie
  3. techniki druku artystycznego
  4. realizacje intermedialne

Tytuł upoważnia do wykonywania tego zawodu.

Zobacz listę kilkudziesięciu absolwentów i absolwentek Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i zapoznaj się z ich krótką historią:

Z pewnością jest jeszcze wielu twórców, których na powyższej liście nie uwzględniłem, ale mówiąc wprost - jest to w zasadzie niemożliwe. Jeśli zauważą państwo jakieś nieścisłości w biogramach lub znają kogoś kto "Plastyka" ukończył proszę o wiadomość
na adres: [email protected]

Tekst (w większości) powstał 10 miesięcy temu, jeśli znajdą w nim Państwo jakieś nieścisłości proszę o kontakt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto