MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Białystok z lat 1910-1943 na wyjątkowych pocztówkach i zdjęciach znalezionych na eBay'u. Unikatowe archiwalne fotografie i grafiki. Sprawdź!

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Centrum, ulica Bazarna, zdjęcia z ratusza.
Centrum, ulica Bazarna, zdjęcia z ratusza. eBAy
Międzywojenny Białystok jawi się jako miasto wielobarwne i intrygujące. Bliskie i swojskie, a jednocześnie tak odległe. W serwisie aukcyjnym eBay można natrafić na wiele zdjęć i widokówek przedstawiających stolicę Podlasia sprzed około 100 lat. Wiele obiektów aukcji jest wyjątkowych i niepowtarzalnych. Zobacz co przedstawiają.

Obraz starego Białegostoku zatrzymany w czasie

W latach międzywojennych Białystok był kosmopolitycznym i popularnym miastem. Wtedy to stolica regionu rozkwitała, a jej znaczenie na mapie kraju rosło. O wysokim statusie świadczą opisy i obrazy z tego okresu. Szerokie, zadbane ulice, reprezentatywne budynki, piękne parki. Na portalach internetowych często pojawiają się fotografie, na których możemy zobaczyć jak wyglądał Białystok w pierwszej połowie XX w. Ogromną rolę w popularyzowaniu zdjęć z tego okresu odegrały prace Bolesława Augustisa, które zostały odnalezione w 2004 roku.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia i pocztówki Białegostoku i okolic z lat 1910-1943:

Zobacz mieszkańców Białegostoku na pokolorowanych zdjęciach Bolesława Augustisa, które zostały wykonany przed II WŚ.

Augustis uwieczniał przede wszystkim mieszkańców miasta licząc na to, że uda mu się sprzedać im swoje prace. W ten sposób stworzył niepowtarzalny katalog przedwojennych białostoczan. Inną kategorię stanowią zdjęcia przedstawiające architektoniczną tkankę miejską.

Sprawdź jak Białystok wyglądał po wojnie:

Okazuje się, że sporo zdjęć Białegostoku, z różnych okresów można znaleźć na portalach aukcyjnych. Szczególnie ciekawa oferta znajduje się na eBay'u, na którym można trafić na prawdziwe perełki. Lwia część fotografii i widokówek jest oferowana przez kupców z zagranicy, często z Niemiec. Przeszukaliśmy zasoby serwisu i wybraliśmy zdjęcia z okresu 1910 - 1943, na których możemy zobaczyć np.:

  • Ulicę Bazarną, dzisiejszą Lipową
  • targ
  • dworzec kolejowy
  • Pałac Branickich
  • park
  • Hotel Ostrowski
  • Grand Hotel

Ciekawą i poruszającą porcją fotografii są te pochodzące z lat 1942-43. Najwyraźniej ich autorem jest żołnierz Wermachtu, który uwiecznił np. żebrzące dzieci, handlujących ludzi czy czołgi na ulicach miasta.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia i pocztówki Białegostoku i okolic z lat 1910-1943:

Wszystkie przedstawione fotografie pochodzą z serwisu aukcyjnego eBay. Ceny rozpoczynają się już od około 5 euro z przesyłką.

E-bay na świecie

E-bay to serwis aukcji internetowych. Założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara jako AuctionWeb. Stał się pierwszym internetowym serwisem aukcyjnym umożliwiającym transakcje między osobami.

Pobieżne kalendarium:

  • 1997 - serwis zmienił nazwę z AuctionWeb na eBay
  • 2000 - eBay miał 12 milionów zarejestrowanych użytkowników sprzedających 4,5 miliona produktów dziennie.
  • 2008 - firma rozszerzyła działalność na całym świecie (15 000 pracowników, przychody w wysokości prawie 7,7 miliarda dolarów)

Obecnie eBay działa w 37 krajach.

Ebay na polskim rynku

W 2005 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w Polsce. Obecnie eBay.pl zajmuje trzecie miejsce wśród serwisów aukcyjnych w kraju.

Zobacz jak wyglądało nasze miasto na pocztówka z lat 70-80-tych:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto