MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa świątynia w środku miasta. Meczet wtopił się w krajobraz białostockiego blokowiska. Zobacz jak się prezentuje

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Projekt mgr arch. inż. Beata Grzegorczyk-Andrejczuk
Projekt mgr arch. inż. Beata Grzegorczyk-Andrejczuk Piotr Łozowik
Przebudowa Domu Modlitw muzułmanów trwała około roku. Nowy meczet na dobre wrósł w krajobraz osiedla Piasta w Białymstoku i trzeba przyznać, że budynek - wg projektu Beaty Grzegorczyk-Andrejczuk - robi wrażenie. Egzotyczna architektura bryły świątyni idealnie dopełnia obrazu wielokulturowego miasta i województwa i ma wszelkie predyspozycje by stać się interesującym punktem na turystycznej mapie.

Wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku

Znacznie przebudowany w ostatnich latach Dom Modlitw to pierwsza typowa świątynia wyznawców islamu w Białymstoku i jedna z niewielu w Polsce. Meczet wyróżnia się wyjątkową, orientalną architekturą i stanowi egzotyczną atrakcję krajoznawczą. Bardzo udanej przebudowy dokonano wg projektu mgr arch. inż. Beaty Grzegorczyk-Andrejczuk.

Zobacz na zdjęciach jak wygląda najnowszy meczet na Podlasiu. Wyjątkowa białostocka świątynia wyznawców islamu:

- Na mapie województwa podlaskiego, a szczególnie Białegostoku, miejsce to zyskało symboliczny wymiar. To pierwsza typowa świątynia muzułmańska w Białymstoku. To było marzenie i projekt Tatarów polskich od początku osadnictwa w latach 60., kiedy Muzułmańska Gmina Wyznaniowa była zakładana - podkreślał mufti Miśkiewicz podczas oficjalnego otwarcia.

Zobacz także: Meczet w Białymstoku gotowy. Dom Kultury Muzułmańskiej przeszedł remont. Teraz ma minaret

Dom Modlitw muzułmanów pełni rolę meczetu. Odbywają się tu cykliczne modlitwy piątkowe i świąteczne. Dom jest poza tym miejscem spotkań, wykładów, a teren wokół niego jest wykorzystywany w czasie organizacji imprez o charakterze kulturalnym.

Budynek z historią zagubiony wśród bloków z płyty

Zabytkowy drewniany budynek przy Grzybowej, a obecnie Piastowskiej 13F wzniesiono w 1930 r. Początkowo był to budynek mieszkalny jak wiele tego typu "drewniaków" w okolicy. Po budowie blokowiska w latach 70-tych drewniana tkanka architektoniczna została praktycznie unicestwiona. Obecny dom modlitwy przetrwał ponieważ do 1981 roku pełnił rolę biblioteki osiedlowej, a następnie został udostępniony przez spółdzielnia mieszkaniowa Zachęta na cele muzułmańskiego kultu religijnego i na rzecz kultury oraz oświaty polskich Tatarów.

Zobacz również:
Spółdzielnia mieszkaniowa urządziła składowisko odpadów tuż przy meczecie. Mieszkańcy apelują o przeniesienie śmietniska

Od 2017 roku budynek jest własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Wtedy dopiero można było przystąpić do poważniejszych prac remontowych, które rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku.

Projekt mgr arch. inż. Beata Grzegorczyk-Andrejczuk
Projekt mgr arch. inż. Beata Grzegorczyk-Andrejczuk Piotr Łozowik

Przebudowa Domu Modlitw

Meczet w Białymstoku oficjalnie otwarty został w lutym 2021 roku. Koszt inwestycji to 1,5 mln zł (90 proc. tej kwoty wyłożyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, reszta to wkład własny MZR RP). Zakres prac był ogromny. Po generalnym remoncie domek stał się ... meczetem, co od razu widać po architekturze. Obiekt zyskał m.in.:

  • minaret,
  • krużganki,
  • wiatę,
  • oszkloną oranżerię,
  • łuk wejściowy z napisem po arabsku.

Wewnątrz wzrok przyciągają sprowadzone z Turcji orientalne płytki, które zdobią podłogi, ściany oraz tworzą nowy mihrab (nisza wskazująca kierunek Mekki). Na kaflach umieszczone są wersety ze Świętej Księgi, Koranu. Cały budynek jest klimatyzowany. Nowy wygląd zyskał również teren wokół budynku. Na potrzeby spotkań społeczności tatarsko-muzułmańskiej wybudowano drewnianą altanę.

Przeczytaj także: Kruszyniany. Tatarzy modlą się w meczecie. Ale na święta choinka musi być!

Meczet znajduje się na turystycznym Szlaku Białostockich Świątyń. Zwiedzanie obiektu jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się lub w godzinach pracy kancelarii Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Tatarzy, Podlascy muzułmanie

W woj. podlaskim społeczność muzułmańska liczy około 1,5 tysiąca osób. Około 800 to mieszkańcy Białegostoku. Pozostałe zamieszkują okolice:

  • Suchowoli,
  • Sokółki,
  • Dąbrowy Białostockiej,
  • Bohonik,
  • Kruszynian.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjątkowa świątynia w środku miasta. Meczet wtopił się w krajobraz białostockiego blokowiska. Zobacz jak się prezentuje - Kurier Poranny

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto