MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalny zespół rzeźb - jeden z największych i najpiękniejszych w Polsce. Zobacz figury w Ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
BYK (Europa) 2018 Grzegorz Kwapisiewicz
BYK (Europa) 2018 Grzegorz Kwapisiewicz Piotr Łozowik
Zespół rzeźb, które zdobią ogród Pałacu Branickich w Białymstoku jest wyjątkowy. Stanowi jedną z największych tego typu kolekcji w Polsce, według wielu jest też jedną z piękniejszych. Figury pochodzą z różnych okresów, od dzieł XVIII-wiecznych po kilkuletnie. Te najnowsze są oczywiście dokładnym odwzorowaniem rzeźb historycznych. Warto im się przyjrzeć z bliska.

Ogród Pałacu Branickich odzyskał dawny blask

Ogród Branickich w Białymstoku odzyskał dawny, barokowy charakter. Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90-tych XX wieku. Odtworzono między innymi cztery dywany bukszpanowe z wzorzystym układem tych roślin według wzorów w oparciu o dawne ryciny. Prace na większą skalę rozpoczęły się w roku 2009 - wybudowano m.in.:

  • cztery fontanny,
  • Pawilon Pod Orłem,
  • przebudowani drogi i alejki,
  • odrestaurowano most,
  • na bramie wjazdowej pojawił się złoty gryf.

Co bardzo istotne do ogrodu wróciły rzeźby, które stanęły wzdłuż alei głównej, jedne odrestaurowano inne stworzono wg wzorów.

Zobacz jak wyglądają wszystkie rzeźby zdobiące ogród Pałacu Branickich, kogo przedstawiają i kto je wykonał:

Rzeźby w ogrodzie Pałacu Branickich

Rzeźby w fontannach

Pod koniec 2020 roku w parterach salonu Ogrodu Branickich w Białymstoku zakończył się ostatni etap prac rewaloryzacyjnych. W czterech ogrodowych fontannach pojawiły się rzeźby mitologicznych bóstw: Flory, Ceres, Bachusa i Saturna, patronujących czterem porom roku. Autorem kamiennych alegorii jest rzeźbiarz Lyubomir Grigorov z Sofii , a całej kompozycji – architekt Czawdar Todorow z Warszawy.

Lyubomir Grigorov
Lyubomir Grigorov Piotr Łozowik

Wyjątkowe rzeźby w ogrodzie

Prace nad uzupełnieniem dekoracji rzeźbiarskiej w salonie ogrodowym trwały dziewięć lat. W tym czasie wykonano 36 nowych rzeźb. 16 z nich ustawiono w linii boskietu (w latach 2012-2015), a kolejnych 20 – w bukszpanowych parterach (2015-2020). Obecny wystrój rzeźbiarski salonu ogrodowego tworzą 54 wolno stojące rzeźby.

Dopiero po zakończeniu prac rekonstrukcyjnych w parterach widać, że dekoracja rzeźbiarska nie służyła tylko celom estetycznym, ale niosła też ważne treści, będące wizualnym dokumentem tamtej epoki. Realizacja tych działań sprawiła, że dopiero teraz możemy zrozumieć, jakim fenomenem sztuki europejskiej była białostocka rezydencja Branickich, która porównywana była przez odwiedzających ją gości do Wersalu Polski.

Waza z maskami
Waza z maskami Piotr Łozowik

Rekonstrukcję rzeźb w salonie ogrodowym powierzono 5 wykonawcom:

  • rzeźbiarz Michał Jackowski z Białegostoku,
  • rzeźbiarz Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa,
  • architekt Tomasz Rogala,
  • Pracownia Konserwatorska GALERIA z Białegostoku,
  • Pracowni Kamieniarstwa Artystycznego „KAM-ART” z Miedzianej Góry.

Zobacz koniecznie: Rzeźbiarz Michał Jackowski intymne sceny małżeńskie zamknął w złotej obrączce

Rzeźby w parku pałacowym (1750 i 1954)

Aleja figur w ogrodzie hetmana Jana Klemensa Branickiego powstała w 1752 roku. Z przekazów z XVIII w. wynika , że ozdobiona była ona aż około 200 elementami rzeźbiarskimi, których autorem był najprawdopodobniej Jan Chryzostom Redler. W latach 50-tych XX wieku wykonano wiele rzeźb, które przetrwały do dzisiaj, ich twórcą był m.in. Stanisław Kiliszek

Zobacz jak wyglądają wszystkie rzeźby zdobiące ogród Pałacu Branickich, kogo przedstawiają i kto je wykonał:

Wersal Podlasia

Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność miejsce to osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Pałac Branickich jest jedną z wizytówek Białegostoku i regionu, a przywrócenie mu dawnego blasku jeszcze zwiększył jego atrakcyjność.

Zachowany zespół rzeźb jest jednym z największych na terenie kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Unikalny zespół rzeźb - jeden z największych i najpiękniejszych w Polsce. Zobacz figury w Ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku - Kurier Poranny

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto