Przemysł 4.0 w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych - dlaczego warto?

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Przemysł 4.0 rozwija się na naszych oczach. Prowadzi do lepszego tempa i zwiększa efektywność produkcji. Kolejne efekty to oszczędność surowców oraz konkurencyjne ceny. Największą korzyścią jednak jest zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2.

Od firmy garażowej do globalnego producenta

SaMASZ to producent nowoczesnych maszyn rolniczych obecny na rynku od 40 lat. Obecnie produkuje ok. 300 różnych maszyn dla rolnictwa oraz maszyn komunalnych i urządzeń zimowego utrzymania dróg. Firma wysyła swoje produkty do 70 krajów, w tym na tak wymagające rynki, jak USA, Korea Południowa czy Japonia.

SaMASZ stawia na jakość i innowacje. Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze, automatyczne magazyny blach i maszyny do wycinania laserowego to tutaj standard. Ostatnia inwestycja firmy to budowa ośrodka badawczo - rozwojowego opracowującego prototypy, nowe technologie i procesy technologiczne.

Zakład przekształcono w inteligentną fabrykę, wykorzystującą sztuczną inteligencję, chmury obliczeniowe, internet rzeczy i automatyzację procesów. Takie inwestycje wpisują się w złożenia przemysłu 4.0. Firma SaMASZ skorzystała z finansowania udzielonego przez polski bank rozwoju - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Na czym polega czwarta rewolucja przemysłowa?

Przemysł 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa opiera się na zaawansowanych technologiach produkcyjnych i sieciach cyfrowo - fizycznych. Zintegrowane systemy gromadzą i analizują dane, dzięki czemu monitorują i optymalizują wszystkie procesy, także współpracę z serwisem, dostawcami i dystrybutorami.

W zmieniających się realiach rynkowych tylko inteligentne fabryki mogą odpowiednio szybko reagować na popyt, skracać łańcuchy dostaw i ograniczać koszty. Wszystko to prowadzi do lepszej wydajności.

Stworzenie „Smart Factory” opiera się na współdziałaniu różnych technologii. Robotyzacja zwiększa wydajność i precyzję. Sztuczna inteligencja umożliwia automatyzację i optymalizację procesów produkcyjnych. Przewiduje problemy, optymalizuje i doskonali operacje.

Z kolei internet rzeczy zapewnia połączenie i komunikację między maszynami i systemami zarządzania, zapewnia monitoring oraz kontrolę produkcji. Analiza i przetwarzanie danych pozwalają na identyfikację potrzeb i poprawę jakości.

W inteligentnej fabryce wszystkie maszyny i systemy komunikują się ze sobą i autonomicznie organizują pracę. Człowiek pełni w nich rolę kontrolera.

Jakie korzyści daje Przemysł 4.0?

Podstawowa korzyść, jaką daje nowoczesny przemysł, to wzrost tempa i efektywności produkcji. Lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw i większa wydajność prowadzą do oszczędności energii i surowców. Ich efektem są konkurencyjne ceny.

Wprowadzenie idei Przemysłu 4.0 pozwala na większą elastyczność i szybkie reagowanie na potrzeby klientów bez dodatkowych kosztów. To z kolei jest kluczem do konkurencyjności. Ogromną korzyścią Przemysłu 4.0 jest zmniejszenie niekorzystnego wpływu na środowisko. Efektywne procesy produkcyjne umożliwiają zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2.

40 lat temu zaczynaliśmy od produkcji w wynajętym garażu, dziś SaMasz jest obecny na 70 rynkach na świecie. Obecnie firma zmierza w kierunku Przemysłu 4.0, któregoczęścią jest transformacja cyfrowa. Opiera się ona na 3 filarach: ludziach, technologiach i procesach – mówi Antoni Stolarski, prezes zarządu i założyciel firmy SaMASZ.

SaMASZ jest przykładem przedsiębiorstwa rodzinnego zbudowanego od podstaw, które dzięki inwestycjom w innowacje może konkurować na globalnym rynku. Przemysł jest jednym z motorów rozwoju polskiej gospodarki, dlatego tak ważne jest wzmacnianie jego produktywności. Wdrażanie Przemysłu 4.0 niesie ze sobą konieczność inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę.

Finansowanie rozwoju przemysłu to jeden ze sposobów, w jaki realizujemy naszą misję wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju – mówi dyrektor Regionu Podlaskiego BGK Szymon Rogaczewski.

Jak BGK dba o rozwój przemysłu?

BGK, który udzielił finansowania firmie SaMASZ, to polski bank rozwoju. Jest jedyną taką instytucją w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na tworzenie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

Działania BGK opierają się na modelu biznesowym, który skupia się na 8 obszarach: rozwoju przemysłu, przedsiębiorczości; spójności społecznej i terytorialnej; infrastrukturze, transporcie i logistyce; mieszkalnictwie; ochronie zdrowia; finansach publicznych oraz bezpieczeństwie strategicznym.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś instytucja prowadzi działania w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport oraz ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze kraju oraz podejmuje inicjatywy promujące zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przemysł 4.0 w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych - dlaczego warto? - Gazeta Współczesna

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto