reklama

Noc Muzeów na Podlasiu

RO
19 maja, na Podlasiu, odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku po raz kolejny mamy okazję nadrobić zaległości kulturalno-muzealne.

Odkrywanie muzealnych skarbów jak złote monety z XV w., tatarskie modlitewniki i żydowskie pamiątki oraz udział w warsztatach hafciarskich dla "rozzłoszczonych" - to niektóre propozycje podlaskich placówek, które w sobotę wezmą udział w europejskiej Nocy Muzeów.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które ma swoje oddziały także w kilku innych miastach w regionie, Noc Muzeów organizuje pod hasłem "Skarb". W ratuszu, w jego głównej siedzibie w Białymstoku, będzie można obejrzeć książkę z biblioteki Izabeli Branickiej, żony hetmana Jana Klemensa Branickiego, z jej autografem oraz - jak zapewniają organizatorzy - "intrygującym" dopiskiem kolejnego właściciela tej książki.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, oddział Muzeum Podlaskiego, odkryje przed odwiedzającymi cenne XIX-wieczne rękopisy polskich Tatarów - Korany i modlitewniki, które służyły do prywatnego użytku. Charakterystyczne dla tekstów w zbiorach muzeum jest to, że powstały one w środowisku Tatarów polskich. Przepisano je alfabetem arabskim. Placówka ma największą w kraju kolekcję tatarianów, czyli pamiątek związanych z osadnictwem tatarskim na ziemiach polskich.

Dodatkowo w muzeum będzie można obejrzeć złoty skarb z Sejn (Podlaskie). Jak wyjaśnił PAP Piotr Niziołek z tej placówki, to znalezisko ponad 80 złotych i srebrnych monet w dębowej skrzyneczce, najstarsze pochodzą z Hiszpanii z XV wieku. Skarb został wyłowiony z rzeki w latach 60. ubiegłego wieku. Niziołek podkreślił, że monety będą pokazane w placówce po raz pierwszy od 1985 roku. Na co dzień prezentowane są w Zamku Królewskim w Warszawie.

W Muzeum w Tykocinie, także oddziale Muzeum Podlaskiego, które mieści się w synagodze, zaprezentowane będą żydowskie pamiątki z kolekcji placówki. To m.in. lampki chanukowe z XIX wieku, które zapalało się podczas święta Chanuka, zbiór ozdób na Torę, czyli świętą księgę judaizmu, specjalne naczynia używane podczas szabasu, w których zapalano wonne zioła.

Galeria Arsenał w Białymstoku wszystkim "rozzłoszczonym" proponuje warsztaty hafciarskie "Wyhaftuj się". Artystka Monika Drożyńska przygotuje wielką tkaninę, na której każdy będzie mógł wyhaftować to, co go denerwuje i wywołuje w nim negatywne emocje. "Pokażmy sobie nawzajem, ile w nas złości" - zachęcają organizatorzy.

Białystok

RATUSZ w Białymstoku

18.00 – 24.00
zwiedzanie wystaw – Galerii Malarstwa Polskiego, „Europejskie makatki kuchenne. Kicz czy sztuka?”, „Mikołaj Wołkowycki (1925-2011). Malarstwo”

PREZENTACJA SKARBÓW
 książka z biblioteki Izabeli Branickiej z autografem hetmanowej i intrygującą dedykacją
 skarb ozdób brązowych z Brańska i srebrna biżuteria wczesnośredniowieczna (pradawna biżuteria, biżuteria sprzed wieków)

22.00 - SPACER HISTORYCZNY z Arsenem Lupinem (A.L.) vel Andrzejem Lechowskim (A.L.) „Tropem przedwojennych banków i bankowych skarbów” (początek przed ratuszem, potem spacer ulicą Sienkiewicza i Warszawską). Wielki finał o północy w Muzeum Historycznym.

24.00 – Kino sprzed lat
projekcja pierwszej powojennej komedii „Skarb” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego (film z roku 1948)

*

Muzeum Historyczne, Białystok, ul. Warszawska 37

18.00 – 24.00
zwiedzanie wystaw - „W białostockiej kamienicy”, „Białystok – makieta barokowego miasta”, „Białostocki salon artystyczny”. Prezentacja plenerowej wystawy o artyście Józefie Blicharskim i pokaz filmu o malarzu zrealizowanego przez Beatę Hyży – Czołpińską.

PREZENTACJA SKARBÓW
 złoty skarb z Sejn i inne znaleziska ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
 rękopiśmienne skarby Tatarów polskich ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

24.00 - rozprucie sejfu Samuela Cytrona

*

Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, Białystok, ul. Świętojańska 17

18.00 – 24.00
zwiedzanie wystawy stałej Alfons Karny Opus Vitae” i wystawy czasowej

19.00 - otwarcie plenerowej wystawy rzeźb Kingi Smacznej i Mateusza Łagowskiego z Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kurator ekspozycji prof. Adam Myjak. Wystawa będzie czynna do 1 września;

20.00 – warsztaty rzeźbiarskie dla rodzin z dziećmi w wieku 8 – 12 lat (liczba uczestników – 15 osób) – rzeźba w gipsie z wykorzystaniem formy wykonanej przez A. Karnego

21.00 – warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży gimnazjalnej (liczba uczestników – 15 osób) – rzeźba w gipsie z wykorzystaniem formy wykonanej przez A. Karnego

22.00 - spektakl „Złote Portrety z Galerii Wielkich Polaków - skarby z kolekcji sztuki Alfonsa Karnego” w reżyserii Krzysztofa Raua, zrealizowany na kanwie korespondencji Karnego z osobistościami świata sztuki.

*

Supraśl

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

19.00 – 24.00
zwiedzanie stałej ekspozycji „Ikona obraz i słowo. Między tym co ulotne a wieczne”.

20.00 - zajęcia warsztatowe: Jak powstaje ikona? Mowa koloru, mowa gestu, słowo.
(20 bezpłatnych wejściówek do odebrania w recepcji muzeum o godz. 19.00)

PREZENTACJA SKARBU
 tajemnica jednej ikony Kult Ikon Matki Bożej

22.00 - projekcja filmu Wij, na motywach opowiadania M. Gogola, reżyseria Georgi Kropachyov, Konstantin Yershov (produkcja ZSRR, 1967)

*

Choroszcz

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Pałac w Choroszczy

18.00 - 24.00
zwiedzanie ekspozycji stałej oraz wystawy czasowej

18.00 - wernisaż wystawy „W łazience pradziadków. Akcesoria toaletowe XIX-XX w.”

19.00 - Poszukiwacze skarbów – gra plenerowa w parku

PREZENTACJA SKARBÓW

19.00 – 23.00 Skarby nie tylko ze złota:
 Tajemnica starego sekretarzyka - prezentacja sekretów najciekawszych mebli ze zbiorów Muzeum
 Skarby z rodzinnego albumu – historia Choroszczy w rodzinnych fotografiach

22.00 - Duchy parku – instalacja plenerowa

DZIEDZINIEC STAJNI

18.00 – 22.00 – Horroszcz Show – koncert plenerowy zespołów Rima Othermind, Saint Hill, Ciabia Nero, Fobia (Współorganizator: Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy)

*

Tykocin

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

18.00 – 24.00

zwiedzanie ekspozycji muzealnych w Domu Talmudycznym i Wielskiej Synagodze

PREZENTACJA SKARBÓW

20.00 - Dom Talmudyczny
 Skarbiec kościoła św. Trójcy w Tykocinie - donacja Jana Klemensa Branickiego - opowieść historyczna Waldemara Tyszuka

21.30 - Wielka Synagoga
 Judaica - skarby ze zbiorów Muzeum w Tykocinie – prezentacja Katarzyny Śliwowskiej

dodatkowa atrakcja programu Nocy Muzeów

22.30 – Wielka Synagoga
KONCERT ŻYDOWSKIEJ MUZYKI LITURGICZNEJ w wykonaniu Kameralnego Chóru „Musica Aeterna” z Jerozolimy, pod dyrekcją Ilii Płotkina

*

Bielsk Podlaski

Muzeum w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

19.00 – 24.00

„Noc Muzeów” w bielskim muzeum - do biegu, gotów, skarb!
Legenda głosi, że w końcu XVIII wieku w bielskim ratuszu został ukryty drogocenny skarb… Jednak nikt dokładnie nie wie co to za skarb, ani gdzie go ukryto. Dlatego, aby to ustalić ogłaszamy przypadającą 19 maja „Noc Muzeów” - nocą poszukiwaczy skarbów.

Jeżeli przygoda jest tym co powoduje szybsze bicie Twojego serca, to za żadne skarby nie możesz stracić sposobności odnalezienia skarbu! I wcale nie chodzi nam o Skarb Państwa, chociaż z pełną świadomością ostrzegamy, co czeka odkrywców. Po pierwsze pamiętajcie, że w każdym przypadku, już od chwili znalezienia, właścicielem skarbu jest Skarb Państwa. Po wtóre obowiązkiem znalazcy jest zawiadomić właściwy organ administracji o dokonanym odkryciu i miejscu znaleziska, wreszcie po trzecie należy wyartykułować swoje pretensje co do wynagrodzenia. Zatem szpadle w dłoń, a wykrywacze metali w pogotowiu! Pamiętajcie, za odnalezienie skarbu czeka Was nagroda – niespodzianka związana z wystawą „Magiczny świat Białostockiego Teatru Lalek”. Ilość nagród jest ograniczona, tak więc do dzieła, start!

Szczegółowy program „Nocy Muzeów” w Muzeum w Bielsku Podlaskim

19 maja 2012r. godz. 19.00 - 24.00

W programie:
19.00 „Żywe Szachy. Braniccy kontra Poniatowscy”
20.00 „Wystawa jednego zabytku”
20.15 Otwarcie wystawy „Magiczny świat Białostockiego Teatru Lalek”
20.30 - 23.00 poszukiwanie skarbu
21.00 Rodzinne warsztaty inspirowane wystawą lalek
22.00 Niespodzianka dla odkrywców

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Podlaskiego

***

Ciechanowiec

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza 19 maja w godz. 16-22 na Noc Muzeów.

W programie:

16.00-22.00 – zwiedzanie ekspozycji muzealnych

17.00 (amfiteatr) – koncertowa wersja musicalu „Korczak” Chrisa Williamsa "Korczak" w reżyserii Roberto Skolmowskiego w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Tadeusz Płatka

Obsada solistów:

Korczak - Tomasz Steciuk
Basia - Hanna Różankiewicz
Gołda - Monika Mączewska
Marek - Mateusz Stachura
Buła - Bartłomiej Łochnicki
Izak - Maciej Nerkowski
Prześladowca - Tomasz Tracz

Polska prapremiera musicalu "Korczak" już wkrótce - 29 września 2012 roku podczas drugiego dnia inauguracji nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Wczoraj odbyła się próba generalna w pełnym składzie. 19.05 musical Korczak w wersji koncertowej zostanie zaprezentowany w Ciechanowcu z okazji Jubileuszu 50-lecia Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka.

19.00 (amfiteatr) – koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

***

Białystok

Oddziału IPN w Białymstoku zaprasza na Festiwal historycznych gier planszowych i pokaz filmów podczas Nocy Muzeów 19/20 maja 2012 r.

Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów białostocki oddział IPN organizuje imprezy dla wszystkich chętnych. Już od godz. 19.00 w siedzibie oddziału (ul. Warsztatowa 1A) każdy będzie mógł zagrać w kultową "Kolejkę", "Ogonek", "303", "Awans", "Zostań marszałkiem Polski", "Pamięć '39" i inne gry historyczne. Ponadto w sali konferencyjnej wyświetlane będą filmy historyczne produkcji IPN: "Opowieści gołdapskiego lasu", "Rotmistrz Pilecki", "Miałam ojca w wyobraźni" czy "Młot". Swoje zasoby zaprezentuje też oddziałowe archiwum. Na przykładach konkretnych dokumentów będzie można poznać metody pracy operacyjnej UB i SB stosowane wobec żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Ponadto pracownicy archiwum zademonstrują możliwości baz danych NEXUS (zawierającej dane dotyczące dokumentów archiwalnych) i ZEUS (cyfrowa baza zdjęć znajdujących się w IPN). Wszyscy chętni będą też mogli odbyć wycieczkę po archiwum i na własne oczy zobaczyć ponad 3,5-kilometrowy zbiór teczek oraz zakupić wydawnictwa IPN.

*

Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich, 19 maja w godz. 19-24:

ul. Waryńskiego 24a

Akcja GOA – Galeryjne Obiekty Artystyczne. W otoczeniu kolekcji rodu Sleńdzińskich stworzymy pracownię artystyczną. Umożliwimy konsultację w sprawie posiadanych dzieł w zakresie ich eksponowania, oprawienia etc. Nasi goście staną się obserwatorami procesu tworzenia pracy plastycznej, będą też mogli zostać jej właścicielami. Stworzymy możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z Ludomirem Sleńdzińskich w scenerii antycznych ruin, które artysta zwiedzał w czasie podróży poślubnej w 1925 roku. Chętni będą mogli spróbować szczęścia na loterii fantowej, a także wypić filiżankę herbaty przy wykonywanej na żywo nastrojowej muzyce.

ul. Legionowa 2

Akcja NOA - Niezidentyfikowane Obiekty Artystyczne. Działania w otoczeniu malarstwa Wiktorii Tołłoczko-Tur. Gości Nocy – za pomocą „technik mieszanych”, zamieniamy w Niezidentyfikowane Obiekty Artystyczne. Nastrajamy kosmiczną muzyką wygenerowaną na żywo przez Tomasza Waszczeniuka (generator: instalacja „Farfallo”), serwujemy międzyplanetarne przysmaki z kuchni Vegan Sisters. Czas emitowania obiektów artystycznych: godz. 19-24, częstotliwość: 16 noa/godz.

*

Już po raz drugi Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie” i Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapraszają na „Noc Muzeów na Kolejowej”

Goście będą mieli okazje zobaczyć eksponaty tworzące piękno kolei. Wśród wielu starych lamp, czapek, mundurów, tablic relacyjnych, prawdziwych kartonikowych biletów nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Pokazy multimedialne. Wystawa modelarstwa kolejowego. Drezyna ręczna z filmu Stanisława Tyma „Ryś”. To i wiele więcej do zobaczenia podczas „Nocy Muzeów na Kolejowej”. Bądź z nami w nocy z 19-tego na 20-ty maja.

Ekspozycja Kolejowa „Kolejowego Podlasia”
ul. Kolejowa 26a
Białystok
www.kolejowepodlasie.pl

19 maja, w godzinach 18.00-1.00

WSTĘP WOLNY

Sposób dojazdu:
Od ulicy Kolejowej, naprzeciw rampy urzędu pocztowego
Od ulicy Zwycięstwa, drogą przy rampie, naprzeciw „Madro”.

*

W Muzeum Wojska trwają zapisy na niektóre wyjątkowe atrakcje w ramach Nocy Muzeów (19 maja)! Interesuje Was rowerowa wyprawa na wystawę ciężkiego sprzętu wojskowego, albo krótka wycieczka autokarem na tę ekspozycję? A może artystyczne warsztaty dla dzieci? Aby zapewnić sobie udział w tych wydarzeniach, już dziś trzeba wysłać do nas zgłoszenie!

Żeby ta noc była faktycznie wyjątkowa, będzie można wziąć udział w zwiedzaniu ekspozycji niedostępnych przez resztę roku. Wielokrotnie goście Muzeum Wojska pytali o możliwość obejrzenia ciężkiego sprzętu, który znajduje się w jednostce Straży Granicznej. Podczas Nocy Muzeów organizujemy trzy kursy na wystawę przy ul. Bema: o godz. 18.00, 19.15 i 20.15.

Wyjazdy spod budynku Muzeum (zbiórka przy wagonie), powrót (po ok. 45 minutach) w to samo miejsce. Dodatkowo o godz. 18.00 na ul. Bema wyruszy jedna grupa rowerowa. Kto ma ochotę do niej dołączyć, zapraszamy na zbiórkę przy Muzeum (wagon).

Oczywiście wszystkie atrakcje jak zwykle są bezpłatne jednak zarówno na zwiedzanie wystawy plenerowej jak i na zajęcia dla dzieci zostały wprowadzone zapisy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Planowana ilość miejsc w grupie autokarowej to 40 osób. W grupie rowerowej udział może wziąć 12 osób.

Zapisy do grup prowadzimy pod adresem mailowym: udunaj@mwb.com.pl oraz telefonicznie 85 741 64 49. W zgłoszeniu trzeba podać: imię i nazwisko wszystkich zgłaszanych osób oraz wybraną godzinę.

Najmłodsi entuzjaści muzealnictwa i historii też znajdą coś dla siebie. Kadra Muzeum Wojska przygotowała specjalnie dla nich warsztaty plastyczne. Pod okiem specjalistów będą mogli zwiedzić wystawę, a następnie swoje wrażenia przetworzyć na wizję artystyczną. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do lat 10.

Na zajęcia plastyczne prosimy też o wcześniejsze zapisy pod adresem: mpawelska@mwb.com.pl lub telefonicznie 85 741 64 49.

Program:

15.30 – 17.00 MUZEUM BEZ TAJEMNIC. INTERAKTYWNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DZIECI DO LAT 10
Sala Rycerska / zapisy: mpawelska@mwb.com.pl, liczba miejsc ograniczona

17.00 – 18.00 RUGBY-GRAMY! POKAZY – REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA, WSPÓŁCZESNE ZASADY I FORMACJE
Park przed Muzeum

18. 00 – 20.30 STREFA MUZYKI. WOJSKOWE DJ SETY NA ŻYWO
Balkon muzealny

18.30 – 21.00 ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI PLENEROWEJ CIĘŻKIEGO SPRZĘTU WOJSKOWEGO
Podlaski Oddział Straży Granicznej, ul. Bema 100 / zapisy: udunaj@mwb.com.pl, liczba miejsc ograniczona

Grupa rowerowa – 18.00, grupy autokarowe – 18.00, 19.15, 20.15

Wyjazd sprzed budynku Muzeum. W zgłoszeniu należy podać wybraną godzinę oraz liczbę osób.

21.00 – 23.30 KINO PLENEROWE – „INVICTUS”, REŻ. C. EASTWOOD, WYST. M.IN.: M. FREEMAN, M. DAMON
Park przed Muzeum

PONADO PRZEZ CAŁY CZAS TRWANIA IMPREZY…

W GODZINACH 18.00-24.00…

W MUZEUM I PRZED MUZEUM…

MUZEUM W 3D / ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH W BLOKACH TEMATYCZNYCH
18.00-20.00 – Dotykamy
20.00-22.00 – Dagerotyp
22.00-24.00 – Duchy

MUZEALNY PLAC ZABAW XXL
SKLEPIK MUZEALNY
WYSTAWA POJAZDÓW WOJSKOWYCH PRZED MUZEUM
BEZPOŚREDNIA FOTO-TRANSMISJA NA PROFILU FB
GRY I KONKURSY
GRUPY REKONSTRUKCYJNE

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!!

ZACHĘCAMY DO ZABRANIA APARATÓW FOTOGRAFICZNYCH I UMIESZCZANIA NAJCIEKAWSZYCH ZDJĘĆ NA PROFILU FB MUZEUM WOJSKA!! NAJLEPSZE, NAJZABAWNIEJSZE, NAJCIEKAWSZE FOTKI NAGRODZIMY!

Więcej informacji na www.mwb.com.pl i na Facebooku.

*

Noc Muzeów „U medyków”. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, po raz trzeci włącza się w ogólnoeuropejską akcję Nocy Muzeów. W organizację tej akcji są zaangażowani zarówno pracownicy Uczelni jak również studenci. Co roku współpracujemy także z różnymi organizacjami oraz placówkami kulturalnymi i naukowymi Białegostoku. W tym roku jest to Opera i Filharmonia Podlaska.

W tę jedną Noc można odwiedzić zakątki UMB na co dzień niedostępne dla zwiedzających, obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, wysłuchać koncertów oraz w nocnej odsłonie zwiedzić pałac. Tegoroczna Noc Muzeów przypada na dzień 19 maja. Przygotowaliśmy szereg atrakcji, na które serdecznie zapraszamy w godzinach 18.00-24.00.

PROGRAM:

Nieznane oblicza Pałacu Branickich

Pałac Branickich, Aula Magna

18.30 – 19.30 - Odkrywamy tajemnice pałacowych piwnic. Spotkanie z ekipą prowadzącą w 2011 roku architektoniczno-archeologiczne badania piwnic Pałacu Branickich w Białymstoku

21.00-21.50 – koncert arii operowych w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej w składzie:

23.00- 24.00 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415 (Opera i Filharmonia Podlaska)

18.00 – 24:00 (w przerwach) – historia Pałacu, konkursy tematyczne

Pałac Branickich, piwnice

18.00-24.00 – wystawa „Kamienie milowe białostockiej rezydencji”. Historia Pałacu Branickich ukazana przez pryzmat prac budowlanych prowadzonych w XVI-XX wieku. Oprowadzanie po zinwentaryzowanych pałacowych piwnicach

Pałac Branickich, hol główny

18.00-24.00 – „Noc w obiektywie medyków” - wystawa fotografii pracowników i studentów UMB

Tajemnice sztuki nie tylko medycznej

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

18.00-24.00 – zwiedzanie ekspozycji z zakresu historii medycyny i farmacji ( „Tajemnice dawnej apteki”, „Szpital polowy”, „Gabinet okulistyczny”, „Gabinet ginekologiczny”, „Historia zaginionej tablicy szpitala żydowskiego w Białymstoku”)

18.00-24.00 – „Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność” – przeglądy profilaktyczne prowadzone przez studentów „PTSS O. Białystok”

18.00-24.00 – „Zostań małym farmaceutą” – warsztaty dla dzieci prowadzone przez studentów „Młodej Farmacji”

Dziedziniec Pałacu Branickich

18.00-24.00 – „Muzyka ze starej taśmy”– studio radiowe SCR „Radiosupeł”

18.00-24.00 – „Profilaktyka zachorowań na AIDS”- wystawa i stoisko organizacji studenckiej IFMSA Poland

21.30 – International AIDS Candlelight Memorial - uroczyste zapalenie zniczy przy stoisku IFMSA Poland

Sala Kolumnowa (Lewe skrzydło Pałacu – wejście z Dziedzińca)

18:00 – Może tyczyć się każdego i starszego i młodszego”- wykład z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego przygotowany przez studentów „Młodej Farmacji”

Tajniki ludzkiego ciała

Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka

18.00-24.00 – zwiedzanie wystawy eksponatów anatomicznych

Miejsce: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Pałac Branickich, ul. J. Kilińskiego 1; Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka, ul. Mickiewicza 2a.

Nieznane oblicza Pałacu Branickich

Pałac Branickich, Aula Magna

18.30 – 19.30 - Odkrywamy tajemnice pałacowych piwnic. Spotkanie z ekipą prowadzącą w 2011r. architektoniczno-archeologiczne badania piwnic Pałacu Branickich w Białymstoku

21.00-21.50 – koncert arii operowych w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej

23.00- 24.00 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415 (Opera i Filharmonia Podlaska)

18.00 – 24:00 (w przerwach) – historia Pałacu, konkursy tematyczne

Pałac Branickich, piwnice

18.00-24.00 – wystawa „Kamienie milowe białostockiej rezydencji”. Historia Pałacu Branickich ukazana przez pryzmat prac budowlanych prowadzonych w XVI-XX wieku. Oprowadzanie po zinwentaryzowanych pałacowych piwnicach

Pałac Branickich, hol główny

18.00-24.00 – „Noc w obiektywie medyków” - wystawa fotografii pracowników i studentów UMB

Tajemnice sztuki nie tylko medycznej

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

18.00-24.00 – zwiedzanie ekspozycji z zakresu historii medycyny i farmacji ( „Tajemnice dawnej apteki”, „Szpital polowy”, „Gabinet okulistyczny”, „Gabinet ginekologiczny”, „Historia zaginionej tablicy szpitala żydowskiego w Białymstoku”)

18.00-24.00 – „Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność” – przeglądy profilaktyczne prowadzone przez studentów „PTSS O. Białystok”

18.00-24.00 – „Zostań małym farmaceutą” – warsztaty dla dzieci prowadzone przez studentów „Młodej Farmacji”

Dziedziniec Pałacu Branickich

18.00-24.00 – „Muzyka ze starej taśmy”– studio radiowe SCR „Radiosupeł”

18.00-24.00 – „Profilaktyka zachorowań na AIDS”- wystawa i stoisko organizacji studenckiej IFMSA Poland O. Białystok

21.30 – International AIDS Candlelight Memorial - uroczyste zapalenie zniczy przy stoisku IFMSA Poland O. Białystok

Sala Kolumnowa

18:00 – Może tyczyć się każdego i starszego i młodszego”- wykład z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego przygotowany przez studentów „Młodej Farmacji”

Tajniki ludzkiego ciała

Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka

18.00-24.00 – zwiedzanie wystawy eksponatów anatomicznych

Miejsce: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Pałac Branickich, ul. J. Kilińskiego 1; Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka, ul. Mickiewicza 2a.

*

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza w ramach Nocy Muzeów w sobotę, 19 maja o godz. 22:00 i 24:00 do Spodków na przedstawienie "Całkiem inny porządek" wg opowiadania "Bobok" Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Teatru Amulet (działającego przy WOAK).

Reżyseria Małgorzata Sienkiewicz; wstęp wolny

Więcej informacji na www.woak.bialystok.pl

***

Supraśl

Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Dom Tkacza, Alkierz, Muzeum Ikon oraz Pracownia Oczyszczalnia zapraszają 19 maja na NOC MUZEÓW do Centrum Kultury i Rekreacji ul. Cieliczańska 1.

Program:

od godz. 19:00

Galeria Wołkowa, Autorska wystawa Wiktora Wołkowa

Galeria Zmienna, Dźwięki Świata w polskim domu

Dom Tkacza ul. 3-go maja 18

Godz. 20:00

„Art-Gadalizm w Domu Tkacza” czyli rozmowy o Sztuce …Wystawa absolwentów LSP w Supraślu: Ewy Chacianowskiej (Mediolan), założycielki grupy New Icon, oraz Mateusza Wolframa (Białystok). Prowadzi aktor Teatru Wierszalin Dariusz Matys.

Alkierz ul. Piłsudskiego 11

od godz. 18:00 Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego

godz. 23:00 koncert Macieja Don Neona Majewskiego /Złodziej Oklasków/

Muzeum Ikon ul. Klasztorna 1

19.00 - 24.00 - zwiedzanie stałej ekspozycji "Ikona obraz i słowo. Między tym co ulotne a wieczne".

20.00 - zajęcia warsztatowe: Jak powstaje ikona? Mowa koloru, mowa gestu, słowo. (20 bezpłatnych wejściówek do odebrania w recepcji muzeum o godz. 19.00)

Prezentacja skarbu:- tajemnica jednej ikony: Kult Ikon Matki Bożej.

22.00 - projekcja filmu Wij, na motywach opowiadania M. Gogola, reżyseria Georgi Kropachyov, Konstantin Yershov (produkcja ZSRR, 1967)

Pracownia „Oczyszczalnia” ul. Chodakowskiego 12

od godz. 18:00

wystawa prac plastycznych

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu: "Gmina Supraśl: Mała Ojczyzna - Wielki Świat”

*

Na NOC MUZEÓW przygotowaliśmy NOC W ALKIERZU!

Długo myśleliśmy nad tym, co wyczarować w tą noc. W końcu postanowiliśmy: łączymy muzykę i obraz. I wyszedł nam z tego:

koncert + wystawą prac

koncert:

>Zagra Don Neon, czyli 1/3 znanych i lubianych, psychodeliczno-rockowych, reagge-punckowych ZŁODZIEI OKLASKÓW! (zagra wybitnie „złodziejowi” kawałki w wykonaniu: na jedną gitarę, głos i „przeszkadzajki”)

wystawa:

>Przy muzyce będzie można podziwiać, oglądać oraz spozierać na prace uczniów Liceum Plastycznego im. A. Grottgera w Supraślu, które ozdobią swoim jestestwem ścianogalerię w Alkierzu.

Martyna Cybuch. Uczennica graficznym z Liceum Plastycznego w Supraślu o profilu; z pracowni malarstwa prof. Honoraty Wincenciak - Zamostnej. Prezentowane prace to głównie rysunek, który jest najbliższym jej środkiem wyrazu. Inspiracją dla niej stają się ludzie jej najbliżsi, o których opowiada ich własną historię.

Natalia Brodacka. Uczennica klasy Liceum Plastycznego w Supraślu o specjalności grafika. Prezentowane prace malarskie przedstawiają martwe natury i są zapisem moich tegorocznych zmagań i pędzlem i farba pod kierunkiem pani Beaty Wilczyńskiej. "Starałam się, by przedmioty były nie tylko realistycznym przedstawieniem, ale przede wszystkim pretekstem do własnych poszukiwań twórczych."

Zapraszamy każdego i wszystkich!

Wystawę otwieramy o godz. 18.00

Dźwięki Don Neon zacznie wydawać po 22.00

wstęp oczywiście wolny

***

Suwałki

V Noc Muzeów w Suwałkach - 19 maja 2012, godz. 19.00 - 24.00

Program:

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, ul. T. Kościuszki 31

19.00
Inauguracja V Nocy Muzeów w Suwałkach
– Otwarcie wystawy: Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu…
– Żywe obrazy: W salonie u Anny Staniszewskiej, Na pensji Kazimiery Żulińskiej, Lata dwudzieste lata trzydzieste, Księgarnia Zielonkówien, Kino Orle, Dziewczyny walczące – Przysposobienie Wojskowe Kobiet, W maglu i pralni

21.00
Premierowa rozgrywka gry planszowej literacko-historycznej Działo się w Suwałkach… . Z Marią Konopnicką spacerem po XIX-wiecznych ulicach miasta

Zapraszamy do zwiedzania wystawy stałej z Marią Konopnicką Powroty do lat dzieciństwa

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. T. Kościuszki 81

Prezentacje:
- Żona dla Alfreda – portret Jadwigi Wierusz-Kowalskiej pędzla Alfreda Wierusza-Kowalskiego
- Cymelia – najpiękniejsze i najcenniejsze nabytki pozyskane przez muzeum w ostatnich latach

22.00
Pokaz filmu dokumentalnego Alfred Wierusz-Kowalski 1849–1915

CSW & Galeria Andrzeja Strumiłły w Suwałkach, ul. T. Kościuszki 45

19.30
Pokaz filmów autorskich Grzegorza Sadowskiego (część I) – Powieki, Genesis

20.30
Autorska prezentacja fotografii Marcina Wróbla – Cztery pory roku

23.00
Pokaz filmów autorskich Grzegorza Sadowskiego (część II) – Gemba, Ekranizacja

Zapraszamy do zwiedzania wystawy Ellen Banks – Musical manifetations oraz stałej ekspozycji Andrzeja Strumiłły – Pslamy.

Wstęp wolny

Premierowa rozgrywka gry Działo się w Suwałkach… . Z Marią Konopnicką spacerem po XIX-wiecznych ulicach miasta zrealizowana została w ramach projektu Spotkania z bohaterami utworów Marii Konopnickiej dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Realizacja Żywych obrazów – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”

***

Grajewo

Grajewska Izba Historyczna zaprasza na NOC MUZEÓW, która odbędzie się w siedzibie GIH (ul. Ełcka 30), 19 maja w godz. 19.30-24.00

W programie:

godz. 19.30-22.30
- kącik historyczny dla najmłodszych
- miniszkolenie strzeleckie w wykonaniu JS 1011 Grajewo
- budowanie “militarnego kolosa” z klocków
- wykład i warsztaty “Sztuka wytwarzania papieru”
- wydawnictwa historyczne w promocyjnych cenach
- wystawa "PRL - tak daleko, tak blisko”
- ekspozycje stałe GIH
- zbiórka eksponatów dla GIH ph. "Uwolnij pamięć"

godz. 23.00
- projekcja filmu "Poznaj Pana po cholewie ...”

Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują na tę okazję także specjalne atrakcje. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 r. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.

„Uwolnij pamięć” - Jeżeli ktoś posiada w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, zdjęcia, materiały lub interesujące wspomnienia dotyczące historii Grajewa i ludzi z nim związanych, zachęcamy do podzielenia się nimi z pozostałymi mieszkańcami poprzez przekazanie ich oryginałów lub kopii/skanów do naszych zbiorów. Za najstarsze i najciekawsze eksponaty przewidujemy drobne nagrody-upominki. Wspólnie zachowajmy nasze dziedzictwo dla potomnych.

***

Białowieża

Noc Muzeów w Białowieskim Parku Narodowym - 19 maja 2012 r.

Program

19:00 – wernisaż wystawy fotograficznej „Przyroda Puszczy Białowieskiej” z udziałem autorów: Renaty i Marka Kosińskich, Andrzeja Keczyńskiego, Tomasza Kołodziejczaka, Grzegorza Okołowa, Mateusza Szymury, Karola Zub. Na wystawę składa się 50 fotografii przedstawiających przyrodę Puszczy Białowieskiej, a w szczególności Białowieskiego Parku Narodowego. Te zdjęcia to opowieść o unikalnych zasobach przyrodniczych Puszczy: różnorodnych zbiorowiskach leśnych, zwierzętach z ich naturalnymi zachowaniami, drzewach o pomnikowych rozmiarach, martwym drewnie i gatunkami z nim związanymi. Integralną częścią wystawy są teksty edukacyjne, którymi opatrzone są wszystkie zdjęcia.

wystawa została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku

21:30 – koncert Męskiego Chóru Państwowej Filharmonii Republiki Północnej Osetii-Ałanii
Władykaukaz – Republika Północnej Osetii-Ałanii (Rosja), dyryguje: Olga Dżanajewa. Cechą charakterystyczną kultury muzycznej Osetii-Ałanii jest męski śpiew. Tradycja ta pochodzi od starożytnych hymnów wojskowych, pieśni religijnych i legend o bohaterach. Repertuar Chóru to osetyjskie pieśni ludowe, historyczne, religijne, a także współczesne kompozycje rodzimych kompozytorów. Chór prowadzi również prace badawcze nagrywając i rozszyfrowując dawne pieśni.

Koncert zespołu w Białowieży jest imprezą towarzyszącą „Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2012” organizowanej przez Fundację „Muzyka Cerkiewna”.

do zmierzchu – „Polskie Parki Narodowe” wystawa plenerowa
Wystawa wielkoformatowych fotografii prezentujących przyrodę 23 polskich parków narodowych. Białowieski PN jest jedynym miejscem w wschodniej Polsce, gdzie będzie prezentowana (do końca maja 2012 r.) Organizatorem jest Ministerstwo Środowiska.

19:30 do 24:00 – zwiedzanie wystawy stałej z urządzeniami audio-guide lub z przewodnikiem (WSTĘP WOLNY)

***

Wigry

Wigierski Park Narodowy zaprasza na NOC MUZEÓW - 19 maja od godz.19.30

Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku

W czasie Nocy Muzeów spotkanie z Jarosławem Borejszo pt. Bliskie i nieznane (g. 20.00) oraz Michałem Wojewodą pt. Ameryka inna niż w kinie, czyli Kalifornia i okolice (g. 22.00).

***

Program Nocy Muzeów na Podlasiu

Źródło: bialystok.pl

Zapisz się do newslettera! Dodaj też swój artykuł lub prześlij swoje zdjęcia!

MuzoTok: Zuza Jabłońska

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3