MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze miejsca w Polsce. 25 cudownych zakątków, które musisz zobaczyć: zabytki, cuda przyrody, skarby UNESCO

Redakcja
Wideo
od 7 lat
Co warto zobaczyć w Polsce? Zobacz moją subiektywną listę aż 25 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które każdy turysta powinien odwiedzić choć raz w życiu. To gotowe pomysły na weekend, urlop czy wakacje dla miłośników wędrówek, zwiedzania i podziwiania. Na liście są zabytki, cuda przyrody, skarby UNESCO i inne miejsca w Polsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Sprawdź, gdzie już byłeś, a gdzie jeszcze powinieneś się udać.

Spis treści

Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Gotowe pomysły na weekend, urlop i wakacje

Szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę? Czegoś wyjątkowego – miejsca, które zaskakuje i zachwyca? Mam coś w sam raz dla ciebie – listę 25 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które każdy turysta powinien zobaczyć choć raz.

Widok na zamek Książ
Polska jest pełna niesamowitych miejsc, które warto odwiedzić w czasie weekendu, majówki, urlopu czy wakacji. Przedstawiam subiektywną listę 25 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które każdy turysta powinien zobaczyć choć raz w życiu. johan10, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Co znajduje się na liście? Absolutnie wyjątkowe zakątki naszego kraju. Znajdziesz na niej najwspanialsze zabytki, najpiękniejsze okolice, cuda natury, miejsca znane i mniej znane – niektóre z nich zachwyciły nawet międzynarodowych ekspertów!

To gotowa lista 25 pomysłów na niezapomniane wycieczki dla osób lubiących zwiedzać solo, z drugą połówką czy z dziećmi. Przekonaj się, które miejsca w Polsce najbardziej warto zobaczyć.

25 najpiękniejszych miejsc w Polsce. To prawdziwe skarby, które trzeba zobaczyć

Poniżej znajdziesz listę 25 najpiękniejszych miejsc w Polsce. To gotowe pomysły w sam raz na weekend, majówkowe zwiedzanie, albo nawet dłuższą wycieczkę w czasie urlopu czy wakacji.

Piękno jest względne. Dlatego 25 miejsc, które znajdziesz poniżej, to subiektywna lista zabytków, cudów przyrody i skarbów UNESCO, które moim zdaniem każdy polski turysta powinien odwiedzić choć raz.

Masz własny pomysł na miejsce, które powinno się znaleźć w tym zestawieniu? Coś z twojego miasta czy okolicy? Daj znać w komentarzach – być może twoja podpowiedź uratuje komuś weekend.

A teraz do rzeczy – sprawdź, które miejsca w Polsce naprawdę zachwycają!

 • Wzgórze Wawelskie w Krakowie. Cuda Krakowa są tak liczne, że całe miasto można by wskazać jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Ale jeśli miałbym wskazać jedno miejsce, które najbardziej warto odwiedzić w czasie krótkiej wycieczki po Grodzie Kraka, byłoby to Wzgórze Wawelskie ze słynnym zamkiem i katedrą. Możecie tu obejrzeć wspaniałe wnętrza, przekształcone w sale muzealne, groby polskich królów i najważniejszych postaci narodowej historii, do tego skarbiec z insygniami koronacyjnymi, a także posłuchać bicia Zygmunta, najsłynniejszego dzwonu w Polsce.
Widok na Wawel z lotu ptaka
Wawel to symbol Krakowa, rozpoznawany nie tylko przez Polaków, ale też cudzoziemców. Andrzej Banas / Polskapresse
 • Kopalnia soli w Wieliczce. Czynna od średniowiecza kopalnia soli w Wieliczce przypomina raczej podziemne miasto. Niejeden turysta zaniemówił, wkraczając do rozległych, pięknie zdobionych hal, rozświetlonych żyrandolami. Znajdziesz wśród nich salę koncertową, słynną kaplicę św. Kingi, a nawet pomieszczenia uzdrowiskowe i sztolnię, w której można zatrzymać się na nocleg – a wszystko wykonane z soli!
Pasterka w kopalni soli w Wieliczce
Wnętrza kopalni soli w Wieliczce przypominają podziemne miasto lub pałac. Anna Kaczmarz / Polska Press
 • Puszcza Białowieska. Zachowana na terenie Polski i Białorusi puszcza to ostatnia w Europie pierwotna knieja. Zachwycają tu prastare drzewa, pamiętające polowania króla Władysława Jagiełły, i oczywiście żubry. W puszczy Białowieskiej możesz spotkać największe na świecie stado wolno żyjących żubrów, a jeśli chcesz zobaczyć zwierzęta z bliska, czeka na ciebie Rezerwat Pokazowy Żubrów w mieście Białowieża.
 • Ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Słowiński Park Narodowy koło Łeby, nazywany „polską Saharą”, to jeden z cudów przyrody naszego kraju. Znajdują się tu największe ruchome wydmy, które przesuwają się o kilka metrów rocznie na wschód, zasypując pobliskie lasy. Ze szczytu najwyższej wydmy – Łąckiej – rozciąga się widok na Bałtyk i Jezioro Łebsko.
 • Mierzeja Helska. To wąski pas ziemi, ciągnący się między Bałtykiem a Zatoką Gdańską, porośnięty malowniczymi lasami, otoczony szerokimi plażami, na których powyrastały słynne letnie kurorty, jak Chałupy czy Jastarnia. Można się tu poczuć trochę jak wakacyjnej wyspie, odciętej wodą od pozostałej części Polski. Mierzeja nadaje się świetnie dla plażowiczów, rowerzystów i rodzin z dziećmi, na które czeka nie lada atrakcja – słynne Fokarium w Helu.
 • Spływ Krutynią na Mazurach. Całe Mazury są piękne, ale spływ Krutynią to szansa na poznanie regionu od wyjątkowej strony. Krutynia ma ok. 99 km długości i wpada do Jeziora Bełdany. Jest płytka, przejrzysta i dość powolna, dzięki czemu nadaje się świetnie także dla mniej doświadczonych kajakarzy. Na trasie czekają was bardzo malownicze odcinki wśród lasów, gdzie rzeka meandruje wśród powalonych pni i siedlisk ptactwa – można tu spotkać nawet urocze łabędzie.
 • Ostrów Tumski we Wrocławiu. Wrocław, stolica Dolnego Śląska, przyciąga mnóstwo turystów i trudno się dziwić – miasto aż pęka w szwach od atrakcji. Być może najwięcej uroku ma Ostrów Tumski, najstarsza część Wrocławia, pełna zabytków, które możesz podziwiać w czasie niespiesznych spacerów. Przy odrobinie szczęścia spotkasz nawet latarnika w tradycyjnym stroju, który wieczorami zapala zabytkowe latarnie gazowe, oświetlające uliczki Ostrowa.
Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Tomasz Hołod / Polska Press
 • Kanał Elbląski. Długi na 80 km kanał prowadzi z Elbląga do Ostródy. Ma dziś status zabytku techniki i rzeczywiście robi wielkie wrażenie. Różnicę poziomów wyrównuje 5 śluz, które statki pokonują na specjalnych pochylniach. Szczególnie słynna jest pochylnia w Buczyńcu, gdzie statki wycieczkowe przetaczane są po trawie z turystami na pokładzie – to unikalna szansa, by przejechać się statkiem!
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich. Które miejsce w Tatrach jest najpiękniejsze? Każdy będzie miał swoje zdanie. Ja skłaniam się ku Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Krajobraz jest tu niesamowity: wśród wysokich szczytów leży aż 5 jezior, nazywanych stawami, niedaleko spada najwyższy w Tatrach wodospad Siklawa (70 m wysokości), wznosi się tu też najwyżej położone schronisko górskie (nad Wielkim Stawem Polskim, 1670 m n.p.m.). Aż trudno zdecydować, na czym zawiesić oko i gdzie pomaszerować najpierw.
Widok z lotu ptaka na schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Morskie Oko jest piękne, ale w Dolinie Pięciu Stawów Polskich czeka na was aż 5 malowniczych jezior. Lukasz Bobek / Polskapresse
 • Połonina Wetlińska w Bieszczadach. Bieszczady słyną ze swoich połonin, a Połoniona Wetlińska to chyba najpopularniejszy szlak turystyczny w całym paśmie. Trasa jest wyjątkowo malownicza i niezbyt trudna, dzięki czemu mogą się tu wybrać nawet niedoświadczeni turyści. Na szlaku czekają piękne widoki i słynne schronisko Chatka Puchatka w nowej odsłonie, a niedaleko inne uroki Bieszczad, np. Solina z zaporą i kolejką gondolową, Tarnica i zabytkowe cerkwie, zachowane z dawnych dni, gdy Bieszczady były gwarne i tłoczne.
Widok na Połoninę Wetlińską
Połonina Wetlińska to bodaj najpiękniejszy szlak Bieszczad. krzysztof kapica / Polska Press
 • Zamek w Mosznej. Zamek lub pałac w Mosznej to cudeńko, które wygląda jak wyjęte z bajki Disney’a. Tymczasem budowla to szlachecka siedziba z końca XIX w., zbudowana w stylu neogotyckim i neorenesansowym. Zamek ma 99 wież i wieżyczek, a do tego 365 pokoi, z których część można wynająć na nocleg. Latem na zamku organizowane są też różne wydarzenia i pikniki, nawet wielkie zjazdy LARP-owców, w czasie których zamek zmienia się wiedźmińskie Siedliszcze.
 • Ojcowski Park Narodowy. Cała Jura Krakowsko-Częstochowska jest piękna, ale w Ojcowskim Parku Narodowym, najmniejszym w Polsce, zagęszczenie uroków jest największe. Możesz tu podziwiać niezwykłe formacje skalne – kaniony, igły, ostańce, na czele z Maczugą Herkulesa – jaskinie (np. Łokietka, Nietoperzową, Ciemną), a także Zamek Pieskowa Skała, jedno z Orlich Gniazd. Okolica nadaje się w sam raz na wycieczkę dla miłośników przyrody, zabytków i pieszych wędrówek.
Tzw. Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym
W pogodny dzień Ojcowski Park Narodowy wygląda jak kraina z filmu czy bajki. Wojciech Matusik / Polska Press
 • Jaskinia Raj. Góry Świętokrzyskie skrywają wiele niespodzianek, w tym jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a na pewno najpiękniejsze polskie podziemie (może ex aequo z kopalnią soli w Wieliczce). Jaskinia Raj to prawdziwa podziemna katedra ze wspaniale zachowanymi stalagmitami, stalaktytami i stalagnatami. Od czasu do czasu badacze znajdują w jej korytarzach i pieczarach kości zwierząt z plejstocenu lub narzędzia naszych odległych przodków z epoki kamienia łupanego. Choć jest tu chłodno, wilgotno i ciemno, z pewnością trzeba zaliczyć Jaskinię Raj do najbardziej niesamowitych zakątków Polski i zobaczyć ją choć raz w życiu.
 • Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt w Górach Stołowych oferuje piękne i unikalne widoki. Z tarasu przed schroniskiem PTTK na Szczelińcu Wielkim rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama. Na szlakach wokół szczytu czekają na ciebie niezwykłe formacje skalne, z których każda ma własną nazwę, jak Małpa, Słoń, Wielbłąd czy Tron Liczyrzepy. Kawałek dalej możesz jeszcze zwiedzić Błędne Skały, czyli prawdziwy naturalny labirynt – aż trudno uwierzyć, że jest dziełem matki natury, a nie człowieka, choć legendy przypisują jego powstanie wściekłemu Duchowi Gór – Liczyrzepie.
 • Park romantyczny Arkadia. Szukasz ciekawego miejsca na spacer? Park romantyczny Arkadia to dzieło Heleny Radziwiłł, która zapragnęła stworzyć dla siebie odskocznię od smutnej dla Polski politycznej rzeczywistości końca XVIII w. Park w Arkadii przeniesie cię do świata wyobraźni, mitologii i gotyckich opowieści. Zachwyca tu nie tylko zadbana przyroda (to park w stylu angielskim), ale też ciekawe budowle i sztuczne ruiny, jak Świątynia Diany, Grota Sybilli czy Przybytek Arcykapłana. Idealne miejsca na spacer w atmosferze historii zmieszanej z fantazją.
Świątynia Diany w Arkadii
Park romantyczny Arkadia przeniesie cię do krainy snów i marzeń XIX w. Wojciech Barczynski / Polska Press
 • Zalipie. Malowana Wioska Zalipie wiosną i latem wygląda tak niesamowicie, że można ją wziąć za plan filmowy albo happening z wyjątkowym rozmachem. Tymczasem to prawdziwa wieś, w której chałupy, stodoły, kościół św. Józefa, a nawet płoty i studnie zostały pomalowane w piękne ludowe wzory pod okiem artystki Felicji Curyłowej. Zwiedzając Zalipie, możecie się poczuć, jakbyście w jakiś sposób weszli do kolorowej ludowej wycinanki.
Kolorowe wyposażenie chałupy w Zalipiu
W Zalipiu wszystko jest kolorowe, nawet płoty i piece! Michal Gaciarz / Polska Press
 • Ponidzie. Dolina Nidy z jej starorzeczami i meandrami pośród wzgórz bogatych w złoża gipsu, to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Wszystko jest tu malownicze: wzgórza, lasy, wioski, ptasie siedliska. Ponidzie, nazywane czasem „polską Toskanią”, nadaje się idealnie do aktywnego wypoczynku: piękne okoliczności przyrody skłonią każdego do wyruszenia na pieszą wycieczkę, wskoczenia na rower lub nawet do kajaka.
Panorama Ponidzia
Malownicze krajobrazy Ponidzia przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku. bocian0000, 123RF.com
 • Szydłów. „Polskie Carcassonne” słynie ze swoich dobrze zachowanych murów, wzniesionych w XV w. z miejscowego białego wapienia, z basztami i bramą Krakowską. Starówka Szydłowa zachowała nawet średniowieczny układ ulic, a nieopodal murów możesz jeszcze zwiedzić renesansową synagogę. Punkt obowiązkowy na liście wszystkich miłośników historii i zabytków!
 • Nikiszowiec. Niezwykłe zabytki nie muszą wcale sięgać metryką średniowiecza, by zaskakiwać i zachwycać. Na początku XX w. pod Katowicami powstało osiedle Nikiszowiec, zaprojektowane jako idealna osada robotników. Dziś to dzielnica Katowic, ale inna niż wszystkie. Nikiszowiec tworzy przemyślany, zamknięty system ulic, placów i sklepów, w całości wzniesiony z cegieł. Spacerując po Nikiszowcu, poznajesz przełomowe koncepcje urbanistyczne i wizję idealnego miasta minionego stulecia.
Biegacz na tle zabudowy Nikiszowca
Nikiszowiec to jedno z najpiękniejszych zabytkowych osiedli w Polsce. Na zdjęciu: Silesia Maraton w Nikiszowcu, 2023. Mateusz Zarembowicz / Polska Press
 • Park Mużakowski. To cudowny zakątek, położony nad Nysą Łużycką, w granicach Polski i Niemiec. Rozległy park (największy park angielski w Polsce), założony w XIX w., figuruje na liście dziedzictwa UNESCO i trudno się dziwić. Zadbane alejki i stare drzewa zachwycają, uwagę przyciąga też malowniczy zamek, położony akurat po stronie niemieckiej. Jeśli akurat rzuciło cię blisko zachodniej granicy mniej więcej na wysokości Żagania, koniecznie musisz odwiedzić śliczny Park Mużakowski.
Zamek w Parku Mużakowskim
Park Mużakowski to oaza zieleni na granicy Polski i Niemiec. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
 • Zamek w Malborku. Największy zamek gotycki w Polsce i na świecie jest nie tylko ogromny, ale też szczególnie piękny. Zamiast liczyć wieże i długość arkad, poświęć czas na zwiedzenie wnętrza zamku w Malborku, które stanowią prawdziwy majstersztyki gotyckiej sztuki budowlanej. Do najpiękniejszych pomieszczeń należą np. Wielki Refektarz i Kaplica św. Wawrzyńca.
Widok z lotu ptaka na zamek w Malborku
Zamek w Malborku to największa średniowieczna twierdza na świecie. patrykkosmider, 123RF.com
 • Biskupin. Polska słynie z pięknych zamków i kościołów, ale mamy też zabytki o wiele starsze – starsze od samej Polski, a nawet chrześcijaństwa. Przykładem może być Biskupin, starożytna osada Łużyczan z VIII w. p.n.e., a więc epoki żelaza. Odkryty w 1933 r. gród stał się obiektem propagandowej walki między Polską i III Rzeszą. Dziś to chyba najwspanialsza historyczna rekonstrukcja w Polsce – możecie tu podziwiać drewniany fort z palisadą i domy mieszkalne, a latem w Biskupinie organizowane są pikniki archeologiczne, pokazy i warsztaty – świetna i pouczająca zabawa dla całej rodziny.
 • Zamek Książ. Jeśli chodzi o zamki, każdy ma inny gust. Na pewno jednak Zamek Książ robi ogromne wrażenie na każdym, kto zobaczy go na własne oczy. Położony dramatycznie na skarpie wśród drzew, pięknie odrestaurowany, Książ zachwyca wspaniałymi salami i tarasowymi ogrodami. Nie brak tu atrakcji dla rodzin, chętni mogą wybrać się na zwiedzanie zamku wzdłuż kilku różnych tras (przewidziane jest nawet nocne zwiedzanie, połączone ze słuchaniem opowieści o duchach), a na miłośników tajemnic czekają podziemia, związane jakoś z Projektem Riese, o niewiadomym przeznaczeniu.
Widok na Zamek Książ
Zamek Książ to być może najwspanialej odrestaurowany zamek w Polsce. Aż pęka w szwach od atrakcji na weekend dla całej rodziny. Dariusz Gdesz / Polskapresse


 • Łazienki Królewskie w Warszawie. To najpopularniejsza atrakcja stolicy Polski, co może nie zaskakuje: rozległy park w sercu miasta zachwyca umiejętnym połączeniem zieleni z wodą (przecinają go kanały), a w krajobraz wkomponowane są zabytki, jak Pałac na Wyspie. Wszystko to zasługa ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w Łazienkach Królewskich urządził sobie letnią siedzibę, zmieniając park w ośrodek kultury i sztuki. Latem w Łazienkach grane są koncerty chopinowskie pod otwartym niebem, za które nie trzeba płacić. Czy można wyobrazić sobie lepszy pomysł na weekendowy wypoczynek w Warszawie?
Koncert chopinowski w łazienkach królewskich
Łazienki Królewskie to oaza zieleni i kultury w samym sercu Warszawy. krystian dobuszyński/polska press
 • Trzęsacz. Na polskim wybrzeżu nie brak pięknych zakątków, ale Trzęsacz jest chyba najbardziej dramatycznym z nich. Nad brzegiem morza wznosi się tu ściana gotyckiego kościoła z XV w., który jeszcze 120 lat temu nie wyróżniał się niczym szczególnym. Był jednak skazany na zagładę przez podmywające go od wieków morze. W 1901 r. zawaliła się pierwsza ściana i od tamtej pory kościół w Trzęsaczu jest ruiną, którą Bałtyk stopniowo odrywa od Polski i zabiera w swoje głębiny. Dziś zrujnowany kościół można podziwiać z nowego tarasu widokowego. Lepiej się pospiesz z wizyta w tym miejscu – nie wiadomo, kiedy ostatnia ściana kościoła runie do morza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. 25 cudownych zakątków, które musisz zobaczyć: zabytki, cuda przyrody, skarby UNESCO - Strona Podróży

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto