Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duży i Mały Szlak Tatarski

red.
Tatarskie pokazy w Bohonikach
Tatarskie pokazy w Bohonikach elkam.home.pl
Podlaski Szlak Tatarski prowadzi przez dawne, najdalej wysunięte na zachód Europy osady Tatarów, przybyłych na te ziemie przed ponad trzystu laty. Wciąż żywe – jak Kruszyniany i Bohoniki, ale też i takie, gdzie tatarskie folwarki są tylko wspomnieniem. Wędrówka śladami muzułmańskiego osadnictwa jest w istocie doznaniem wielokulturowym, podróżą, w której łączą się religie i wyznania. Zbaczając więc z tematu, ale nie opuszczając szlaku, obok drewnianych meczetów odwiedzać będziemy zabytkowe kościoły katolickie, cerkwie w Sokółce czy Bobrownikach, a także synagogi w Krynkach.

Podobno dziś prawdziwych Tatarów już nie ma. Z folwarcznych wsi pod Sokółką i Krynkami, na ziemiach, jakie ponad trzysta lat temu nadał im za zasługi dla Rzeczypospolitej Jan III Sobieski, uciekli do miast, żyją inaczej, sięgając do korzeni tylko od wielkiego święta – bajramu, aszury czy azanu. Ale tradycja w narodzie nie zgasła. Przyćmiony islam – jak mawiają o nim znawcy tematu – jest tutaj wciąż obecny, w meczetach, obrzędach, kuchni... A jeśli nawet jest go coraz mniej, to te nieliczne dziś miejsca, gdzie tatarskie tradycje żyją – jak Kruszyniany czy Bohoniki – tylko zyskują na turystycznej atrakcyjności. Ich kulturową wartość podnosi Szlak Tatarski.

Pod wspólną nazwą kryją się dwa oznakowane szlaki tatarskie – duży i mały – co tak naprawdę ani nie wyczerpuje, ani nie ogranicza możliwości przemierzania rejonu Wzgórz Sokólskich oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej – wszystkich tych miejsc, gdzie możemy poznawać kulturę Tatarów, obcować ze śladami ich bytności. A przy okazji chłonąć przyrodę Podlasia i cieszyć się innymi, niezwiązanymi z tematem atrakcjami. Leszczany, Ciumicze, Kundzicze, Górka i Białogórka – nie wszystkie tatarskie osady i miejscowości leżą na przy oznakowanym szlaku. Ale do każdej zaprowadzą nas turystyczne ścieżki.

Duży Szlak Tatarski
– 57 km, znaki zielone

Sokółka (ekspozycja poświęcon osadnictwu tatarskiemu w Muzeum Ziemi Sokólskiej) – Bohoniki (meczet z 1883 r., mizar - cmentarz muzułmański) – Stara Kamionka – Wierzchlesie – Talkowszczyzna – Nowa Świdziałówka – NietupaKruszyniany (meczet z narożnymi minaretami, mizar)

Mały Szlak Tatarski – 19 km, znaki żółte

Kruszyniany – Józefowo - Królowe Stojło - Waliły-Stacja

Gdzie szukać informacji

Punkt Informacji Turystycznej w Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 1, tel. 85 711 24 35

Meczet w Kruszynianach, Dżemil Gembicki - przewodnik i administrator, tel. 502 543 871

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki, Mirosława Korycka - przewodnicząca zarządu, tel. 87 641 20 85, 604 282 422

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach, tel. 85 741 01 72

Muzułmański Związek Religijny w RP, ul. Piastowska 13F (Grzybowa 42), 15-207 Białystok, tel. 85 732 40 23, 605 612 137

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, 16-100 Bohoniki 23, tel. 87 641 20 85

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto