Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Meczet w Białymstoku oficjalnie otwarty. Ma minaret, który wieńczy iglica zrobiona w Turcji (wideo, zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Otwarcie meczetu w Białymstoku
Otwarcie meczetu w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
To pierwsza typowa świątynia muzułmańska w Białymstoku.

- Jest to dla nas wyjątkowy dzień, wyjątkowe miejsce. Miejsce kultu, ale także spotkań kulturalnych, wydawniczych. Nasze miejsce tatarskie - społeczności, która od dawna zamieszkuje Rzeczpospolitą Polską - mówił podczas symbolicznego otwarcia meczetu w piątek (12.02) mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej, najstarszej organizacji religijnej polskich wyznawców islamu.

W piątkowej uroczystości wzięli udział reprezentant ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich, biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej​ Henryk Ciereszko, a także przedstawiciele gmin muzułmańskich, wojewody i marszałka podlaskiego.

Zabytkowy drewniany budynek przy ul. Piastowskiej 13F wzniesiono w 1930 r. Początkowo był to dom mieszkalny, później przekształcony w bibliotekę osiedlową, a po 1981 r. (staraniem lokalnej społeczności tatarskiej) udostępniony przez spółdzielnia mieszkaniowa Zachęta na cele muzułmańskiego kultu religijnego i na rzecz kultury oraz oświaty polskich Tatarów. Od 2017 roku budynek jest własnością MZR RP. Było tu miejsce modlitewne. Teraz - pierwszy białostocki meczet.

Czytaj też: Dom Kultury Muzułmańskiej ma teraz minaret. Meczet w Białymstoku w zimowej scenerii (wideo, zdjęcia)

- Na mapie województwa podlaskiego, a szczególnie Białegostoku, miejsce to zyskało symboliczny wymiar. To pierwsza typowa świątynia muzułmańska w Białymstoku. To było marzenie i projekt Tatarów polskich od początku osadnictwa w latach 60., kiedy Muzułmańska Gmina Wyznaniowa była zakładana - podkreśla mufti Miśkiewicz.

Kompleksowy remont i przebudowa Domu kultury muzułmańskiej trwał około 9 miesięcy. Zakończył się w listopadzie 2020 r.

Koszt inwestycji to 1,5 mln zł (90 proc. tej kwoty wyłożyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, reszta to wkład własny MZR RP). Zakres prac był ogromny: od wykonania przyłącza wodociągowego, kanalizacyjnego i gazowego, wymianę pieca, wymianę dachu, stolarki, ocieplenia budynku, po wybudowanie minaretu zakończonego iglicą wykonaną w Turcji.

Wybudowano przeszkloną oranżerię. W korytarzu i kuchni położone zostały nowe płytki w stylu marokańskim. W salach modlitewnych wykonano nową posadzkę z ogrzewaniem podłogowym, przemalowano ściany. Na specjalne zamówienie muftiego Tomasza Miśkiewicza, wszystkie ściany do wysokość parapetów oraz ścianę główną z mihrabem wyłożono zdobnymi kaflami pochodzącymi z wytwórni płytek z Kütahya w Turcji. Na kaflach umieszczone są wersety ze Świętej Księgi, Koranu. Cały budynek jest klimatyzowany.

Zobacz także: Białystok. Awantura o dom kultury muzułmańskiej. Związek religijny wycofał wniosek o warunki zabudowy [ZDJĘCIA]

Nowy wygląd zyskał również teren wokół budynku. Wykonano nowe ogrodzenie, alejki z kostki brukowej, nasadzono kwiaty, krzewy i drzewa oraz zautomatyzowano nawadnianie ogrodu. W ogrodzie znalazła się również fontanna i ławeczki.

Na potrzeby spotkań społeczności tatarsko-muzułmańskiej wybudowano drewnianą altanę o powierzchni około pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Całość nieruchomości zyskała nowe oświetlenie, system alarmowy i monitoring.

W woj. podlaskim społeczność muzułmańska liczy około 1,5 tysiąca osób. Około 800 to mieszkańcy Białegostoku. Pozostałe zamieszkują okolice Suchowoli, Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Bohonik i Kruszynian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto