20 lat Podlaskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

Materiał informacyjny Portal Funduszy Europejskich
Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku (fot. Paweł Krukowski / UMWP)
Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku (fot. Paweł Krukowski / UMWP)
1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Jednym z najpiękniejszych projektów, które zrealizowaliśmy w regionie, jest budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Stworzyliśmy przyjazną przestrzeń dla melomanów, miłośników sztuk scenicznych oraz aktywnych uczestników życia kulturalnego. Porośnięty roślinnością dach, tarasy widokowe i zielone błonia wokół opery tworzą park miejski. To doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców i atrakcja dla odwiedzających nas turystów.

Jednym z najpotrzebniejszych projektów, które zrealizowaliśmy ze wsparciem funduszy europejskich, była budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Jest to miejsce, które oferuje pełne wsparcie psychiatryczne małym pacjentom, a dzięki zakupionemu wyposażeniu możemy wykorzystywać nowe technologie medyczne do diagnozowania i leczenia zaburzeń psychicznych.

Z pewnością jedną z często wykorzystywanych przez mieszkańców regionu inwestycji w naszym województwie są szynobusy. To pojazdy wyposażone w ekologiczne silniki spalinowe, tańsze w utrzymaniu niż pociągi elektryczne. Wprowadzenie ich umożliwiło pozostawienie mniej uczęszczanych połączeń kolejowych, które były zagrożone likwidacją. Nie tylko poprawiliśmy w ten sposób warunki podróżowania koleją, ale również daliśmy szansę na podjęcie pracy i nauki poza miejscem zamieszkania osobom z mniejszych miejscowości.

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie podlaskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy 17 tysięcy projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

mapadotacji.gov.pl/projekty/

Oraz mieście: mapadotacji.gov.pl/projekty/

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***
Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl. Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 20 lat Podlaskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało? - Podlaskie Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto