Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagroda pokazowa dla żubrów. Na 20 hektarach w Kopnej Górze zamieszka stadko żubrów (zdjęcia, wizualizacje)

(jul)
W Kopnej Górze powstaje zagroda pokazowa dla żubrów. Na 20 hektarach zamieszka stadko żubrów
W Kopnej Górze powstaje zagroda pokazowa dla żubrów. Na 20 hektarach zamieszka stadko żubrów Archiwum
Będzie można podglądać żubry. Gdzie? W Kopnej Górze. Rusza bowiem budowa miejsca, które ma szanse stać się perełką na turystycznej mapie Polski. To zagroda pokazowa żubrów w Puszczy Knyszyńskiej.

Obiekt powstanie na terenie byłej składnicy drewna. Jest realizowany w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe” finansowanego w ramach Funduszu Leśnego, przy udziale środków zewnętrznych. To właśnie tutaj będzie można podziwiać żubry z bardzo bliska. Docelowo może tutaj zamieszkać stado dziesięciu żubrów.

Co powstanie

Do końca tego roku, w ramach pierwszego etapu inwestycji powstaną: drogi techniczne i ciągi piesze (alejki spacerowe). Całość zostanie też ogrodzona. Powierzchnia zagrody wraz z całą infrastrukturą, to blisko 20 hektarów. Podczas prac przygotowawczych trzeba będzie oczyścić z drzew około 3 hektarów obecnego lasu. Ponieważ właśnie zaczął się sezon turystyczny, będziemy pracować tak, żeby jak najmniej zakłócić spokój wypoczywających w tym miejscu turystów. Może jednak zdarzyć się, że turyści spotkają w lesie ekipy robotników leśnych, w tym miejscu prosimy o wyrozumiałość – tworzymy miejsce, w którym żubry będą czuć się jak w domu, planowane wycinki to wymagane absolutne minimum, jakie musimy zrobić dla stworzenia zwierzętom komfortowych warunków życia w tym niezwykłym miejscu – mówi Adam Kwiatkowski, naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych w RDLP Białystok.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę brama wjazdowej, stodoły, wiaty, wieży widokowej przy polanie, zagrody kwarantannowych, szamba, wodopój (poidła), paśnika z cielętnikiem i wodopojem, paśnika przy polanie, kładki, kąpieliska piaskowego, odłowni i drobnej infrastruktury.

Koszt całej inwestycji, to łącznie ponad 17 milionów. Prace zakończą się w 2020 roku.

Żubr spaceruje po drodze w Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto