Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W obronie Sanktuarium Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Kontrowersje wokół planowanego centrum dystrybucyjnego Lidl Polska w Gietrzwałdzie. W Gietrzwałdzie, miejscowości znanej z Objawień Maryjnych, ma powstać nowe centrum dystrybucyjne sieci handlowej Lidl Polska. Ta decyzja wywołała gorącą dyskusję w społeczności lokalnej. Kościół utrzymuje dystans, nie angażując się w sprawę, jednak wójt oraz niektórzy mieszkańcy widzą w tej inwestycji korzyści finansowe. Z drugiej strony, grupa przeciwników wyraża swoje obawy, odwołując się do historycznego tła wsi oraz jej patriotycznej tradycji.

Protest Pielgrzymkowy, który odbył się 5 maja, był wydarzeniem o ogólnopolskim zasięgu, mającym na celu wyrażenie stanowiska zarówno zwolenników, jak i przeciwników inwestycji w Gietrzwałdzie. Mieszkańcy tej okolicy, którzy sprzeciwiają się budowie centrum dystrybucyjnego Lidla, obawiają się, że taka inwestycja może wpływać negatywnie na duchową i patriotyczną tożsamość ich wsi. Argumentują oni, że Gietrzwałd ma ogromne znaczenie historyczne oraz jest miejscem ważnych wydarzeń religijnych. Planowane centrum dystrybucyjne Lidla miałoby zajmować imponującą powierzchnię 80 tysięcy metrów kwadratowych na przestronnej działce o powierzchni 40 hektarów, położonej przy drodze powiatowej pomiędzy Gietrzwałdem a urokliwą wsią Łajsy.

Mieszkańcy obawiają się, że ta inwestycja może zakłócić harmonię i spokój tego historycznego miejsca oraz wpłynąć na jego unikalny charakter. Wskazują na znaczenie historyczne Gietrzwałdu, które wiąże się z ważnymi wydarzeniami religijnymi, jakie miały tam miejsce. Dla wielu osób to miejsce ma wartość duchową i symboliczną, a budowa tak dużego obiektu handlowego może naruszyć te wartości.

Przeciwnicy inwestycji podkreślają również fakt, że lokalizacja proponowanego centrum dystrybucyjnego znajduje się w pobliżu malowniczej wsi Łajsy. Obawiają się, że jego budowa spowoduje zwiększony ruch samochodowy, hałas i zanieczyszczenie powietrza, co będzie miało negatywny wpływ na jakość życia i środowisko naturalne tej okolicy.

Co na to zwolennicy tej inwestycji?

Zwolennicy inwestycji podkreślają korzyści ekonomiczne, jakie mogą wyniknąć z powstania centrum dystrybucyjnego. Widzą w tym nowe miejsca pracy oraz szanse rozwoju dla lokalnej społeczności. Uważają, że modernizacja infrastruktury handlowej może przynieść wzrost gospodarczy i poprawę warunków życia.

W Gietrzwałdzie odbyła się pielgrzymka mająca na celu ochronę sanktuarium i dziedzictwa narodowego.

Pielgrzymi z całej Polski przybyli do Gietrzwałdu, aby stanąć w obronie sanktuarium i dziedzictwa narodowego. Wielu z nich odpowiedziało na wezwanie Komitetu Obrony Gietrzwałdu i podjęło protest przeciwko inwestycji, która według nich zagraża Tronowi Ich Matki, zamieniając to święte miejsce w profanowane "śmietnisko Lidla". Inicjatorzy pielgrzymki wielokrotnie podkreślali głęboki sens tego symbolicznego starcia. Jest to walka o zachowanie duchowej i kulturowej tożsamości Gietrzwałdu, która od wieków jest miejscem, gdzie Matka Boża objawiała swoją łaskę. Teraz jednak grozi jej niebezpieczeństwo w postaci lawiny odpadów. Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, do Gietrzwałdu przywożone będą odpady z Lidla z całej Polski, a może nawet z zagranicy. Metaforycznie mówiąc, w wioskę wleje się tysiące ton odpadów rocznie.

Pielgrzymi, wzorem swoich przodków, stali się obrońcami Tronu Matki Bożej, gotowi walczyć z profanacją i zanieczyszczeniem, które niosą ze sobą te odpady. Ich głosy wznoszą się ku niebu, wołając o sprawiedliwość i ochronę tego, co święte. Przez wieki Gietrzwałd był miejscem łaski, a teraz jest miejscem próby, której wynik może wpłynąć na losy zarówno tego sanktuarium, jak i więzi wiernych z Matką Bożą.

Decyzja w sprawie inwestycji wciąż jest niepewna, ale pielgrzymi wierzą, że ich modlitwy i oddanie będą usłyszane. Wzniecają płomień wiary i nadziei, by ochronić Tron Matki Bożej przed zamianą w zdegradowane miejsce. Niech ich determinacja i oddanie staną się światłem, które rozproszy ciemności profanacji i przyniesie ocalenie dla Gietrzwałdu, sanktuarium i narodowego dziedzictwa.

Jakie jest stanowisko władz gminnych w tej sprawie?

Jan Kasprowicz wójt gminy Gietrzwałd przedstawia argumenty, jako promienie nadziei, które wskazują na możliwości rozwoju i poprawy warunków życia w Gietrzwałdzie. Wierzy, że współpraca z inwestorem przyniesie owoce, które będą korzystne dla całej społeczności. Jednocześnie, podkreśla, że jego decyzja jest ukierunkowana na dobro wspólne i rozwój gminy, zachowując przy tym szacunek dla sanktuarium i dziedzictwa narodowego. Wójt wymienia korzyści, takie jak wzrost obrotów dla lokalnych hoteli, restauracji, warsztatów samochodowych, stacji benzynowych i piekarni. Jego zdaniem, protestuje tylko niewielka grupa osób. Widzi możliwości rozwoju i dobrobytu dla społeczności. Odnosi się do nich jako do "garstki osób", które nie dostrzegają potencjalnych korzyści wynikających z tej inwestycji.

Kościół nie włącza się w protest, choć Gietrzwałd, to jedyna lokalizacja w Polsce, gdzie Kościół katolicki oficjalnie uznał wystąpienia objawienia maryjnego. Jest to jedno z dwunastu miejsc na całym świecie, obok takich słynnych miejsc jak Gwadelupa, La Salette, Fatima czy Lourdes, które zostały uznane za autentyczne przez Kościół katolicki.

Sprawa budowy centrum dystrybucyjnego Lidl Polska w Gietrzwałdzie nadal pozostaje otwarta. Decyzja ostateczna będzie musiała uwzględniać zarówno aspekty religijne i historyczne, jak i ekonomiczne. Społeczność lokalna będzie musiała znaleźć kompromis, który uwzględni różne interesy i wartości obecne w tej unikalnej miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W obronie Sanktuarium Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto