Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajmujesz mieszkanie, podpisz umowę!

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Edyta Baran
Jeśli twoje dziecko przygotowuje się do studiów w innym mieście i chcesz wynająć mu mieszkanie, pamiętaj o spisaniu odpowiedniej umowy z właścicielem kwatery. Jak zrobić to prawidłowo - radzi Agnieszka Woźniak z biura Willa Nieruchomości.

Umowy o wynajmie można zawierać na czas określony lub nieokreślony. W przypadku tej ostatniej należy jasno określić warunki wypowiedzenia. Zwykle jest to 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
Niezbędny dokument własnościW umowie muszą znaleźć się informacje, pomiędzy kim zostaje zawarta. Poza tym właściciel powinien przedstawić dokument własności osobie wynajmującej. Może to być przydział ze spółdzielni lub akt notarialny nabycia.
- Bywa, że w imieniu właściciela występuje jego pełnomocnik, który powinien okazać stosowne pełnomocnictwo - mówi Agnieszka Woźniak. - Zdarzało się, że osoby, które już wynajmują mieszkanie, chciały podnająć je innej osobie, żądając przy tym płatności np. za 3 miesiące z góry. Później okazywało się, że nie był to właściciel.
Kaucja do zwrotuDodatkowo w umowie powinien znaleźć się zakaz wprowadzania zmian, typu wyburzanie ścian, przebudowy mieszkania.
- Kolejną ważną rzeczą jest zaznaczenie paragrafu, że integralną częścią umowy jest załącznik, czyli protokół zdawczo-odbiorczy przekazania mieszkania - mówi pani Agnieszka. - Powinien on zawierać dokładny opis wyposażenia i stan sprzętów, jakie otrzymuje klient. W tym dokumencie muszą znaleźć się opisy stanu i numery liczników, jakie są w dniu przekazania kluczy.
Od najemcy pobierana jest kaucja, czyli zabezpieczenie np. w przypadku zniszczeń, czy niezapłaconych rachunków. Płaci się ją w dniu podpisania umowy najmu i najczęściej jest równowartością czynszu za jeden miesiąc. Gdy w trakcie wyprowadzki lokatora właściciel mieszkania nie zauważy zniszczeń, zwraca najemcy pełną kaucję.
Ile za wynajemKolejny zapis w umowie to kwota czynszu najmu, czyli stawka, jaką właściciel miesięcznie nalicza za wynajem. W umowie zapisujemy, że kwota ta jest stała, lecz może ulec zmianie jedynie według stawki GUS-u. Oznacza to, że właściciel nie możne zmienić stawki, kiedy zechce - doradza współwłaścicielka Willa Nieruchomości. - Do tego dochodzą opłaty za media i liczniki, które można przepisać na najemcę. Wówczas odpowiedzialność za niezapłacone rachunki spada na lokatora.
Właściciel zwykle zastrzega sobie prawo wglądu do mieszkania, ale nie oznacza to, że może przychodzić wtedy, kiedy tylko będzie miał na to ochotę.
- Najemca musi być uprzedzany o każdej wizycie - uważa Agnieszka Woźniak. - Bo poczucie bezpieczeństwa i intymność jest ważna nawet w wynajmowanym lokalu.
Właściciele mieszkań nie mają obowiązku meldowania lokatorów i często nie chcą tego robić. Boją się, że najemcy muszą sami się wymeldować, a nie wszyscy to robią. Dlatego meldunek powinien ograniczać się do 2 - 3 miesięcy. Po upływie tego terminu meldunek automatycznie wygasa.
Rachunki płacimy w terminiePoza tym w umowie powinien pojawić sięwarunek, że jeśli najemca spóźnia się z płaceniem rachunków, to właściciel mieszkania może mu wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. - Trzeba jednak w umowie określić też czas niepłacenia - mówi Agnieszka Woźniak. - Zanim jednak umowa zostanie wypowiedziana, najpierw powinno pojawić się upomnienie.
>>Wzór umowy najmu<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynajmujesz mieszkanie, podpisz umowę! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto