Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera spektaklu "Dyptyk Wielkanocny". Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej wypełniła się po brzegi. Zobacz, kto przybył na premierę

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Najnowsza premiera Opery i Filharmonii Podlaskiej "Dyptyk Wielkanocny".
Najnowsza premiera Opery i Filharmonii Podlaskiej "Dyptyk Wielkanocny". Urszula Łobaczewska
W piątek 3 marca odbyła się premiera "Dyptyku Wielkanocnego". Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej wypełniła się po brzegi. Na tytuł złożyły się dwa dzieła: "Via Crucis" Pawła Łukaszewskiego i "Cavalleria rusticana" ("Rycerskość wieśniacza"), oratorium Pietra Mascagniego. Jest to najnowsza premiera Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Premiera "Dyptyku Wielkanocnego"

Na okres Wielkiego Postu Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała wyjątkowe wydarzenie. Wybitny reżyser, dramaturg, scenograf i pedagog Michał Znaniecki połączył współczesne dzieło oratoryjne „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego z arcydziełem operowego naturalizmu – „Cavalleria rusticana” Pietra Mascagniego.

Na Dużej Scenie przybyli goście mieli okazje podziwiać artystów orkiestrę, chór i balet OiFP oraz solistów pod kierownictwem muzycznym Maestro Massimiliano Caldiego. W rolę Lucii wcieliła się diva operowa o międzynarodowej sławie Małgorzata Walewska. Wyjątkowość „Dyptyku wielkanocnego” podkreśliła także imponująca scenografia zaprojektowana przez Luigiego Scoglio, po raz pierwszy w całości wykonana w Operze.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. senator Mariusz Gromko, europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł Stefan Krajewski, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, biskup Henryk Ciereszko, dowódca 1PBOT płk Mieczysław Gurgielewicz.

Zobacz kto przybył na premierę

Połączone dwa światy

„Rycerskość wieśniacza” to krótka, jednoaktowa opera włoska. Mascagni zawarł w niej gęstą mieszaninę miłości, namiętności i zdrady, hańbę, pojedynek i śmierć – emocje kipiące jak wulkan na tle sycylijskiej wsi, przez którą przechodzi wielkanocna procesja. Michał Znaniecki połączył dzieło operowe Mascagniego z utworem „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego – misterium Drogi Krzyżowej.

Korzystając z operowego intermezzo i faktu, że obie kompozycje łączy czas Wielkanocy, doprowadza do spotkania uczestników Drogi Krzyżowej oratorium Łukaszewskiego i sycylijskiej procesji z opery Mascagniego. Każda z części oratorium Łukaszewskiego upamiętnia jedną z czternastu stacji na drodze Jezusa, dźwigającego krzyż ulicami Jerozolimy. Kompozytor dodał piętnastą stację – Zmartwychwstanie.

Obsada "Dyptyku Wielkanocnego"

  • Santuzza – Iga Caban / Iryna Zhytynska
  • Turiddu – Rafał Bartmiński / Nazar Kachala
  • Lucia – Małgorzata Walewska / Renata Dobosz
  • Alfio – Mariusz Godlewski / Tomasz Rak
  • Lola – Joanna Motulewicz / Monika Ziółkowska
  • Kontratenor – Jan Jakub Monowid / Michał Sławecki
  • Recytator – Ryszard Doliński / Piotr Półtorak

Zobacz też:Zielony Rynek Kościuszki, amfiteatr, budki przed Centralem. Pamiętacie taki Białystok? Stolica woj. podlaskiego na archiwalnych zdjęciach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto