Nowe warsztaty w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku „Na górce" [ZDJĘCIA]

krk
19 kwietnia 2018r. to szczególna data w historii szkoły. Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w obecności p. dyrektor Izabeli Popławskiej i ucznia- zdobywcy prestiżowej nagrody szkolnej- Ignaś 2017, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym inaugurował działalność warsztatów szkolnych.

Po nowo otwartych warsztatach gości oprowadzili uczniowie, którzy opowiedzieli o specyfice wykonywanych przez nich zawodów, jak również o pasji do przyszłych zawodów. W uroczystości wzięli udział szefowie firm patronackich, dyrektorzy firm budowlanych, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, dyrektorzy szkół zawodowych.

W rozwoju każdej szkoły zawodowej ważna jest współpraca z firmami i zakładami pracy, które kształcą swoich przyszłych pracowników, dlatego też współpracujemy z ponad 50. firmami - mówi Ewa Mikulak, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe w białostockich firmach budowlanych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Mark-budu, JAZ- BUD-u, Kombinatu Budowlanego, Stowarzyszenia dekarzy i u rzemieślników.

- Dobre i fachowe kształcenie zawodowe ma przyszłość, a dotychczasowe doświadczenie, sprawia, iż szkoła podejmuje wspólne działania na rzecz rozwoju uczniów - dodaje pedagog.

Przykładem takich działań jest stworzenie 6. klas pod patronatem znaczących firm: Blachotrapez, Fakro, Prefbet Śniadowo, Związek Polskie Okna i Drzwi . Firmy te wspierają kształcenie młodzieży poprzez doposażanie warsztatów, zapewnienie uczniom odzieży roboczej na zajęcia praktyczne, organizowanie szkoleń, podczas których młodzież zapoznaje się z najnowszymi technologiami i otrzymuje certyfikaty.

Firmy organizują wycieczki dydaktyczne, podczas których uczniowie zdobywają przydatną wiedzę na temat działalności zakładów pracy, a także możliwości swojej przyszłej kariery zawodowej. Fundują również stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów w zawodzie, nagrody rzeczowe, staże zawodowe.

Dzięki fachowemu i merytorycznemu wsparciu ze strony nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniowie odnoszą sukcesy: mistrz Polski dekarzy ,I miejsca w zawodzie murarz, posadzkarz, sucha zabudowa, malarz. Ponadto wykorzystują swoje praktyczne umiejętności, remontując szkolne pomieszczenia. W ciągu 5 lat wyremontowali 25 pomieszczeń.

Dzięki nowym warsztatom w znacznym stopniu polepszą się warunki nauki uczniów w zawodach: monter robót wykończeniowych w budownictwie , murarz-tynkarz, dekarz. Będzie tu miejsce nie tylko na rozwijanie umiejętności praktycznych, ale także na szkolenia prowadzone przez firmy, poznawanie nowych produktów i technologii oraz rywalizowanie i dzielenie się dobrymi praktykami. W nowych warsztatach znajdzie się również miejsce do nauczania nowego zawodu- monter stolarki budowlanej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych, które to zawody znalazły się w ofercie szkoły i będą nauczane od września 2018r.

Zaraz po uroczystościach otwarcia w nowych pomieszczeniach odbyła się V edycja regionalnego konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Został on zorganizowany w ramach projektu „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”. Konkurs współfinansowany był przez Miasto Białystok oraz firmy: JAZ-BUD, Kombinat Budowalny, Mark-Bud. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Finaliści konkursu wcześniej przeszli eliminacje szkolne w swoich macierzystych szkołach. Celem konkursu było podnoszenie poziomu wiedzy budowlanej , doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranym zawodzie i popularyzacja dobrych praktyk w nauczaniu. Finaliści rywalizowali w trzech konkurencjach budowlanych. Podczas konkursu uczniowie mogli dzielić się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, zaś nauczyciele metodami i formami nauczania.

Uczniowie szkoły odnieśli w nim również sukcesy.W kategorii technologia robót posadzkarsko- okładzinowych I miejsce zajął Sebastian Danewicz, a III miejsce-Karol Balczun. W kategorii technologia systemów suchej zabudowy II miejsce zajął Łukasz Sokołowski. A w kategorii technologia robót malarsko- tapeciarskich I miejsce zajął Krzysztof Smyk a II miejsce- Damian Sadowski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie