Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będą chronić płazy w Białymstoku [FOTO]

red/UM
Bariery ochronne, pojemniki na płazy powstaną w Białymstoku. Wszystko po to, by chronić i policzyć migrujące płazy.

Białystok przygotowuje się do wiosennej ochrony płazów. W trosce o płazy żyjące w Białymstoku Urząd Miejski przygotował przetarg na wykonanie prac polegających na montażu barier oraz przeprowadzeniu akcji ochrony. W ramach planowanych działań powstanie 800 m barier ochronnych dla migrujących płazów. Bariery o długości 550 m zostaną zamontowane przy chodniku na ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej. Krótsze, o długości 250 m, przy ul. Solnickiej. Zostaną one wykonane z agrowłókniny i przymocowane do wkopanych w ziemię drewnianych palików. Ich wysokość to ok. 45 cm.

TU ZOBACZ: Możesz przygarnąć te kociaki. Są w Białymstoku [GALERIA]
Wzdłuż barier – od strony lasu lub pola – zostaną rozmieszczone pojemniki na płazy. Zebrane tam okazy będą przenoszone codziennie w bezpieczne miejsca. Po wypuszczeniu płazy będą kierowały się do zbiorników wodnych.

Wykonawca zostanie również zobowiązany do przygotowania raportów dotyczących składu gatunkowego i liczby migrujących kręgowców. Zebrane na tej podstawie dane posłużą planowaniu ochrony płazów w kolejnych latach. Zainteresowani wykonaniem tego zadania mogą składać oferty do 20 lutego. Zadanie będzie realizowane od dnia podpisania umowy do 31 maja 2017 r.

– Zależy nam na ochronie zwierząt żyjących w Białymstoku. Dzięki takiej akcji, prowadzonej przez poprzednie cztery lata, udało się uratować blisko trzy i pół tysiąca płazów – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Równolegle prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu biologii i ekologii płazów w szkołach. Ich celem jest propagowanie idei ochrony przyrody wśród uczniów.

W latach 2013–2016 przeniesiono w sumie 3 430 płazów reprezentujących siedem gatunków: ropuchę szarą Bufo bufo, żabę moczarową Rana arvalis, żabę trawną Rana temporaria, żabę jeziorkową Pelophylax lessonae, rzekotkę drzewną Hyla arborea, grzebiuszkę ziemną Pelobates fuscus, kumaka nizinnego Bombina bombina. Najliczniej występującymi gatunkami były ropucha szara i żaba moczarowa.

ZOBACZ TEŻ: Żubry z Puszczy Białowieskiej pomogą odrodzić populację w Puszczy Knyszyńskiej

x-news/TVN24

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto