Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Białymstoku [02.10.2020]. Ostrzeżenie GIOŚ: powietrze nad Białymstokiem i regionem bardzo zanieczyszczone! Lepiej zostać w domu

lj
Smog w Białymstoku. Sprawdź aktualny stan powietrza dzisiaj (2.10.2020). Czy można bezpiecznie wyjść z domu? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje o bardzo złej jakości powietrza w Białymstoku i województwie podlaskim.

Od rana w czwartek (01.10) ponownie doszło do wzbicia znaczącej ilości pył. Przyczyną wysokich stężeń pyłów jest napływ transgraniczny zanieczyszczeń nad obszar Polski z kierunku wschodniego, spowodowany najprawdopodobniej pożarami lasów lub/i unoszeniem pyłu z obszarów stepowych za wschodnią granicą Polski.

Zanieczyszczone powietrze w Białymstoku i województwie podlaskim [02.10]

Wczoraj o godz. 14:00 widzialność suchego powietrza miejscami na Podlasiu spadła do 5 km – to tzw. zmętnienie pyłowe. Analiza archiwalnych zdjęć satelitarnych wskazuje, że w południowej Rosji (między M. Czarnym a M. Kaspijskim – w Kraj Stawropolskim, Kałamucji i Dagestanu (jest to obszar stepowy częściowo pustynny, gdzie ostatnio był znaczny niedobór opadów deszczu), wczoraj około godz. 5 wzbiła się dość gęsta optycznie ilość pyłów, która przy bardzo silnym napływie szybko (w ciągu około 30-36h) została przetransportowana nad rejon Krajów Bałtyckich - w tym Polski.

Dodatkowo warunki meteorologiczne (prędkość i kierunek wiatru) sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza ze wschodu, co może skutkować dalszym wzrostem stężeń zanieczyszczeń pyłowych i objęciem swym zasięgiem większej części kraju w kolejnych godzinach.

- ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Smog w Białymstoku. GIOŚ ostrzega przed zanieczyszczonym powietrzem

Jak wynika z danych Stacji Państwowego Monitoringu Powietrza, zanieczyszczenie powietrza pyłem PM2.5 w centrum Białegostoku przekracza normę (do 123%).

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia.

W skład pyłu zawieszonego wchodzą m.in. drobiny siarki, metali ciężkich, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny oraz różne alergeny. Pył zawieszony jest tak bardzo drobny, że nie można go dostrzec gołym okiem. Dociera do pęcherzyków płucnych, a stamtąd trafia do krwiobiegu.

W takiej sytuacji osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu

Przypominamy, że stan powietrza w Białymstoku można sprawdzić na bieżąco na stronie www.map.airly.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto