18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz w Białowieży - cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

red.
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org Konrad Kurzacz
Pośród budowli wzniesionych w Białowieży za Aleksandra III i Mikołaja II uwagę turystów przykuwa ceglana cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Jej największym skarbem jest porcelanowy ikonostas, sprowadzony tutaj pod koniec XIX wieku z Petersburga.

Nie ma w Polsce drugiej takiej cerkwi, która mogłaby poszczycić się ścianą ikon wykonaną z chińskiej porcelany. W Europie są tylko dwie podobnie wyposażone świątynie.
Zanim tereny Puszczy Białowieskiej stały się prywatną własnością cara (1888 r.), Białowieża miała drewniane cerkwie. Godna władcy, murowana budowla z kompletnym wyposażeniem wnętrza stanęła tutaj w 1897 r., tuż przed wizytą w cara Mikołaja II. Wyświęcenie miało miejsce dwa lata wcześniej. Od początku uchodziła za najpiękniejszą w całej grodzieńskiej guberni.

Cerkiew stoi na fundamentach z ciosanych kamieni pochodzących z Puszczy Białowieskiej. Czerwoną cegłę, która posłużyła do budowy murów, wyrabiał na miejscu sprowadzony z Górnego Śląska Niemiec Karol Miller. Wieńczące świątynię dwie kopuły pokrywa blacha, niegdyś malowana na czarno, współcześnie – w odcieniach czerwieni, korespondujących z kolorystyką murów.

Wojenne czasy nie oszczędziły cerkwi. Co prawda podczas I wojny światowej spalił się jedynie dom psalmisty, jednak już 1 września 1939 roku świątynia ucierpiała od bomb zrzuconych na Białowieżę przez niemieckie samoloty. Trafiona dwoma pociskami na remont czekała cztery lata.
Prace przy naprawie uszkodzonego ikonostasu, wrót carskich i malowideł ściennych trwały od czerwca do października 1943 r., po czym nastąpiło ponowne wyświęcenie. Była wtedy też cerkiew świadkiem najtragiczniejszych w historii Białowieży wydarzeń – masowych egzekucji, dokonywanych przez Niemców u wejścia na plac cerkiewny. Wieszanie skazańców na drzewach rosnących przy świątyni odbywało się na oczach ludzi spędzanych z całej miejscowości.

Do dziś większość mieszkańców Białowieży jest wyznania prawosławnego.

Parafia prawosławna p.w. św. Mikołaja
, 17-230 Białowieża, ul. Sportowa 9, tel. 85 681 25 00,
e-mail: [email protected]. Godziny pracy kancelarii: 9-12 i 14-16. Aby zwiedzić cerkiew poza wyznaczonymi godzinami, należy ustalić termin swojej wizyty telefonicznie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Białowieży

Neorenesansowy kościół katolicki z 1927 roku, nawiązujący białą wieżą do nazwy miejscowości, a wystrojem wnętrza - do wszechobecnej puszczy. Ołtarz i konfesjonały zdobione są elementami korzenioplastyki. Od 2007 r. w świątyni rozbrzmiewają 17-głosowe organy, sprowadzone do Białowieży z Norymbergi.

Park Pałacowy z XIX wieku, zabytkowa brama pałacowa z galerią, stajnia i powozownia, Park Dyrekcyjny, Muzeum Przyrodniczo-Leśne;

Obelisk na grobli pałacowej (Park Pałacowy), upamiętniający polowanie króla Augusta III Sasa w 1752 r. - najstarszy zabytek Białowieży;

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia (tel. 85 683 36 28, ul. Zastawa 66b, 17-230 Białowieża; dojście niebieskim szlakiem prowadzącym z Białowieży przez Narewkę do Siemianówki);

stacja kolejowa Białowieża Towarowa wybudowana w 1903 roku (ul. Stacja Towarowa 4, obecnie Restauracja Carska), wieża ciśnień;

zespół nadleśnictwa z 1925 roku przy ul. Wojciechówka 4 (tel. 85 681 24 10), Ośrodek Edukacji Leśnej „ Jagiellońskie” z 1927 r. (tel. 85 681 24 05, 85 681 29 71, dojście ścieżką edukacyjną Krajobrazy Puszczy);

drewniany dom mieszkalny nr 9, dom "jegierski" przy ul. Parkowej 2, dom "hofmarszalski";

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto