Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Whiteslope A beautiful heritage/Oiko Petersen

Emilia Jurewicz
www.imprezy.bstok.pl
Dnia 25-28 czerwca, godz.18:00, w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul.Warszawska 19, w Białymstoku, odbędzie się wystawa Whiteslope A beautiful heritage/Oiko Petersen.

Od strony fotograficznej Whiteslope to prosty formalnie projekt. Bardziej seria zdjęć, niż typologia: piękni mężczyźni i bujna przyroda. Te fotografie mogłyby posłużyć jako atrakcyjny wizualnie materiał reklamowy dla lokalnych władz. Kapitał ludzki i tytułowe dziedzictwo białostocczyzny to jedno, a drugie to promowanie patriotyzmu lokalnego, dumy z faktu, że ''jesteśmy stąd''. Ale czy z pewnością zdjęcia te wpisują się w lokalny kontekst? Do tej pory Petersen słynął z projektów subwersywnych. I nawet jeśli nie jest to ewidentne jak w Guysach czy Downtown to tak chyba jest również i tym razem. Fotograf przewrotnie prześwietla fotograficzną kliszę pod tytułem portret, pejzaż, piękno ziemi ojczystej. Do Whiteslope, podobnie jak do Downtown każdy wybrałby się z przyjemnością, ale kraina ta – póki co – istnieje jedynie w sztuce, na zdjęciach Petersena.

Zdjęcia do projektu artysta przygotowywał w tempie jak na siebie zawrotnym. Pobyt twórczy – pierwszy w historii Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ale także pierwszy w karierze artysty – trwał zaledwie miesiąc. Poprzednie projekty Petersen realizował nawet dwa lata. Czy sprostał zadaniu? Jak ten czas spędził i jakie prace był w stanie przygotować? Co jego wystawa znaczy dla lokalnej sceny artystycznej?
Czy może – zgodnie z misją Centrum – inicjować dialog, osłabiać lęk przed Innym?

Oiko Petersen
(ur. 1983) polski fotograf młodego pokolenia. Ukończył studia językoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografię na londyńskim University of the Arts.

Debiutował w 2007 roku wystawą "Guys. From Poland with love", która została pokazana podczas Szóstego Fotofestiwalu w Łodzi. Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Mickiewicza. Jego prace pokazywane były m.in. w warszawskim CSW w ramach wystawy "Efekt czerwonych oczu. Fotografia polska XXI wieku" oraz na wielu międzynarodowych festiwalach fotograficznych, m.in. we Francji (Transphotographique09), Finlandii (Backlight08) i w Chinach (Pingyao International Photography Festival). Wykłada fotografię
w jednej z warszawskich uczelni.

dr Adam Mazur
(ur. 1977) krytyk, historyk sztuki i amerykanista, absolwent Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Kurator CSW Zamek Ujazdowski (m.in. wystawy "Nowi Dokumentaliści", "Efekt czerwonych oczu. Fotografia polska XXI wieku", "Schizma. Sztuka polska lat '90"). Autor książek "Kocham fotografię" (2009) i "Historie fotografii w Polsce 1839-2009" (2010). Redaktor naczelny magazynu Obieg (www.obieg.pl).

Zapraszamy!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto