Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sokółka. Muzeum z działem tatarskim

red.
Budynek Muzeum Ziemi Sokólskie przy ul. Piłsudskiego
Budynek Muzeum Ziemi Sokólskie przy ul. Piłsudskiego Przykuta/Creative Commons/commons.wikimedia.org
W Sokółce rozpoczynamy wędrówkę zielonym Dużym Szlakiem Tatarskim. Meczetu wprawdzie tu nie ma, ale i w dawnej wsi koronnej, której mieszkańcy zobowiązani byli do hodowli sokołów, spotkać można dziś Tatarów i obcować z muzułmańską kulturą. Mają tu „swoje” muzeum.

Sokółka nie zapomina o tatarskich tradycjach. Trzy wieki tatarskiego osadnictwa na Podlasiu upamiętnia kamień posadowiony w parku miejskim, obok tutejszego Bartka – dębu, pomnika przyrody. Na ścianie budynku Sokólskiego Ośrodka Kultury przy ul. Grodzieńskiej 1 znajdziemy także nieco późniejszy dowód pamięci – tablicę odsłoniętą w 2009 r. z okazji 330 lat podlaskich Tatarów. Takiej promocji pozazdrościć mogą im pozostałe, w większości liczniejsze grupy etniczne Sokólszczyzny. I czasem zazdroszczą...

W budynku sąsiadującym z Sokólskim Ośrodkiem Kultury – i pod jego skrzydłami – od ponad dwudziestu lat działa Muzeum Ziemi Sokólskiej, w którym ważne miejsce zajmuje dział tatarski. Odrestaurowany zabytek wprawdzie na swój wiek nie wygląda, ale godzi się wspomnieć, że został wybudowany przez podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza w 1770 r. Za symboliczną opłatą ekspozycje oglądać można od wtorku do soboty. Warto umówić się telefonicznie (tel. 85 711 24 35) na zwiedzanie z przewodnikiem. Koszt jet niewielki, a korzyść znaczna, bowiem po muzeum oprowadza turystów Józef Konopacki, a jakże – Tatar, sam szef podlaskiego Oddziału Związku Tatarów RP. Ciekawa opowieść o zgromadzonych tutaj strojach muzułmańskich, muhirach prezentujących wersety z Koranu czy tatarskich łukach – gwarantowana. Na dłużej zatrzymuje prezentowany w muzeum herbarz rodzin tatarskich w Polsce autorstwa Stanisława Dziadulewicza, wydany w 1927 roku.

A kiedy nasycimy się już strawą duchową, warto przy ulicy Grodzieńskiej zajrzeć do tatarskiej kuchni. W Karczmie pod Sokołem, której szefuje Tatar, serwowane są pierekaczewniki, frysztyki i obowiązkowe kołduny.

Ponadto w Sokółce:

neoklasycystyczny, trójnawowy kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego z 1848 r.

cerkiew prawosławna p.w. św. Aleksandra Newskiego wybudowana w ok. 1830 roku, z ruchomą ikoną MB z XVI w.

drewniana plebania prawosławna z 1880 roku - na rogu ulic Piłsudskiego i Ściegiennego.

Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 1, 16-100 Sokółka, tel. 85 711 24 35. Czynne: od wtorku do piątku w godz. 8.00-16.00, w soboty od 10.00 do 14.00. Bilety: normalny - 4 PLN , ulgowy - 2 PLN (przewodnik - 20 PLN od grupy).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto