Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. Jarosław Kaczyński w Białymstoku [ZDJĘCIA, VIDEO]

mac/dor/ska
Wojciech Wojtkielewicz
Prezes PiS, Jarosław Kaczyński w Białymstoku oddał hołd Żydom pomordowanym przez hitlerowców. Złożył kwiaty pod pomnikiem Wielkiej Synagogi.

Pomnik zbudowano ku pamięci Żydów bestialsko zamordowanych przez hitlerowców 27 czerwca 1941 roku.
27 czerwca 2016 r. przypada 75. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku.

Uroczysty koncert, wystawy, pokazy i złożenie kwiatów pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi. W taki sposób Białystok czci pamięć o dwóch tysiącach białostoczan narodowości żydowskiej, spalonych w Wielkiej Synagodze przez Niemców. W poniedziałek w południe złożono kwiaty pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi, wieczorem zaś, na placu przy Białostockim Ośrodku Kultury (ul. Legionowa 5), Karolina Cicha zaśpiewa utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlasia.

Wielka Synagoga, która znajdowała się przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej), została wzniesiona w latach 1909-1913. W okresie międzywojennym była najokazalszą synagogą białostocką i cieszyła się największym prestiżem wśród wszystkich bożnic Białegostoku. Została wybudowana wedle projektu Samuela J. Rabinowicza. Była świątynią reformowaną, w której kobiety modliły się obok mężczyzn, choć na osobnych galeryjkach. W okresie międzywojennym, podczas świąt i uroczystości państwowych, w synagodze grała orkiestra Gimnazjum Hebrajskiego.

27 czerwca 1941 r. niemiecka grupa operacyjna, którą dowodził kapitan Gothar Bürkner, spaliła dzielnicę żydowską wraz z Wielką Synagogą. Niemcy kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do Wielkiej Synagogi. Zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali oporu, strzelali. Zginęło ok. 2-2,5 tysiąca osób.

W miejscu, w którym stała synagoga, znajduje się obecnie pomnik w kształcie kopuły zniszczonej bożnicy. Autorami monumentu są Michał Flikier, Maria Dżugała-Sobocińska, Dariusz Sobociński i Stanisław Ostaszewski. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1995 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto