Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem psychogeriatrii - ogólnopolska konferencja w Suwałkach

Janusz Mroczkowski
Janusz Mroczkowski
Już za kilkanaście lat co trzeci mieszkaniec województwa podlaskiego przekroczy 65 rok życia.

Nieuniknione zjawisko starzenia się społeczeństwa to nie tylko problem ekonomiczny, ale przede wszystkim społeczno – medyczny. To grupa, która będzie już wkrótce wymagała szczególnej opieki specjalistycznej związanej z dolegliwościami wieku starczego i narażona na schorzenia natury psychicznej. Na temat problemów związanych z opieką psychogeriatryczną będą dyskutowali specjaliści z całej Polski, podczas konferencji organizowanej przez Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

Konferencja pt. „Psychogeriatryczne i społeczne aspekty wieku podeszłego związane ze starzeniem się społeczeństwa” odbędzie się w dniach 26 – 28 września w obiektach suwalskiego szpitala psychiatrycznego i w centrum konferencyjnym Parku Naukowo – Technologicznego Polska – Wschód w Suwałkach.

W spotkaniu weźmie udział blisko 150 osób w tym psychiatrów, psychologów, terapeutów, pielęgniarek oraz kadry zarządzającej w opiece psychiatrycznej i przedstawicieli środowisk zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

- Starzenie się społeczeństwa i coraz dłuższe okresy przeżycia to triumf współczesnego świata ale jednocześnie jedno z największych wyzwań medyczno – społecznych. Jeśli uwzględnimy skalę tego zjawiska, które nas nieuchronnie czeka w niedalekiej przyszłości, stanie się jasne, że należy odpowiednio się do tego przygotować. Współczesna medycyna potrafi poradzić sobie z chorobami, które jeszcze nie tak dawno były uznawane za nieuleczalne. Wymaga to szerszego spojrzenia na problem wielu środowisk w tym ustawodawców i uruchamiania usług zapewniających opiekę nad pacjentem geriatrycznym i psychogeriatrycznym oraz wdrażania kompleksowych programów terapeutyczno – leczniczych – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

Problem psychogeriatrii jest obecny w dyskusji środowiska medycznego już od pewnego czasu, ale nie jest – zdaniem organizatorów– dostatecznie społecznie nagłośniony. Jeszcze do niedawna, osoby starsze leczące się psychiatrycznie były stygmatyzowane w swoich środowiskach. W konsekwencji, pacjenci wymagający pomocy nie trafiali w odpowiednim momencie do specjalistów, ze względu na wstydliwość, jaka towarzyszy tym problemom. Ale - jak zapewnia dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego - jakość opieki nad pacjentami geriatrycznymi w placówkach psychiatrycznych uległa diametralnej zmianie.

- Osoby starsze, cierpiące na schorzenia psychiczne nie mogą być pozostawione bez pomocy. Niestety, opieka ze strony nawet najbardziej kochającej i czułej rodziny, nie zastąpi tej specjalistycznej. Kłopoty z pamięcią w chorobach otępiennych i problem z samoopieką , to wszystko sprawia, że codzienność staje się udręką i chorzy oraz ich rodziny muszą być objęci profesjonalnym wsparciem – dodaje.

Dziś – jak zaznacza – dominuje opieka skierowana właśnie na pacjenta i jego dolegliwości – rozmowa z terapeutą, spotkania wspierające dla chorych i ich rodzin, liczne zajęcia aktywizujące w tym terapia ruchowa i zajęciowa. To wszystko sprawia, że seniorzy i ich rodziny coraz chętniej zwracają się o pomoc. Ale zdaniem Bożeny Łapińskiej, to zaledwie część potrzebujących, stąd też poprzez nagłośnienie zjawiska na tym terenie chcemy pokazać możliwości opieki psychogeriatrycznej.

- Tematyka konferencji znajduje się w obszarze zainteresowań współczesnej psychiatrii, a także zgodnie z przyjętym kierunkiem rozwoju opieki w Polsce. Z uwagi na fakt, że województwo podlaskie jest regionem demograficznie najbardziej dotkniętym problemem starzenia się populacji w kraju, pragniemy aktywnie włączyć się w dyskusję dotyczącą rozwoju systemu opieki geriatrycznej i rozwiązań poprawiających jakość opieki nad osobami starszymi – zauważa organizator konferencji.

Konferencję rozpocznie czwartkowa prezentacja działalności suwalskiej placówki oraz realizowanych przez nią programów terapeutycznych obejmującej leczenie, diagnostykę i wsparcie psychologiczne, pielęgnację, aktywizację ruchową , terapię zajęciową (czwartek 26 września od godziny 16.00) Wystąpienia zaproszonych prelegentów będą miały miejsce drugiego dnia, w piątek 27 września w godzinach od 10.00 do 16.00 w centrum konferencyjnym Parku Naukowo – Technologicznego Polska – Wschód w Suwałkach, ul. Innowacyjna 1. Na zakończenie, w sobotę od 9.00 zaplanowano otwartą dyskusję panelową specjalistów i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. „Przywrócić aktywność”.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych autorstwa pacjentów szpitala psychiatrycznego w Suwałkach a także wystawa fotografii grupy twórczej działającej przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Zdaniem lekarzy zajęcia z malarstwa czy fotografii to jeden z ważniejszych elementów terapeutycznych.

Należy dodać, że już o zainteresowaniu problemem świadczy potwierdzenie udziału w konferencji przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz parlamentarzystów. Inicjatywę objęli także swoim Patronatem Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk oraz Starosta Suwalski. Wsparcia organizacyjnego konferencji udziela Federacja Szpitali Polskich, która od dawna aktywnie włącza się w dyskusję nt. poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problem psychogeriatrii - ogólnopolska konferencja w Suwałkach - Białystok Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto