Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku wkrótce otwarte dla widzów indywidualnych. Zobacz jak wygląda białostockie planetarium i co oferuje

PL>an
Planetarium UwB
Planetarium UwB UwB
Uniwersytet w Białymstoku planuje by każdy mógł odwiedzić planetarium znajdujące się przy kampusie uczelni. Otwarcie dla wszystkich ma nastąpić pod koniec stycznia 2023 roku, dotąd korzystały z niego tylko grupy zorganizowane. Planetarium odwiedziło już w sumie ponad 5,7 tys. osób.

Białostockie planetarium

Budynek, w którym mieści się planetarium i obserwatorium astronomiczne znajduje się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Ciołkowskiego. Planetarium otwarto dla grup zorganizowanych w czerwcu tego roku. Wieża ma 6 kondygnacji, drugą zajmuje kameralne planetarium, gdzie najważniejszym elementem wyposażenia jest nowoczesny system cyfrowej projekcji (typu fulldome) na półsferycznym ekranie o średnicy 7 metrów.

W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji i lekcji „na żywo” z wykorzystaniem własnych animacji bądź obrazów retransmitowanych z urządzeń znajdujących się w obserwatorium. Realistyczną podróż po Układzie Słonecznym zapewnia oprogramowanie Shira Universe.

Planetarium i Obserwatorium stoi w centrum kolistego Placu Słonecznego. Jest to drugi – obok Placu Syntezy Nauk z charakterystyczną szklaną kulą – plac nowego kampusu. Obiekt, podobnie jak cały teren kampusu, zaprojektował znany architekt - prof. Marek Budzyński - autor takich projektów, jak:

  • osiedle Ursynów Północny,
  • gmach Sądu Najwyższego,
  • Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

Najbliższe planetaria są w Warszawie i w Olsztynie.

Zobacz również: Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium Kopernika na pokładzie odwiedzi Szkołę Podstawową w Obrubnikach

Bogata oferta planetarium, duże zainteresowanie odwiedzających

W planetarium jest sala na 32 widzów. W ofercie są projekcje, które zainteresują nie tylko dzieci, ale też studentów i dorosłych. Jest to obiekt nowoczesny, zarówno jeżeli chodzi o system projekcji, jak i nagłośnienia. W ciągu pierwszego półrocza funkcjonowania, planetarium UwB odwiedziły 5753 osoby. Goście uczestniczyli w 253 seansach, a najchętniej wybieranym filmem był „Na skrzydłach marzeń”.

Kierownik Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku Dorota Sawicka potwierdza bardzo duże zainteresowanie. Planetarium było otwarte przede wszystkich dla grup zorganizowanych, formalnych i nieformalnych:

  • szkolnych,
  • przedszkolnych,
  • zakładowych,
  • rodzinnych.

Goście mają do dyspozycji wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Propozycje filmowe w Planetarium dla widzów w różnym wieku oferuje:

  • „Myszki i księżyc” 2D - Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci (czas 16 min., grupa wiekowa 3+),
  • „Nieziemskie księżyce” 2D - podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach (czas 17 min, grupa wiekowa 7+),
  • „Wszechświat i cała reszta” 2D – niezwykła opowieść o nocnym niebie (czas 32 min., grupa wiekowa 10+),
  • „Na skrzydłach marzeń” 3D – zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania (czas 35 min., wiek 7+).

Obecnie przygotowywany jest system sprzedaży biletów w internecie i w biletomacie. W planach jest również poszerzenie oferty o kolejny film, a także prowadzenia działań edukacyjnych dla całych rodzin.
Rezerwacje seansów – [email protected], tel. 451 171 314

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto