18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarci nowej stacji dializ w Białymstoku [zdjęcia]

Marta Andrzejewska
W budynku Szpitala MSWiA przy ul. Fabrycznej w Białymstoku, 2 stycznia 2012 zostanie otwarta nowa stacja dializ. Jest to bardzo ważne dla regionu Podlasia, w którym, zgodnie z opinią Narodowego Funduszu Zdrowia, dotychczasowy niedobór stanowisk do dializ mógł utrudniać pacjentom dostęp do terapii nerkozastępczej.

Dzięki pierwszej niepublicznej stacji dializ w mieście, bezpieczeństwo pacjentów znacząco wzrośnie. Stacja prowadzona przez Międzynarodowe Centrum Dializ (Grupa Fresenius) zacznie przyjmować pacjentów cierpiących na niewydolność nerek od 2 stycznia 2012. Wszystkie świadczenia będą bezpłatne, realizowane w ramach kontraktu z NFZ.

W ośrodku o powierzchni 705m², obecnie znajduje się 5 stanowisk dializacyjnych, ale docelowo będzie ich 16, co pozwoli na objęcie specjalistyczną opieką 90 pacjentów. To szczególnie ważne, bo zarówno sam Białystok, jak i całe Podlasie cierpią na znaczny niedobór stanowisk dializacyjnych. W województwie (wg danych NFZ - „Informacja na temat rozmieszczenia stacji dializ i stanowisk dializacyjnych w Polsce w 2011 r.”) brakuje 30 stanowisk, co odpowiada w przybliżeniu dwóm średniej wielkości stacjom dializ. Fundusz ocenia, że niedobór ten może utrudniać dostęp do dializ pacjentom z Podlasia. Według zestawienia przygotowanego przez NFZ, w Białymstoku na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie 8,81 stanowisk do dializoterapii, podczas gdy np. w Szczecinie liczba stanowisk wynosi 14,5 a w Rzeszowie 21,32. Teraz sytuacja się poprawi.

Od stycznia, chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek będą mogli korzystać także z konsultacji lekarzy specjalistów w nowo otwartej poradni nefrologicznej. Rejestracja do poradni będzie odbywać się telefonicznie – pod nr 665485280 lub 856510032 oraz osobiście. Poradnia będzie przyjmować pacjentów we wtorki, środy oraz czwartki. Z konsultacji nefrologicznych nieodpłatnie mogą korzystać osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dializa jest procedurą ratującą życie. Chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek muszą być poddawani dializoterapii (oczyszczanie krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii) co najmniej 3 razy w tygodniu, a każdy zabieg trwa 4-5 godzin. Zaprzestanie terapii prowadzi do zatrucia organizmu, czego konsekwencją jest zgon. Dializa jest więc metodą leczenia, w której w szczególny sposób liczy się jakość postępowania medycznego i wysokiej klasy aparatura wykorzystywana podczas zabiegu. Nowa stacja dializ wyposażona jest na najnowocześniejszy sprzęt do dializoterapii firmy Fresenius Medical Care – aparaty do dializ, stację uzdatniania wody i system centralnej dystrybucji koncentratu. Stacja dializ MCD spełnia najwyższe wymogi w zakresie dializoterapii i oferuje osobom dializowanym leczenie na światowym poziomie. Stosowanie zaawansowanych technologii oczyszczania krwi oraz rygorystycznych wymogów sanitarnych ma bezpośredni, niezwykle korzystny wpływ na zdrowie pacjentów - zapewnia wyższą skuteczność dializowania, co przekłada się nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale także lepsze samopoczucie osób dializowanych. Wzrastają również szanse pacjentów na udany przeszczep nerki. „We wszystkich stacjach dializ należących do Grupy Fresenius obowiązują wyśrubowane standardy leczenia, znacznie przekraczające wymagania stawiane przez NFZ. Jednym z przykładów jest używanie filtrów dializacyjnych wyłącznie jednorazowo, pomimo dopuszczenia przez Fundusz możliwości ich wielokrotnego stosowania. W ten sposób dodatkowo chronimy naszych pacjentów przed ewentualnymi zakażeniami, zapewniamy komfort i poczucie bezpieczeństwa” - mówi dr Marek Kalinowski, dyrektor stacji dializ w Białymstoku.

Stacja mieści się w budynku białostockiego szpitala MSWiA, jednak bezpośrednio do ośrodka prowadzi także oddzielne wejście z zewnątrz. Bliskość szpitala pozwala w kompleksowy sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, co jest szczególnie ważne w sytuacji zagrożenia życia. MCD zapewnia pacjentom transport na i z zabiegu. Ośrodek w Białymstoku zajmuje 705m² powierzchni rozlokowanej na dwóch piętrach szpitala. Dla potrzeb pacjentów na stacji dializ znajdują się szatnie, łazienki, sanitariaty. O jakość leczenia i komfort dializowanych zadba wykwalifikowana kadra medyczna - dwóch lekarzy nefrologów i sześć pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem w pracy w stacji dializ i z pacjentami dializowanymi. Kilkugodzinne zabiegi umili pacjentom możliwość oglądania telewizji – każdy dializowany otrzyma słuchawki, by nie zakłócać spokoju pozostałym, znajdującym się na sali, osobom. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto