Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Rajgrodzkie - raj dla żeglarzy

red.
archiwum PROT
Jezioro Rajgrodzkie utożsamiane jest z całym kompleksem wodnym, zwanym Jeziorami Rajgrodzkimi. Bo też do opłynięcia mają tu żeglarze nie 211 hektarów, lecz ponad 1500. Rejs po najdłuższym odcinku liczy ok. 12 kilometrów.

Na kompleks Jezior Rajgrodzkich składają się cztery zatoki. Każda z odnóg ma kilka kilometrów długości i od 400 do 800 m szerokości. Na mapach widnieją jako odrębne jeziora: Rajgrodzkie, Czarnowiejskie, Przepiórka i Stackie. Cały akwen objęty strefą ciszy. Co ważne dla żeglarzy, za sprawą wpadających oraz wypływających z Jeziora Rajgrodzkiego rzeczek i kanałów, należy ono do wodnego szlaku wiodącego z Olecka do Augustowa. Wydłużone odnogi i urozmaicona linia brzegowa sprzyjają rozwojowi żeglarstwa. Na jeziorze dominują wiatry północno-zachodnie. Nawet lekki powiew ma tutaj charakter "przeciągu” dmuchającego z różnych kierunków wzdłuż osi poszczególnych zatok, otoczonych polami, olszyną i sosnowym borem.

Na końcu Zatoki Rajgrodzkiej do brzegów przylegają zabudowania miasta. Tutaj, na wzgórzu znajdującym się na rozległym cyplu, Jaćwingowie założyli niegdyś gród warowny Raj. W późniejszym Rajgrodzie w roku 1360 Kazimierz Wielki polecił kasztelanowi wiskiemu wybudować warowny zamek. Prawdopodobnie grodzisko legło w gruzach najechane przez Krzyżaków jeszcze w trakcie budowy. Śladów po nim nie ma.
Dzisiejszy Rajgród korzysta zarówno z bliskości Jeziora Rajgrodzkiego, jak i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Obok dobrze rozwiniętej bazy noclegowej znajdziemy tu marinę i żeglarski ośrodek przygotowań olimpijskich. Na wędkarzy czeka w mieście sklep, w którym nabyć można licencję połowową, a w jeziorze – m.in. szczupaki, okonie, miętusy, sieje i sielawy. Miejskie kąpielisko nad Jeziorem Rajgrodzkim czynne jest od początku lipca do końca sierpnia. Znajdziemy tu m.in. boiska do gier i toalety. Do wypożyczalni sprzętu pływającego jest stąd niecałe 300 metrów.

Zobacz: Puszcza Augustowska - atrakcje jeziora Serwy

Kontakt: Przystań w Rajgrodzie, ul. 1 Maja; Integracyjny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Rajgrodzie, ul. Szkolna 7a, 19 -206 Rajgród, tel. 86 272 19 01

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto