Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białostocki meczet, którego nie ma. Jak ten niezwykle ambitny projekt wyglądał przed rozbiórką? Po świątyni został pusty plac i zdjęcia

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Teraz od lat jest ogrodzony
Teraz od lat jest ogrodzony Piotr Łozowik
Budowę imponującego meczetu na białostockim osiedlu Skorupy rozpoczęto już w latach 90-tych XX w. Projekt Centrum Kultury Muzułmańskiej był niezwykle ambitny, prócz obiektu kultu kompleks miał obejmować również szkołę koraniczną i dom gościnny. Niestety raz przerwanych prac nigdy nie wznowiono. Budynek zamiast piąć się w górę, od lat zapada się w sobie.

Meczet w Białymstoku. Ambitne plany na niespotykaną dotąd skalę

Budowa kompleksu Centrum Kultury Muzułmańskiej planowana była przynajmniej od lat 80-tych. Prace rozpoczęto w 1994 roku na kilku działkach między ulicą Pomorską a Kujawską, otoczonych niską zabudową mieszkalną. Meczet z mizaretem miał w tej okolicy stanowić dominantę. Pomysłodawcom nie sposób odmówić rozmachu, projekt wyglądał imponująco.

Dzięki pieniądzom płynącym z organizacji pozarządowych z Arabii Saudyjskiej miał powstać kompleks składający się z kilku spójnych części:

 • meczet z salą modlitewną na 150 osób,
 • dwuklasowa szkoła koraniczna,
 • sala konferencyjna,
 • bibliotek muzułmańska.

Zobacz również: Tatar z Federacji Rosyjskiej zaatakował Muzułmańską Gminę w Bohonikach za pomoc mundurowym na granicy. Grozi karami za łamanie Szariatu

Centrum Kultury Muzułmańskiej miało zajmować, z przyległym terenem, powierzchnię 740 m/kw. Budowla z żółtej cegły, z charakterystycznymi oknami w mauretańskim stylu niezmiennie intrygowała białostoczan, a niektórych niepokoiła. Na potrzeby przybyłych gości miał powstać oddzielny budynek.

Świątynia na Skorupach wciąż intryguje
Świątynia na Skorupach wciąż intryguje Piotr Łozowik

Centrum Kultury Muzułmańskiej kontra twarde realia

Do 2001 r. wzniesiono piętro i prace ustały. Pieniądze przestały płynąć z Półwyspu Arabskiego, a Gmina Wyznaniowa nie znalazła finansowania w innych źródłach. Jeszcze w 2005 roku nastąpiła próba reanimacji projektu, ale mimo 2 mln zł podarowanych przez rządy krajów islamskich nic z tego nie wyszło. Wandale, w 2009 roku, podpalili dach i to był symbol końca marzeń o centrum religijno-kulturalnym. Bo nie miało to być miejsce wyłącznie dla muzułmanów. Obiekt miałby służyć też innym mieszkańcom Białegostoku, tu miały odbywać się:

 • wystawy,
 • wykłady,
 • spotkania ze studentami i uczniami zainteresowanymi kulturą islamu.

Zobacz jak obecnie wygląda, nigdy nie dokończona budowa, Centrum Kultury Muzułmańskiej i meczet w Białymstoku:

Islam w Białymstoku i w Polsce dzisiaj

Wg danych ze Spisu Powszechnego 2011, w Polsce występuje pięć związków religijnych podlegających pod islam. Są to
wg kolejności rejestracji:

 1. Muzułmański Związek Religijny
 2. Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej
 3. Islamskie Zgromadzenie Ahl-Ul-Bayt
 4. Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadijja w Polsce
 5. Liga Muzułmańska

Muzułmański Związek Religijny skupia pięć gmin wyznaniowych w Polsce

 1. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku
 2. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach
 3. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach
 4. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku
 5. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Warszawie

W samym Białymstoku jest Muzułmański Dom Modlitwy przy ul. Hetmańskiej i Tatarski Dom Modlitwy przy ul. Grzybowej, który został ostatnio znacznie przebudowany. Fakty te stawiają Białystok i Podlasie w roli centrum islamu w Polsce.

Zobacz jak dzisiaj wygląda meczet, którego budowa nigdy nie została ukończona (zdjęcia wnętrza, a także z zewnątrz i z drona):

Ostatnie informacje medialne o budowanym meczecie na białostockich Skorupach pochodzą z 2015 roku, kiedy to ze studium urbaniści wykreślili zapis, że w okolicy ul. Pomorskiej ma powstać dominanta przestrzenna w postaci meczetu.

Aktualizacja

W drugiej połowie października budynek został rozebrany. W jego miejsce ma powstać zamknięte osiedle domów. Inwestorem jest spółka Nova Pomorska. Wykonawcą Konceptbud.

W tej lokalizacji powstanie osiedle domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Każdy budynek będzie podzielony na dwa mieszkania. Ma to być alternatywa dla osób, które nie chcą mieszkać w blokach. Mieszkania będą jedno i dwu poziomowe. Teren osiedla będzie ogrodzony. Ma to być bezpieczne, ekologiczne osiedle - informuje Jolanta Gutowska doradca klienta z Konceptbud Development.

Historia meczetu-widmo dobiegła końca. A miało być tak pięknie ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto