MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Abp Sławoj Leszek Głódź na uroczystościach w Białymstoku. Nie ma postu!

red.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przybędzie na główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia do Białegostoku.

Najświętsza Maryja Panna Ostrobramska, Matka Miłosierdzia to główna patronka archidiecezji białostockiej. Doroczna Nowenna Opieki i w Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia trwają od 7 listopada. Tegoroczna Nowenna ma charakter dziękczynienia za odzyskanie niepodległości przez Polskę.

16 listopada uroczysta msza św. w Bazylice Archikatedralnej o godz. 18.00 pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego. Kazanie wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

Tego dnia (piątek) nie obowiązuje post.

Sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia w Katedrze Białostockiej

Jak czytamy na archibial.pl - po II wojnie światowej wraz z przyjazdem do Białegostoku wypędzonego z Wilna przez sowietów abp. Romualda Jałbrzykowskiego został przeniesiony do Białegostoku kult Matki Miłosierdzia. W 1945 r. została zapoczątkowana „Nowenna Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej”. Nabożeństwo to było szczególnie bliskie uchodźcom i repatriantom z Kresów. W 50. rocznicę wileńskiej koronacji obrazu w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zainstalowano kapliczkę, w której umieszczono kopię obrazu namalowaną w 1927 r. 27 listopada 1977 r. kaplicę i ołtarz poświęcił kard. Karol Wojtyła.

5 czerwca 1995 r. obraz Matki Bożej Miłosierdzia został ukoronowany koronami papieskimi. Arcybiskup Edward Kisiel, pierwszy Metropolita Białostocki, obrał Matkę Bożą z Ostrej Bramy Patronką Archidiecezji Białostockiej. Uroczystość Patronalna Matki Bożej Miłosierdzia obchodzona jest 16 listopada. Poprzedza ją doroczna nowenna z udziałem Pasterzy Kościoła Białostockiego oraz licznych pielgrzymów.

TU ZOBACZ: Grzechy, za które ksiądz nie da rozgrzeszenia. Kiedy spowiedź jest nieważna?

Przypuszcza się, że początki kultu Matki Bożej Ostrobramskiej na Białostocczyźnie, spopularyzowanego przez Adama Mickiewicza słynną Inwokacją w Panu Tadeuszu, sięgają XIX w. Znacznie upowszechnił się on po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i koronacji w 1927 r. ostrobramskiego obrazu - podaje sanktuariapolskie.com.pl.

Obraz Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia
Malowidło znajdujące się w katedrze białostockiej jest wierną kopią wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej. Obraz został namalowany na płótnie farbą olejną w 1927 r. przez wileńską malarkę Łucję Bałzukiewicz. Maryja przedstawiona jest frontalnie, w półpostaci. Ma skrzyżowane na piersiach dłonie złożone w modlitewnym geście i lekko pochyloną głowę. Jej postać przykrywa srebrna suknia. Tego samego koloru jest nimb z promieniami otaczający Jej głowę, na dole zaś umieszczono srebrny półksiężyc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto