Białystok. Limity osób w kościołach. Ilu wiernych może przebywać w białostockich kościołach od 17 października 2020? [LISTA]

red.
Białystok w czerwonej strefie! Od 17 października 2020 wg nowych zarządzeń zmniejsza się liczba wiernych, którzy mogą jednocześnie gromadzić się w świątyni. Zobacz, ile osób jednocześnie może przebywać na mszy św. w Twoim kościele w Białymstoku. KLIKNIJ W ZDJĘCIE

Epidemia koronawirusa przybiera na sile. Białystok jest w czerwonej strefie, a to oznacza nowe obostrzenia

Limity osób w kościołach. Ilu wiernych może przebywać w białostockich kościołach?

Od 17 października 2020 w czerwonej strefie obowiązuje zmniejszona liczba wiernych w kościołach - podczas mszy świętej nie może być więcej niż 1 osoba na 7 m2.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2020 liczba wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych była ustalona zgodnie z metrażem powierzchni kościoła i wówczas było to: 1 osoba na 15 m2.

Nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z epidemią

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Archidiecezji Białostockiej znalazły się w czerwonej strefie, Arcybiskup Metropolita Białostocki wydał nowe zarządzenia.

Nadejście drugiej fali pandemii jest dla nas wszystkich kolejnym trudnym doświadczeniem. Przychodzi nam ponownie zmierzyć się z tym wyzwaniem i chcemy to czynić w duchu solidarności i braterstwa, manifestując gotowość niesienia w miarę możliwości pomocy tym, którzy jej potrzebują lub będą potrzebować.
Pokonanie pandemii zależy w dużej mierze od naszej świadomej odpowiedzialności, zachowania reguł bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym podaję obowiązujące zasady, które należy wdrożyć podczas sprawowania liturgii i innych obowiązków duszpasterskich.

1. Dyspensa

Przypominam, że zgodnie z zarządzeniem z dnia 13 marca br. w Archidiecezji Białostockiej obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej dla następujących wiernych:
- osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
- osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym,
- osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej” udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania.

2. Liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach liturgicznych

Liczbę wiernych uczestniczących w nabożeństwie wyznaczają ograniczenia sanitarne:
- w strefie żółtej - 1 osoba na 4 m²,
- w strefie czerwonej - 1 osoba na 7 m².

3. Środki ochrony osobistej

Przypominam, że obowiązek zakrywania przyłbicą lub maseczką nosa i ust, mają:
- wierni uczestniczący w liturgii, chyba że posiadają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych,
- pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania tacy, czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),
- służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu,
- koncelebransi i pozostali szafarze podczas rozdawania Komunii Świętej,
- szafarze sprawujący sakrament pokuty.

Parafia powinna zaopatrzyć się w dozowniki z płynem dezynfekującym, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek.

4. Udzielanie Komunii Świętej

- Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak i jej odmawiać.
- Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest tylko jeden szafarz, Komunię Świętą udziela najpierw na rękę, a następnie przyjmującym do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie.
- Kapłani pomagający celebransowi rozdawać Komunię Świętą winni bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce.

5. Sakrament pokuty i pojednania

Przy sprawowaniu Sakramentu pokuty i pojednania zaleca się używanie konfesjonałów otwartych, a nie zamkniętych (szafowych). W konfesjonałach na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne, wymieniać
je przynajmniej raz w tygodniu i regularnie dezynfekować.

6. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

- W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „Oktawę” Uroczystości.
- Tam gdzie jest możliwe, zamiast jednej tradycyjnej procesji w dniu 1 listopada można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach „Oktawy”.
- W Dzień Zaduszny należy zachować wszelkie środki ostrożności przy ewentualnym organizowaniu Mszy Świętej na cmentarzu.

Proszę o przyjęcie ze zrozumieniem powyższych wytycznych, ścisłe ich przestrzeganie i jasne ich zakomunikowanie wiernym.
Zachęcam ponadto, aby na zakończenie Mszy Świętej powrócić do praktyki śpiewu Suplikacji w intencji ustania epidemii, za chorych i personel medyczny oraz w intencji zmarłych.
Wszystkim wyrażam słowa wdzięczności za wspólny wysiłek w kształtowaniu naszej świadomości chrześcijańskiej i w budowaniu wspólnoty Kościoła w trudnych czasach epidemii. Całą wspólnotę archidiecezjalną otaczam codzienną modlitwą, upraszając dla wszystkich obfitości Bożego błogosławieństwa oraz zdrowia duszy i ciała.
Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Białostocki

Pamiętajcie, uczestnicy zgromadzeń liturgicznych mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania odpowiedniej odległości (min. 2 m). Obowiązek ten nie dotyczy celebransa i osób posługujących w liturgii w czasie pełnienia ich funkcji.

Oto najgorsze zachowania w czasie pandemii koronawirusa. Abs...

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie