Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy z chodzeniem mogą być objawem poważnej choroby. Zwróć na to uwagę podczas spaceru

OPRAC.: Redakcja
Wideo
od 16 lat
Trudności z chodzeniem mogą wskazywać na wczesne objawy poważnej choroby, która najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia. Jak wykazało badanie, które ukazało się w „Current Biology”, osoby z problemami poznawczymi mogą mieć trudności z poruszaniem się po drogach z wieloma zakrętami.

Spis treści

Czy trudności z chodzeniem mogą być objawem choroby Alzheimera?

Osoby, które mają trudności z chodzeniem, mogą wykazywać wczesne objawy choroby Alzheimera – sugeruje badanie opublikowane w czasopiśmie „Current Biology”.

Kobieta spaceruje w parku wspomagając się balkonikiem
W prawidłowym utrzymaniu umiejętności nawigacyjnych może pomóc rezygnacja z narzędzi takich jak Google Maps i korzystanie z map fizycznych lub punktów orientacyjnych. FamVeld/Getty Images

W badaniu wzięły udział 43 osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (stan, który może być prekursorem choroby Alzheimera), 31 zdrowych poznawczo dorosłych w wieku 20 lat i 33 zdrowych poznawczo starszych dorosłych. Ich zadanie polegało na ukończenie testu chodzenia w goglach wirtualnej rzeczywistości.

Uczestnicy mieli poruszać się po ścieżce prowadzonej przez ponumerowane stożki, które wskazywały im właściwy kierunek na każdym zakręcie. Następnie powtórzyli zadanie w trzech różnych warunkach, które miału na celu przetestowanie ich umiejętności nawigacyjnych:

  1. dokładnie taka sama trasa jak ta, którą widzieli wcześniej,
  2. ścieżka z wszystkimi teksturami na ziemi zastąpionymi gładkimi powierzchniami,
  3. ścieżka bez żadnych punktów orientacyjnych, które wskazywałyby im drogę.

Trudności z poruszaniem się po zakrętach wzdłuż ścieżki, gdy zmieniały się warunki, miały osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Konsekwentnie błędnie obliczały, jak bardzo należy skręcić, a także doświadczały zmienności poczucia kierunku podczas chodzenia. Zdrowi poznawczo uczestnicy nie mieli podobnych problemów.

Testy na wczesną postać choroby Alzheimera. Czy warto korzystać Google Maps?

Choć badanie było niewielkie, to jeśli będą kontynuowane i jego wyniki się potwierdzą, może to pomóc naukowcom w opracowaniu testu na wczesne wykrycie choroby Alzheimera.

– Naszym celem jest opracowanie praktycznych testów, które można łatwo zintegrować z warunkami klinicznymi, biorąc pod uwagę typowe ograniczenia, takie jak ograniczona przestrzeń i czas – powiedział dr Andrea Castegnaro, główny autor badania. – Tradycyjne testy nawigacyjne często mają wymagania, które są trudne do spełnienia w środowisku klinicznym. Nasze badania koncentrują się na konkretnych aspektach nawigacji, które można lepiej dostosować do tych ograniczeń.

Naukowcy zwrócili też uwagę, że w prawidłowym utrzymaniu umiejętności nawigacyjnych może pomóc rezygnacja z narzędzi takich jak Google Maps i korzystanie z map fizycznych lub punktów orientacyjnych. Utrzymywanie stymulacji mózgu m.in. przez wykorzystywanie zdolności przestrzennych w jak największym stopniu może złagodzić niektóre negatywne skutki choroby Alzheimera.

Jakie są wczesne objawy choroby Alzheimera?

Jednym z najczęstszych wczesnych objawów choroby Alzheimera jest utrata pamięci krótkotrwałej.

Inne wczesne objawy, jakie mogą wystąpić, to:

  • utrata orientacji w datach lub nieznajomość bieżącej lokalizacji,
  • trudność ze znajdowaniem słów,
  • trudność z planowaniem złożonych zadań lub rozwiązywaniem problemów,
  • zmiany nastroju lub osobowości.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach objawy mogą nakładać się na normalne zmiany poznawcze związane z wiekiem, przez co czasami może być trudno odróżnić typowe starzenie się od choroby Alzheimera. W razie zaobserwowania takich symptomów warto zgłosić się do lekarza, aby je omówić.

Sygnałem do tego mogą być trudności pacjenta w płynnym poruszaniu się w znanych miejscach, objawiającymi się epizodami dezorientacji, a nawet gubienia się w znajomym otoczeniu.

Jak diagnozuje się wczesne stadium choroby Alzheimera?

Obserwacja sposobu chodzenia może być ważna w diagnozowaniu różnych demencji, w tym choroby Alzheimera. U pacjentów z tym zaburzeniem może występować dyspraksja, czyli trudności z wykonaniem wcześniej wyuczonego zadania, m.in. takich jak chodzenie lub obracania się. Często objawy mogą wydawać się związane z innymi przyczynami, takimi jak stres.

Choć aktualnie nie ma jednego testu diagnozującego chorobę Alzheimera, to lekarz może użyć różnych narzędzi, aby postawić diagnozę. Wśród nich są:

  • badanie lekarskie,
  • badanie neurologiczne,
  • testy poznawcze,
  • rozmowa z członkami rodziny na temat zaobserwowanych u pacjenta zmian,
  • przegląd historii medycznej i rodzinnej,
  • badania krwi,
  • obrazowanie mózgu (rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna (PET) lub tomografia komputerowa).
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Problemy z chodzeniem mogą być objawem poważnej choroby. Zwróć na to uwagę podczas spaceru - Strona Zdrowia

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto