Białystok dołącza do kampanii „Dobro za Dobro". Ofiarowane Ukraińcom przez Polaków dobro zaowocowało i do dzisiaj zbiera plony

Artykuł sponsorowany Urząd Miejski w Białymstoku
Właśnie wystartowała kampania „Dobro za dobro”, której celem jest podkreślenie, że zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, którzy uciekli do Polski, zyskali po 24 lutego 2022 roku. Sąsiedzi zza wschodniej granicy znaleźli w kraju nad Wisłą bezpieczny dom, a Polska dzięki ich obecności odniosła duże korzyści. Kampania obejmuje zasięgiem 7 miast wojewódzkich, a partnerem został m.in. Urząd Miejski w Białymstoku.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku w całym kraju, w tym również w Białymstoku, nastąpiła społeczna mobilizacja. Pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy nieśli wszyscy. Mieszkańcy Białegostoku zjednoczyli się w geście solidarności i otworzyli swoje serca, organizując zbiórki darów i pieniędzy, tworząc punkty pomocy prawnej oraz wspierając sąsiadów w znalezieniu pracy czy dachu nad głową.

- Nowi mieszkańcy, pochodzący z Ukrainy, zostali u nas przyjęci bardzo życzliwie, otrzymali wsparcie od białostoczan oraz niezbędną pomoc instytucjonalną - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

“Spilno” czyli wspólnie

Dzięki środkom UNICEF w Białymstoku powstało Centrum Hub Spilno/Wspólnie, mające na celu łączenie lokalnej społeczności z nowymi mieszkańcami z Ukrainy, które tylko do listopada br. udzieliło pomocy ponad 8 tys. osób. Projekt realizowany jest przez 9 organizacji pozarządowych od lat specjalizujących się we wspieraniu osób potrzebujących. Urząd Miejski również aktywnie pomagał - dołączył do projektu jako partner, realizując szereg inicjatyw o wymiarze społecznym, m.in. przekształcając część szkół w nowoczesne centra edukacyjne. Zapewniona w ten sposób przez miasto opieka żywieniowa i higieniczna w placówkach oświatowych i jednostkach miejskich znacząco poprawiła warunki życia oraz zdrowie dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Treningi z różnych dyscyplin, takie jak siatkówka, badminton, lekkoatletyka, tenis stołowy, piłka nożna, czy gimnastyka artystyczna, integrowały dzieci i młodzież z nowymi mieszkańcami z Ukrainy w duchu rywalizacji sportowej. W Spilno Białystok, dzięki środkom finansowym przekazanym przez UNICEF, utworzono centrum adaptacyjne. To miejsce, gdzie dzieci i rodziny ukraińskie oraz społeczność przyjmująca znajdowali wsparcie i edukację.

Dzięki finansowaniu z UNICEF szpitale wzbogaciły się o nowoczesny sprzęt, co miało ogromne znaczenie dla pacjentów i personelu medycznego. Szkoła Rodzenia otrzymała nowe urządzenia, a także uruchomiła bezpłatną wypożyczalnię sprzętu dla młodych matek.

Dobro wróciło

Projekt "Spilno" przyniósł dobro i korzyści zarówno Ukraińcom, jak i mieszkańcom Białegostoku. To nie tylko wsparcie rzeczowe i finansowe, ale przede wszystkim efektywna adaptacja obu społeczności. Centrum Spilno Białystok, jako serce tych działań, przeszło częściową przemianę oraz wzbogaciło się w nowoczesne wyposażenie, co uczyniło to miejsce jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. Mieszkańcy Białegostoku czerpią z tych inicjatyw korzyści, które pozostaną z nimi na długi czas.

- Jestem dumny z tego, że efekty nawiązanej, bliskiej współpracy z tak znaczącą międzynarodową organizacją pomocową, jaką jest UNICEF, będą służyć przez wiele lat nam wszystkim, a szczególnie najmłodszym białostoczanom i białostoczankom - mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku, pełnomocnik ds. pomocy Ukrainie i uchodźcom.

Nowi mieszkańcy z Ukrainy w zamian za okazane dobro pokazali nie tylko wdzięczność, ale również przyczynili się do poprawienia stanu polskiej gospodarki i demografii. Ich obecność pozytywnie oddziałuje na strukturę demograficzną Białegostoku i ma wpływ na krajowy system emerytalny. Liczba Ukraińców znajdujących pracę w mieście wzrosła, co nie tylko wypełnia luki na rynku pracy, ale też przyczynia się do wzrostu wpływów z podatków do budżetu państwa.

“Dobro za dobro”

Kampania opowiada historię o tym, że ofiarowane Ukraińcom przez Polaków dobro zaowocowało i do dzisiaj zbiera plony. Skupia się na tym, jak Polacy pomagają nowym mieszkańcom z Ukrainy i jak przyjazd Ukraińców do Polski pozytywnie wpłynął na polską gospodarkę i demografię. Prezentuje Polskę jako kraj gotowy do niesienia bezinteresownej pomocy swojemu sąsiadowi zza wschodniej granicy. Kampania podkreśla, że dobro wraca, bo dzięki pomocy udzielanej Ukraińcom Polska zyskała jako kraj i jako społeczeństwo. Gospodarka odbiła się od dna, zmniejszyło się bezrobocie, Polacy uniknęli recesji i narodziło się mnóstwo cudownych relacji międzyludzkich.

“Dobro za dobro” obejmuje szereg działań na szczeblu lokalnym, w tym spotkania z przedstawicielami miast, społeczności ukraińskiej i polskiej. Założenia i misja kampanii są promowane w ramach kampanii digitalowej, docierającej do odbiorców z wybranych miast wojewódzkich za pośrednictwem mediów społecznościowych i influencerów oraz mediów tradycyjnych i lokalnych. Na stronie www.dobrozadobro.pl można znaleźć informacje o tym, w jaki sposób wciąż można pomagać sąsiadom z Ukrainy, a także poruszające opowieści osób, które otrzymały pomoc lub tej pomocy udzieliły. Kampania zachęca obywateli polskich i ukraińskich do wysyłania swoich historii za pośrednictwem dedykowanej strony interentowej: www.dobrozadobro.pl.

W projekcie bierze udział 7 miast wojewódzkich - Białystok, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Rzeszów i Wrocław. Partnerem wspierającym został National Democratic Institute, a partnerami zostały urzędy miejskie. Inicjatorzy są otwarci na współpracę z innymi instytucjami i stowarzyszeniami z Ukrainy.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii „Dobro za dobro/Bialystok”, na której znaleźć można dodatkowe informacje oraz linki do śledzenia naszych profili w serwisie Instagram i Facebook.

Białystok dołącza do kampanii „Dobro za Dobro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Białystok dołącza do kampanii „Dobro za Dobro". Ofiarowane Ukraińcom przez Polaków dobro zaowocowało i do dzisiaj zbiera plony - Gazeta Współczesna

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto