MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Adela Kuik-Kalinowska opowiedziała w Kartuzach o swym najnowszym tomiku poezji

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Było też o początkach pisania wierszy, inspiracjach
Było też o początkach pisania wierszy, inspiracjach UM Kartuzy
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ma za sobą kolejne spotkanie z książką w roli głównej. We wtorkowy wieczór tematem rozmów był tomik poezji „Leno ptôchë/Tylko ptaki”, o którym opowiedziała jego autora - prof. Adela Kuik-Kalinowska.

W Muzeum Kaszubskim jak w bibliotece czy księgarni - regularnie rozmawiają o najnowszych publikacjach. Tym razem, we wtorek 14 maja, na wieczornym spotkaniu była okazja dowiedzieć się nieco o trzecim tomiku poezji „Leno ptôchë/Tylko ptaki” prof. Adeli Kuik-Kalinowskiej.

Spotkanie z autorką poprowadził prof. Daniel Kalinowski. Muzeum tego dnia odwiedzili też wicestarosta kartuska Iwona Formela i reprezentujący władze gminne Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Pochodząca z Rekowa Adela Kuik-Kalinowska opowiedziała o tym, dlaczego w ogóle zaczęła pisać wiersze. Na początku trafiały one tylko do szuflady, ale wszystko zmieniło się po śmierci ojca, któremu poświęcony jest pierwszy tom. Autorka chciała w ten sposób wyrazić wdzięczność rodzicom.

Kaszuby zawsze bliskie

Podczas spotkania nie zabrakło opowieści o kolejnym tomiku poezji oraz o wspomnianym najnowszym - „Leno ptôchë/Tylko ptaki”. W nim znalazły się m. in. wzruszające wiersze, napisane po agresji rosyjskiej na Ukrainę, czy też w wyniku sytuacji panującej na Białorusi.

Prof. Adela Kuik-Kalinowska, mówiąc o poezji, podzieliła się też swoimi pasjami. Jedną z nich są podróże. Jak zauważyła podróże kształcą, uczą tolerancji, pozwalają patrzeć na drugiego człowieka z czułością i zrozumieniem. Stąd w trzecim tomiku znajdziemy i rozmyślania nad Gangesem.

- Posługując się metaforą, zaznaczyła, że na dnie studni (a więc jej duszy) znajdują się Kaszuby, którym zawdzięcza zebrane doświadczenia, umiejętności, tradycję, rozeznanie w życiu i etykę - opowiadają pracownicy Muzeum Kaszubskiego.

Po spotkaniu prof. Kuik-Kalinowska została jeszcze na chwilę, by porozmawiać z przybyłymi w cztery oczy oraz zostawić autografy na ich własnych egzemplarzach tomiku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto