Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice za czasów PRL. Jak wyglądało nasze miasto kilkadziesiąt lat temu? Tyle się zmieniło... Poznajecie jeszcze te miejsca?

Redakcja
Poznajesz te miejsca? 

Kliknij w prawo lub naciśnij strzałkę, by zobaczyć resztę pamiątkowych zdjęć.
Poznajesz te miejsca? Kliknij w prawo lub naciśnij strzałkę, by zobaczyć resztę pamiątkowych zdjęć. Fotopolska.eu
Archiwalne fotografie ze Świętochłowic ponad 40 lat temu. Nasze miasto przeszło ogromną metamorfozę. Z mapy miasta zniknęły miejsca, tak często uczęszczane przez świętochłowiczan. W zamian tego przez cztery dekady zostały wybudowane inne - nowe obiekty. Które budynki całkowicie zniknęły ze Świętochłowic? Zobaczcie te zdjęcia, to jak podróż w czasie.

Historia Świętochłowic

„Miasto” na początku swojego istnienia powstawało na obszarze dwóch dawnych wsi: Świętochłowic i Chropaczowa. Granice tych terenów przez wszystkie wieki bardzo często zmieniały swój przebieg. Początkowo Świętochłowice były większe o cały obszar wokół rzeki Rawy, czyli Czarny Las, Lipiny, Chorzów Batory, Chorzów, Kochłowice i Rudę Śląską.

Historia Świętochłowic sięga końca XIII w. Jako pierwsza w przekazach źródłowych pojawiła się wzmianka dotycząca Chropaczowa. Nazwę “CHROPAZCOW” wymieniono 21 lipca 1295 r. w dokumencie księcia bytomskiego Kazimierza II. Dopiero 18 lat później, 25 maja 1313 r., w dokumencie księcia Ziemowita występują “SWENTOCHLOWICZE”. Obydwie osady powstały zapewne 100 – 150 lat wcześniej, jako wsie rycerskie. Do połowy XIX w. należały do parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. – czytamy na stronie UM Świętochłowic.

Ciągłe zmiany właścicieli Świętochłowic

W 1532 roku Małe Świętochłowice (najstarsza dzielnica miasta) dostały się w obręb Łagiewnik, które następnie nazwano Hajdukami. Przez następne stulecia, aż do końca XVII w., wsie przechodziły przez ręce kolejnych właścicieli, znajdowały się w posiadaniu rodzin: Świętochłowskich, Paczyńskich, Kamieńskich, Rotterów, Skallów, Myszkowskich, Guznarów. Podobnie Chropaczów przechodził na własność kolejnych rodów: Świętochłowskich, Rayskich, Mieroszewskich, wreszcie Lewandowskich, Krecików, Woyrschów.

W 1806 roku chropaczowskie tereny zostały sprzedane królowi Bawarii Maksymilianowi Józefowi. Natomiast w 1826 r. nabył je Karl Lazarus hrabia Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

Rozwój przemysłu na obszarze Świętochłowic

W latach 20. XIX wieku rozpoczęły się poszukiwania węgla kamiennego. W 1825 roku na terenie Lipin firma „Spadkobiercy Gieschego” uruchomiła pierwszą kopalnię „Król Saul”, a druga „Quintofro została założona w 1826. Również kolejno w latach 1827, 1829 i 1835 powstawały kopalnie „Matylda”, „Faust” i „Franciszek”. W 1830 roku powstała jedna z największych hut w regionie - „Florian”, a w 1838 huta żelaza „Zgoda”.
W 1857 zostały połączone huty cynkowe i stworzono jedną pod nazwą "Silesia". W 1883 w Chropaczowie powstała kopalnia "Śląsk", a w 1887 huta cynku "Guidotto".

Początki XX wieku w Świętochłowicach

W 1906 roku w mieście powstał szpital hutniczy. W 1921 roku po przeprowadzonym plebiscycie utworzono powiat świętochłowicki, objął on 14 gmin wiejskich i 7 obszarów dworskich. Istniejące kopalnie na terenie Świętochłowic, podczas dwudziestolecia międzywojennego, zwiększyły swoje możliwości produkcyjne.

Pierwotnie miasto miało otrzymać prawa miejskie 1 stycznia 1940 roku, niestety ze względu na wybuch II Wojny Światowej, data została przełożona na 1 stycznia 1947 roku.

Poznajesz te miejsca? 

Kliknij w prawo lub naciśnij strzałkę, by zobaczyć resztę pamiątkowych zdjęć.

Świętochłowice za czasów PRL. Jak wyglądało nasze miasto kil...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto