Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie seksualne przedwojennych gimnazjalistów

Redakcja
Polskaprese
"Głos Wielkopolski" odkrył wyniki nieznanych badań, dotyczących seksualności polskich gimnazjalistów sprzed 80 lat. Przeprowadził je w ramach swojej pracy doktorskiej znany poznański duchowny społecznik ks. Czesław Piotrowski.

Nowa moda? Seks grupowy. Swingersi w Polsce

Były to prawdopodobnie pierwsze na tak dużą skalę nowoczesne badania tego rodzaju w Polsce. Ich wyników jednak nigdy nie opublikowano.

Seksomnia, dotykaj mnie nocą

Gdyby praca doktorska ks. Piotrowskiego zatytułowana „Życie seksualne męskiej młodzieży gimnazjalnej” została opublikowana w okresie międzywojennym zapewne odbiłaby się szerokim echem. Jednak nawet dzisiaj tego rodzaju badania przeprowadzone przez duchownego wzbudziłyby spore zaskoczenie, jeśli nie sensację.

Polskie nastolatki seks i porno

Studia doktoranckie z pedagogiki ks. Czesław Piotrowski rozpoczął w 1928 roku na Uniwersytecie Poznańskim. Prawdopodobnie niecodzienny wybór tematu badań wynikał z doświadczeń księdza w kontakcie z młodzieżą. Był już w tym czasie właścicielem dwóch szkół i nauczycielem, zatem zdawał sobie sprawę, jak bardzo sfera seksualna istotna jest podczas dorastania. Mimo dużego obciążenia pracą zawodową (prowadził równolegle budowę jednej ze swoich szkół) zakończył studia w terminie i w 1932 roku obronił doktorat. W Archiwum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza zachował się egzemplarz pracy doktorskiej duchownego. Dotąd nikt nią się nie zainteresował. Tymczasem nie tylko jej temat, ale metody i ustalenia badawcze ks. Piotrowskiego zasługują na uwagę ze względu na ich nowoczesność i unikalność.

Polskie nastolatki nie lubią się zabezpieczać uprawiając seks

Badania z zaskoczenia

Lektura pracy naukowej dowodzi, że poznański ksiądz z pewnością nie chciał „odbębnić” doktoratu. Wyznaczył sobie ambitne cele, o czym świadczy rozległy zakres badań. Objął nim ostatnie klasy z aż 73 gimnazjów (były one wówczas 8-letnie, poprzedzała je nauka w 4-letnich szkołach powszechnych).

Seks i alkohol w szkole. Wczesna inicjacja seksualna tematem lekcji

Aby badania były reprezentatywne duchowny przeprowadzał je (robił to osobiście) w całym kraju, zarówno w dużych miastach (m.in. w Brześciu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wilnie) jak i w małych miejscowościach. Wyznaczył sobie za cel dotarcie do młodzieży z rejonów zróżnicowanych pod względem wyznania, narodowości oraz charakteru zatrudnienia.

Jako metodę badawczą ks. Piotrowski wybrał ankietę. Obecnie to powszechny i sprawdzony sposób badań, ale w tamtych czasach naukowcy zajmujący się sprawami seksualności uznawali ją za mało przydatny instrument twierdząc, że trudno skłonić ankietowanych do podawania informacji o sprawach intymnych (trzeba pamiętać, że w okresie międzywojennym sprawy seksu były dla wielu ludzi tematem tabu).

Seks i alkohol. Konsekwencje ich mieszania

Duchowny znalazł jednak sposoby na to, by tę trudność pokonać. Należało do nich przeprowadzanie badań z... zaskoczenia. Jeździł do szkół bez uprzedzania ich dyrekcji o swoim przyjeździe, żeby „przeznaczoną do badań młodzież zastać zupełnie nieprzygotowaną”. Chciał uniknąć zafałszowania wyników, do którego mogłoby dojść w razie przeprowadzania przed badaniami przez nauczycieli „umoralniających” dyskusji oraz ewentualnego porozumiewania się młodzieży w sprawie ankiet.

Więcej na stronie: natablicy.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto