Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Wiemy kiedy i za ile. Będzie bardziej przyjazny dla wykluczonych

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Rozstrzygnięto przetarg na park pod Kopcem Powstania Warszawskiego. W przyszłym miesiącu rozpoczną się prace modernizacyjne w Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Koszt przebudowy ma wynieść 24 miliony złotych, a przestrzeń zostanie uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką miejsca.

– Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności – zapowiada Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

W parku mają pojawić się ekspozycje historyczne, które opowiedzą historie odbudowy miasta. Ruiny Warszawy zostaną wyeksponowane w głównym wejściu do parku od ul. Bartyckiej i wzdłuż odnowionej Alei Godziny „W”, prowadzącej na szczyt. Na samym kopcu powstanie nowy plac z platformą widokową, odświeżona zostanie także kotwica Polski Walczącej.

UM Warszawa

– Wokół Kopca utworzymy dla mieszkańców strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, a także naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefę dla psów. W parku umieścimy nowe ławki, krzesła, stoły i stojaki rowerowe – opowiada Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Posadzonych zostanie ponad 450 młodych drzew parkowych i niemal 8,5 tys. sadzonek leśnych, a także liczne krzewy i byliny. Częściowo ma zostać zachowany dotychczasowy charakter dzikiej roślinności, w otoczeniu kopca rozwinął się bowiem las. Pojawią się tablice edukacyjne, mówiące o tym wyjątkowym ekosystemie i naturalnej sukcesji gatunków. Mają się jednak także pojawić nasadzenia roślin.

UM Warszawa

Park zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy opiekunów z dziećmi. Osoby te będą mogły dostać się na szczyt Kopca z pominięciem schodów. Wejścia do parku, w tym dodatkowe wejście od strony ul. Grupy AK „Północ”, oraz ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwią im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych.

Przebudowa parku była konsultowana z mieszkańcami w 2018 roku. Wnioski z przeprowadzonych rozmów znalazły się w wytycznych konkursu na stworzenie koncepcji parku. Prace zaczną się już w następnym miesiącu, a zakończą po nieco ponad roku. Podczas robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto