Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla zmiany planu miejscowego części osiedla Piasta w Białymstoku. Zgoda na wysoki budynek

OPRAC.: wal
Rejon ulic Świętojańskiej, Branickiego, Warszawskiej i Orzeszkowej w Białymstoku
Rejon ulic Świętojańskiej, Branickiego, Warszawskiej i Orzeszkowej w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Nawet 35-metrowy budynek może powstać u zbiegu ul. Świętojańskiej i Branickiego. Radni zmienili plan miejscowy części osiedla Piasta.

Na tym terenie, obejmującym 5,3 ha, obowiązywał plan z 2018 roku. Dopuszczał funkcje usługowe, w tym oświatowe, jak i budownictwo wielorodzinne.

- Potrzeba sporządzenia jego zmiany wynikała przede wszystkim z konieczności korekty ustaleń dotyczących w kontekście planowanej rozbudowy siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej - uzasadniała Agnieszka Rzosińska, szefowa miejskich urbanistów. To rejon ul. Świętojańskiej i Branickiego.

Inną powodem noweli był zamiar wyłączenia terenu od strony ul. Świętojańskiej od funkcji oświatowych w celu umożliwienia zabudowy wzdłuż ul. Świętojańskiej. Ponadto uaktualnienia wymagał również wykaz budynków ujętych w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków o budynek przy ul. Warszawskiej 64 oraz zasad zagospodarowania i zabudowy terenu, na którym ten budynek się znajduje.

- Czy w planie zabezpieczone jest funkcjonowania budynku należącego do hospicjum - dociekała radna Alicja Biały.

Chodzi o lepszy dojazd do niego.

- Do tej pory dostęp do niego był utrudniony. Przez niewielkie przejście - podkreślała radna.

Szefowa miejskich urbanistów podkreślała, że budynek był i pozostanie zabytkiem.

- Pod tym względem nic się w planie nie zmienia - podkreślała Agnieszka Rzosińska.

Hospicjum znajduje się na gruncie miejskim, ale wokół są działki prywatne. Ich właściciele muszą zapewnić poprzez służebność dostęp do zabytku.

- Cokolwiek, by się tu działo zawsze będzie zabezpieczony dojazd do budynku hospicjum, jak i pobliskiej szkoły - zapewniała dyrektorka departamentu. - Natomiast jeśli chodzi o powiększenie dojazdu, to niewiele więcej da się zrobić ponad to, co jest w tej chwili.

Z kolei odnośnie zabudowy, to w projekcie zmiany planu ustalono ją od minimum 12 m do maksimum 25 m od strony ul. Branickiego. Z jednym wyjątkiem.

- Uwzględniając istniejące uwarunkowania (na skrzyżowaniach istniejąca wysokość zabudowy od 35 m do 45 m) oraz przeprowadzone analizy funkcjonalno-przestrzenne w rejonie skrzyżowania ul. Branickiego i Świętojańskiej ustalono wysokość na maksimum 35 m - tłumaczyła Agnieszka Rzosińska.

Ostatecznie za takimi rozwiązaniami było 15 radnych, dziewięciu się wstrzymało, a czterech nie wzięło udziału w głosowaniu.

- Aktualnie zapoznajemy się ze szczegółami technicznymi zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - informuje Tamara Klimuk, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.
r
Dodaje, że powadzone są również konsultacje i analiza potrzeb i możliwości powiększenia bazy lokalowej Izby i dostosowanie jej do zmieniających się wymogów i oczekiwań.

- Dalsze prace prowadzone będą po uzyskaniu wyników i uzgodnień obecnych działań - zaznacza Tamara Klimuk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielone światło dla zmiany planu miejscowego części osiedla Piasta w Białymstoku. Zgoda na wysoki budynek - Kurier Poranny

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto