Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. W BWA odbyła się prezentacja książki o LGBT. "Nie bójcie się pytać, prosić o wsparcie" - mówią jej autorzy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zielona Góra, 1 lipca 2019, prezentacja książki "Od A do Z o LGBTQIAP" w zielonogórskim BWA.
Zielona Góra, 1 lipca 2019, prezentacja książki "Od A do Z o LGBTQIAP" w zielonogórskim BWA. Natalia Dyjas
W poniedziałek, w zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych odbyła się prezentacja książki "Od A do Z o LGBTQIAP". Interaktywna publikacja ma na celu walkę przeciwko dyskryminacji.

- To książka, którą wydaliśmy i wydałyśmy jako grupa młodzieży i trochę starszej młodzieży queer z całej Polski - mówi Gosia Kot, współautorka publikacji. - Bardzo chciałam zrobić książkę edukacyjną o queer, nieheteronormatywności, LGBT. W końcu postanowiłam coś z tym marzeniem zrobić. Złożyłam wniosek o grant do ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, która w tamtym czasie ogłaszała nabór wniosków na działania społeczne. Udało się dostać dofinansowanie.

Potem odbyły się warsztaty dla ludzi z całej Polski. Stworzyła się grupa, która zaczęła tworzyć książkę.

- Wiemy już, z kim możemy działać - mówi Krystian, który na co dzień działa w Instytucie Równości i współtworzył publikację. - Mamy znajomych, którzy mogą nam pomóc w działaniach.

Publikacja dostępna jest za darmo w formie papierowej i pdf.

- Zależało nam na tym, żeby ona była dostępna dla każdego - mówi G. Kot. - Jest ona skierowana do młodzieży, napisana przystępnym językiem, występują w niej osoby, które mówią o coming oucie, o trudnych sytuacjach, o tym, gdzie się zgłosić z prośbą o pomoc. Myślę, że rodzice osób nieheteronormatywnych mogą się z niej też wiele dowiedzieć. Mogą z niej też korzystać nauczyciele, nauczycielki, psycholodzy, osoby pracujące z młodzieżą. Zresztą książka jest dla każdego. Dbaliśmy o to, by wszędzie były podane źródła. Nie bierzemy danych wyssanych z palca. Zależało nam, żeby była ona rzetelna.

Bohaterowie spotkania opowiadali o zmaganiach, z którymi zmagają się na co dzień osoby LGBT. O strachu przed hejtem, o obawie zostania pobitym, za emblemat z tęczową flagą, o niezrozumieniu przez rodzinę, o homofobii, agresji tych, którzy ich nie akceptują, o doświadczaniu przemocy ze względu na swoją orientację...

Jaki jest oddźwięk na książkę? Zazwyczaj pozytywny.

- Dostaliśmy ponad 200 wiadomości od osób, które chcą dostać tę książkę - mówi Krystian. - Chociażby z małych miejscowości. Tam ta książka trafi pocztą. Widać, że jest potrzebna.

- Ludzie mówią nam, że to jest potrzebne - dodaje G. Kot. - To jest budujące.

Autorzy książki pomagają tym, którzy chcą np. powiedzieć bliskim, że są biseksualne. Zdarza się, że młodzi nie dostają wsparcia od rodziny. Z problemem zostają same... Po to jest właśnie nie tylko książka, ale i grupa, która ją stworzyła. By młodzi wiedzieli, że mogą liczyć na wsparcie.

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (codziennie, w godz. 12.00-2.00),
  • Telefon zaufania Lambda Warszawa: 22 628 52 22 (pon.-pt. 18.00-21.00),
  • Telefon Zaufania Grupy Ponton: 22 635 93 92 (pt. 16.00-20.00).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto