Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku z unijnym wsparciem. W placówce powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku zostanie zrealizowany zintegrowany projekt unijny pod hasłem „Nowy wymiar edukacji”. W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowany Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Egzaminowania, a baza dydaktyczna będzie zwiększona i unowocześniona. Będą też kursy, szkolenia, praktyki i staże.

W piątek (26.03), podpisaniem umowy przez zastępcę prezydenta Białegostoku, Przemysława Tuchlińskiego, rozpoczęła się realizacja zintegrowanego projektu łączącego dwa unijne programy wsparcia.

– Dzięki tej inwestycji atrakcyjność i jakość kształcenia w Zespole Szkół Elektrycznych będzie jeszcze wyższa niż dotychczas. W komfortowych, nowoczesnych warunkach uczniowie zyskają nowe kompetencje i kwalifikacje pożądane na rynku pracy – mówi Przemysław Tuchliński.

Pierwsza część projektu obejmuje budowę Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w ZSE. Pozwoli to na dostosowanie infrastruktury placówki do aktualnych potrzeb szkoły, niezbędnych do spełnienia wymagań kształcenia uczniów w ośmiu zawodach. W CKZ młodzi ludzie będą uczyć się w kierunkach: elektryczno-elektronicznym i informatycznym na stanowiskach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy, we współpracy z pracodawcami. Dlatego w nowym budynku zostaną utworzone i wyposażone 23 pracownie dydaktyczne i sala konferencyjna. Ponadto w budynku głównym zostaną doposażone 4 sale lekcyjne i 6 pracowni komputerowych.

W CKZ znajdą się nowoczesne sprzęty i elementy wyposażenia, dzięki którym ZSE uzyska upoważnienia Ośrodka Egzaminowania do przeprowadzania części pisemnej i praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje we wszystkich zawodach nauczanych w tej szkole. Planowane jest utworzenie 44 stanowisk egzaminacyjnych dla zawodów technik elektryk i elektryk, 20 stanowisk dla zawodów technik elektronik i elektronik, 50 stanowisk dla zawodów technik informatyk i technik teleinformatyk, 10 stanowisk dla zawodów technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

W ramach drugiej części projektu przede wszystkim zostaną zorganizowane liczne kursy i szkolenia zawodowe, praktyki i staże dla uczniów. Powstanie też Centrum Certyfikacji ZSE, a także opracowywane będą innowacyjne i elastyczne programy nauczania, programy kwalifikacyjne kursów zawodowych i umiejętności zawodowych. Mają być wdrożone również staże dla nauczycieli i będą podnoszone kwalifikacje szkolnej kadry. Ponadto są planowane m.in. stypendia dla uczniów, zajęcia pozaszkolne i wyrównawcze oraz utworzenie platformy e-edukacja.

Projekt będzie realizowany do końca lutego 2023 r. Jego pierwsza część kosztuje 21,852 mln zł (14,991 mln zł dofinansowania z UE), a druga część – 18,087 mln zł (17,183 mln zł dofinansowania z UE).

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie