Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody samolotów z papieru Red Bull Paper Wings na Politechnice Białostockiej [FOTO]

ska
Czy wystarczy złożyć kartkę papieru tak, by powstał samolocik? Oczywiście. Ale po to, by poleciał jak najdalej lub leciał jak najdłużej, trzeba go złożyć odpowiednio.

Jak daleko i jak długo latają samolociki sprawdzali studenci podczas zawodów samolotów z papieru - Red Bull Paper Wings na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej. Do zawodów (18. 03. br.) zgłosiło się ponad stu chętnych.

Wystarczyło złożyć z kartki A4 samolot i rywalizować w trzech kategoriach: najdłuższy dystans lotu, najdłuższy czas lotu oraz akrobatyka.

Inny model trzeba złożyć, by samolot leciał długo, a inny - by daleko. "Krótkie" modele sprawdzają się w konkurencji na czas, te "długie" - w kategorii na najdłuższy lot (jak wyglądają takie modele - zobacz zdjęcia). I w tych przypadkach wykorzystuje się w zawodach zwykłe papierowe składane modele. Natomiast do lotów akrobatycznych papierowy samolocik można stuningować, dociążyć po to, by wykonywał ewolucje.

Czy to możliwe? Organizatorzy przekonują, że tak, podając za przykład zawody międzynarodowe, podczas których akrobatyczny obciążony samolocik wykonał podwójne salto, odbił się od ściany, wykonał lot i dopiero wylądował.

Tajniki składania odpowiednich samolotów zgłębiła Justyny Hodźko (z Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn PB) mimo, iż za namową kolegów do zawodów przygotowywała się zaledwie dwa dni. Składała odpowiednie modele, trenowała rzuty. Podobnie jak Piotr Olejnik i Patryk Kotnarowski z Wydziału Zarządzania, czy Iza i Milena z Turystyki i rekreacji.

Eliminacje do światowych zawodów odbywają się w 13 polskich miastach, także w Białymstoku.

Zdobywcy trzech najlepszych wyników w każdej kategorii (z 13 polskich eliminacji) będą reprezentować nasz kraj podczas światowych finałów w Salzburgu (Austria) - mówi Marcin Sosnowski, koordynator imprezy w Białymstoku. Do światowego finału przejdą dwie osoby z najlepszymi wynikami z kraju w konkurencji: długość lotu oraz lot na czas. Z kolei zwycięzca w kategorii akrobatyka zostanie wyłoniony w głosowaniu internetowym na stronie www.redbullpaperwings.com

Lista zwycięzców w Białymstoku:

W kategorii czas lotu:
1. Jacek Gembala - 6,22 s
2. Piotr Olejnik - 4,38 s

W kategorii dystans:
1. Jacek Gembala - 29,2 m
2. Marcin Goldewski - 26,3 m

W akrobatyce zwyciężyli:
Mateusz Błaszczyk / Marcin Rzepnicki - 24 pkt (przyznanych przez jury)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto