MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żałoba - jak przebiega i ile trwa? Jakie są etapy żałoby i jak pomagać osobie w żałobie? Kiedy iść do psychologa lub psychiatry?

Agnieszka Kniaz
Agnieszka Kniaz
Zobacz, jakie są etapy żałoby i jak pomagać na każdym z nich. Dowiedz się, kiedy żałoba przebiega nieprawidłowo i warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Psychiatrzy Douglas A. Rund i Jeffery C. Hutzler w latach 80. XX wieku wyróżnili cztery etapy żałoby. Na każdym z nich osoba dotknięta stratą inaczej przeżywa śmierć bliskiej osoby i doświadcza w związku z tym innych emocji i uczuć. Na każdym też potrzebne jest jej nieco inne wsparcie.
Zobacz, jakie są etapy żałoby i jak pomagać na każdym z nich. Dowiedz się, kiedy żałoba przebiega nieprawidłowo i warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychiatrzy Douglas A. Rund i Jeffery C. Hutzler w latach 80. XX wieku wyróżnili cztery etapy żałoby. Na każdym z nich osoba dotknięta stratą inaczej przeżywa śmierć bliskiej osoby i doświadcza w związku z tym innych emocji i uczuć. Na każdym też potrzebne jest jej nieco inne wsparcie. unsplash.com
Każdy z nas prędzej czy później w swoim życiu zetknie się ze śmiercią kogoś bliskiego. Czasem będzie ona spodziewana – nastąpi np. w wyniku przewlekłej choroby, innym razem nadejdzie nagle, zaskakując wszystkich. Zawsze jednak będziemy musieli się z nią zmierzyć i przejść przez żałobę, by móc wrócić do życia na nowo – już bez bliskiego, którego bezpowrotnie straciliśmy. Jak przebiega żałoba i jakie są jej etapy? Jak można pomóc komuś przechodzącego przez żałobę? Po czym rozpoznać, że żałoba przebiega nieprawidłowo? Sprawdź, ta wiedza na pewno ci się przyda.

Żałoba - to proces, nie stan

Żałoby nie da się uniknąć – jest ona konsekwencją straty kogoś w wyniku śmierci. Jest ona procesem, dzięki któremu możemy rzeczywiście zaakceptować utratę i choć jest niepowtarzalna, bo każdy przechodzi ją nieco inaczej, można jednak wskazać na kolejne etapy żałoby i je scharakteryzować.

Żałoba potrzebuje czasu – przeważnie trwa ona od roku do dwóch lat, a wpływ na jej przebieg ma wiele czynników. W dodatku żałoba dotyka wszystkich sfer człowieka:

  • psychicznej
  • fizycznej
  • emocjonalnej
  • duchowej

Na to, w jaki sposób przeżywamy żałobę, wpływ ma wiele rzeczy. Nie bez znaczenia pozostają okoliczności związane ze śmiercią oraz relacja osoby w żałobie ze zmarłym. Istotne są także osobowość, czynniki psychiczne i sposoby radzenia sobie z trudnościami osoby w żałobie, jak też to, czy i jakie wsparcie otrzymuje ona od innych.

To właśnie ze wsparciem osób w żałobie mamy największy problem i często zabieramy się za to niewłaściwie. Nie każdy z nas jednak wie, jak poprawnie i efektywnie pomagać osobom w żałobie, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy coraz mniejszą styczność ze śmiercią.

Etapy żałoby. Ile trwa żałoba i jak pomóc osobie, która ją przeżywa?

Jak pomagać osobie pogrążonej w żałobie? Jak przebiega żałoba i jakie wsparcie powinniśmy zaoferować na jej kolejnych etapach? Jak rozpoznać nieprawidłowy przebieg żałoby i co wtedy zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żałoba - jak przebiega i ile trwa? Jakie są etapy żałoby i jak pomagać osobie w żałobie? Kiedy iść do psychologa lub psychiatry? - Dziennik Bałtycki

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto