Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami konkurs kulinarny potraw regionalnych w Czerniewicach. Oto laureaci

Dagmara Kubczak
W ubiegłą niedzielę po raz XVI odbył się w Czerniewicach Powiatowy Konkurs Kulinarny Potraw Regionalnych. Głównym punktem programu była prezentacja i degustacja potraw przygotowanych przez gospodynie z gminnych kół gospodyń wiejskich w powiecie tomaszowskim. W tym roku na stołach królowała kuchnia romska.

Impreza i prezentacja potraw odbyła się w zabytkowym parku. Potrawy zaprezentowały koła gospodyń wiejskich z powiatu tomaszowskiego: KGW Mierzno - gmina Budziszewice, KGW Królowa Wola – gmina Inowłódz, KGW „Breniczanki” z Brenicy – gmina Lubochnia, KGW Popielawy - gmina Rokiciny, KGW Grotowice - gmina Rzeczyca, KGW Twarda – gmina Tomaszów Maz., KGW Dębniak – gmina Ujazd i KGW Sokołówka z gm. Żelechlinek.

Komisji konkursowej przewodniczyła Helena Gromek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerniewicach. Wspierali ją: Jolanta Sobczyk – przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Tomaszowie, Aleksandra Kępa – radna rady gminy Czerniewice, Helena Majchrzak – członkini KGW Podkonice Duże i Jan Bednarek – mieszkaniec gminy Czerniewice. Jurorzy oceniali smak i jakość potraw oraz estetykę i sposób ich podania.

Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Królowej Woli w gminie Inowłódz. Gospodynie przygotowały bigos cygański, karkówkę po cygańsku i cygańskie kiełbaski, a do picia była nalewka.
Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce. Na przygotowanych stoiskach można było jeszcze skosztować: zupy z pokrzyw, cygańskiego wywaru ze szczawiu, śledzi po cygańsku, karkówki z borowikami, królika po cygańsku, cygańskich falban, taratora i rosołu cygańskiego z kury skradzionej od Bednarka ze swojskimi kluskami i prawdziwie cygańskiej nalewki z gałgana.

W części artystycznej mogliśmy zobaczyć dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Czerniewicach i zespół ludowy Czerniewiczanie. Następnie na scenie pojawili się Don Vasyl i zespół Cygańskie Gwiazdy, którzy byli dopełnieniem motywu przewodniego przeglądu.
- Przez setki lat muzyka romska, tak jak sami Romowie, przeszła bardzo długą i interesującą drogę - relacjonuje Dominik Kępa, specjalista ds. promocji w Urzędzie Gminy w Czerniewicach. - Romska podróż nadała jej unikatowe, charakterystyczne brzmienie.
Poczęstunek dla zaproszonych gości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Chociwia. Tradycyjną grochówkę dla wszystkich ugotował Jan Michalak, sołtys sołectwa Krzemienica.
Wieczorem odbyła się zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin wieczornych. Do tańca zachęcali DJ Sylwek i DJ Cebula.
Celem konkursu kulinarnego, jak co roku, było ocalenie od zapomnienia i utrwalenie dziedzictwa kulinarnego oraz zintegrowanie środowisk wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto