Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z przewodnikiem do Obszaru Ochrony Ścisłej

red.
Dąb Bartny
Dąb Bartny archiwum PTTK Białowieża
Obszar Ochrony Ścisłej, z najcenniejszym Obrębem Ochronnym Orłówka, leży w centrum Puszczy Białowieskiej, w widłach rzeki Hwoźnej i Narewki, ok. 1 kilometra na północ od Parku Pałacowego. Rozpościerają się tutaj lasy nietknięte przez człowieka. Przy ścieżkach nie ma nawet znaków turystycznych. Ale można to wyjątkowe w Europie miejsce zwiedzać.

Do Obszaru Ochrony Ścisłej, ostatniej na kontynencie nienaruszonej puszczy, wchodzimy przez dębową bramę, wzniesioną przez rzeźbiarza z Krakowa w 1930 r. Wyłącznie z przewodnikiem licencjonowanym przez BPN, w grupach liczących do 20 osób, po zakupieniu biletu (normalny - 6 PLN, ulgowy – 3 PLN + opłata za przewodnika). Na przejazd rowerem (grupy do 10 osób) lub pojazdem konnym trzeba mieć zezwolenie dyrekcji parku (dodatkowa opłata pobierana od rowerzystów – 4 PLN od osoby). Ogólnodostępna trasa, do której w sezonie ustawiają się kolejki chętnych, ma ok. 4 km długości. Prowadzi przez południową część rezerwatu ścisłego. Na te dłuższe, mierzące do 22 km, wchodzą tylko grupy specjalistyczne, każdorazowo po uzyskaniu zgody dyrekcji parku.

Las w rezerwacie ścisłym rządzi się swoimi prawami. Rodzi się, rozwija i obumiera, a na powalonych i uschniętych pniach powstaje nowe życie. Możemy tutaj prześledzić cały naturalny cykl – od siewki po spróchniałe drzewa, złomy i wywroty. Przechodzimy m.in. obok rozkładającego się pnia sławnego "Dębu Jagiełły", przewróconego przez wiatr w październiku 1974 r. Podobno polujący często w tych stronach król Władysław Jagiełło biwakował w jego cieniu. „Jagieło” przed upadkiem był niewiele niższy od wnoszącego się tutaj na ponad 40 metrów „Dębu Bartnego”, biorącego nazwę od barci wydrążonej w pniu. Ślad po niej trudno dzisiaj dostrzec. W rejonie martwego już drzewa las grądowy, w którym dominują lipy, dęby i graby, przechodzi w ols, charakterystyczny dla terenów podmokłych.

W rezerwacie ścisłym żyje ok. 8500 gatunków zwierząt. Spotkać można tutaj m.in. droździka, orlika krzykliwego, dzięcioła białogrzbietego, dzięcioła trójpalczastego, muchołówkę białoszyją i sóweczkę. Dla wielu gatunków stare drzewostany z rozkładającymi się pniami są jedynym środowiskiem życia. Bogactwo świata flory tworzy w Obszarze Ochrony Ścisłej ok. 5500 rodzajów roślin i 3500 rodzajów grzybów. Warto spojrzeć na ten zupełnie inny świat, posłuchać jego głosów, poczuć jak pachnie. Ale nie dotykać.

Zobacz mapę Puszczy Białowieskiej

Białowieski Park Narodowy, Informacja Turystyczna, tel. 85 682 97 04, fax 85 682 97 16 lub 85 681 23 60 wew. 716, e-mail: [email protected]; kierownik działu ds. udostępniania parku - tel. 85 682 97 17, podleśniczy ds. turystyki - tel. 85 682 97 04.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto