Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrosła wykrywalność groźnego tętniaka. Przebadają kolejne osoby

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W 2019 roku szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie przebadał 1175 osób w ramach ogólnopolskiego programu wykrywania tętniaka aorty brzusznej.

W ciągu 12 miesięcy dwóch lekarzy przebadało 682 kobiety i 493 mężczyzn znajdujących się w grupie ryzyka.

W trakcie badań u 52 pacjentów rozpoznano tętniaka odcinka brzusznego aorty. Wszystkim pacjentom z postawionym rozpoznaniem ustalono wizyty w Poradni Chirurgii Naczyniowej. Na dalsze leczenie nie czekali dłużej niż 30 dni.

Aby móc skorzystać z badań, należało spełnić ściśle określone kryteria: mieć ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Każdy pacjent powinien posiadać przynajmniej dwa czynniki, by móc być przyjętym w ramach programu.

- Podczas wstępnej rozmowy telefonicznej ankieterzy pytali o wyżej wymienione rzeczy - podkreśla Natalia Andruczyk, rzeczniczka SPWSZ w Szczecinie.

Adresatami badania były zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

- Więcej zgłosiło się do nas kobiet. Jednak najczęściej tętniak aorty brzusznej występuje wśród mężczyzn. Widać to również w wynikach naszych badań, bowiem większość wykrytych tętniaków posiadali właśnie mężczyźni - podkreśla dr Tomasz Lipiński, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej.

ZOBACZ TEŻ:

Przebieg badania

Po zakwalifikowaniu do programu pacjentom wykonywano badanie USG.

- Przedmiotem badania jest ocena ultrasonograficzna podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka - podkreślają szczecińscy lekarze.

Badanie wykonane było według skróconego protokołu, w trybie badania przesiewowego.

- Celem badania było zwiększenie wykrywalności tętniaków, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby - podkreśla dr Lipiński.

CZYTAJ TEŻ:

Jak się zgłosić?

W tym roku szpital wojewódzki przebada 160 osób. Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie. Pacjenci zapisują się na badania indywidualnie, dzwoniąc pod numer 693 333 444, który jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

Podczas badania lekarz oceni stan aorty i tętnic. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni na dalszą obserwację. Duże tętniaki, o średnicy powyżej 55 milimetrów są kwalifikowane do operacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu wojewódzkim w Szczeci...

Ogólnopolski program

Badania prowadzone w szczecińskim szpitalu są częścią programu obejmującego całą Polskę. Jest to część Programu Profilaktyki i Leczenia Układu Sercowo - Naczyniowego na lata 2017-2020. Finansuje go Ministerstwo Zdrowia.

W całym kraju obejmie 30 tys. osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Przegląd szczecińskich SOR-ów [FOTOGALERIE z oddziałów]

ZOBACZ TEŻ:

Które szpitale uznano w 2019 roku za najlepsze w Polsce? Wszystko jest już jasne. Wątpliwości rozwiewa ranking szpitali organizowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą.”

Ranking szpitali 2019: Te placówki uznano za najlepsze w kra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto