Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Żarach na burmistrza
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza w Żarach podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- GAJDA Edyta Magdalena - KWW WSPÓLNE ŻARY: 67,24% (5 988 głosów)
- FALIŃSKI Patryk Sebastian - KWW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT: 32,76% (2 917 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na burmistrza.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza w Żarach podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- GAJDA Edyta Magdalena - KWW WSPÓLNE ŻARY: 31,86% (3 780 głosów)
- FALIŃSKI Patryk Sebastian - KWW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT: 30,19% (3 581 głosów)
- SZYMCZAK Rafał Marek - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 22,08% (2 619 głosów)
- POGORZELEC Radosław Roman - KKW LEWICA: 15,87% (1 883 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- WERSTLER-WOJTASZEK Joanna Magdalena: pozycja 1 : 10,76% (324 głosów)
- KACZMAREK Roman Krzysztof: pozycja 2 : 1% (30 głosów)
- WITRYK-WOŹNIAK Ewa Maria: pozycja 3 : 0,4% (12 głosów)
- DOMAGAŁA Klaudia Brygida: pozycja 4 : 0,7% (21 głosów)
- BYLINOWSKI Marek Adam: pozycja 5 : 0,4% (12 głosów)
- BURZYŃSKI Paweł Marcin: pozycja 6 : 0,46% (14 głosów)
- CZULICKA Małgorzata Ewa: pozycja 7 : 0,46% (14 głosów)
- SZYMCZAK Rafał Marek: pozycja 8 : 6,04% (182 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA:
- CZEKAJŁO Marek Andrzej: pozycja 1 : 2,49% (75 głosów)
- ZIELIŃSKA Anna Elżbieta: pozycja 2 : 0,86% (26 głosów)
- MICHALCZUK Leszek Adam: pozycja 3 : 1,1% (33 głosów)
- BARANOWSKA Danuta: pozycja 4 : 0,37% (11 głosów)
- FUDALI Zdzisław Witold: pozycja 5 : 0,86% (26 głosów)
- ARKUSZEWSKA Izabela Iwona: pozycja 6 : 0,7% (21 głosów)
- PLUTA Konrad Tobiasz: pozycja 7 : 0,3% (9 głosów)
- SUPRYNOWICZ Ryszard Bogdan: pozycja 8 : 0,93% (28 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KASZUBSKI Robert Jacek: pozycja 1 : 7,8% (235 głosów)
- ANDRZEJEWICZ Paweł Rafał: pozycja 2 : 3,82% (115 głosów)
- BASZTABIN Jan: pozycja 3 : 3,82% (115 głosów)
- HAKMAN Marcin: pozycja 4 : 1,96% (59 głosów)
- ZEMBIK Martyna: pozycja 5 : 1,06% (32 głosów)
- KĘPIŃSKA Wioletta Teresa: pozycja 6 : 2,69% (81 głosów)
- SAWIUK Paulina Maria: pozycja 7 : 0,63% (19 głosów)
- CZEPIŃSKI Robert Emil: pozycja 8 : 0,7% (21 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT:
- DZIADUL Robert Adam: pozycja 1 : 5,21% (157 głosów)
- LIS Arkadiusz: pozycja 2 : 3,92% (118 głosów)
- KORMAN Leszek: pozycja 3 : 1,49% (45 głosów)
- LEWANDOWSKA Agnieszka Katarzyna: pozycja 4 : 0,4% (12 głosów)
- SZARATA Anna Maria: pozycja 5 : 0,37% (11 głosów)
- BOCHENEK Piotr Waldemar: pozycja 6 : 0,96% (29 głosów)
- CZEPAS-NAPIÓRKOWSKA Katarzyna: pozycja 7 : 0,76% (23 głosów)
- GORCZYCA Piotr Paweł: pozycja 8 : 0,53% (16 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA 2050 LUBUSKIE:
- CHMIELEWSKI Tomasz: pozycja 1 : 6,44% (194 głosów)
- MATYSIAK Tomasz Daniel: pozycja 2 : 0,7% (21 głosów)
- WISZ Dariusz Andrzej: pozycja 3 : 1,26% (38 głosów)
- SZILLER Piotr Zbigniew: pozycja 4 : 3,39% (102 głosów)
- STOJANOWSKA Anna Gabriela: pozycja 5 : 0,46% (14 głosów)
- KOTAS Katarzyna Wioletta: pozycja 6 : 0,2% (6 głosów)
- MISZCZAK Aneta Maria: pozycja 7 : 0,23% (7 głosów)
- MĘDEROWICZ Alicja: pozycja 8 : 0,23% (7 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE ŻARY:
- GRUBIZNA Marcin Marian: pozycja 1 : 5,94% (179 głosów)
- BRONIECKA Magdalena Kamila: pozycja 2 : 1,56% (47 głosów)
- KOWALCZYK Tomasz Patryk: pozycja 3 : 0,76% (23 głosów)
- GŁADYSZ Małgorzata Jolanta: pozycja 4 : 0,37% (11 głosów)
- SZYNAL Mieczysław Stanisław: pozycja 5 : 0,37% (11 głosów)
- GRONEK Maciej Bartłomiej: pozycja 6 : 0,13% (4 głosów)
- WOJCIECHOWSKA Agnieszka: pozycja 7 : 1,39% (42 głosów)
- PODBIELSKI Piotr: pozycja 8 : 1,79% (54 głosów)
KOMITET WYBORCZY FORUM SAMORZĄDOWE MIAST I GMIN POWIATU ŻARSKIEGO:
- HADRYŚ Bogdan Marek: pozycja 1 : 3,75% (113 głosów)
- MALINOWSKI Bartłomiej Jacek: pozycja 2 : 1,59% (48 głosów)
- PŁAZA Magdalena Ewa: pozycja 3 : 1,13% (34 głosów)
- RUBCZYŃSKI Krzysztof Henryk: pozycja 4 : 2,06% (62 głosów)
- KOCIK-DYSZKANT Barbara Lidia: pozycja 5 : 0,13% (4 głosów)
- KASPROLEWICZ Zdzisława Maria: pozycja 6 : 0,37% (11 głosów)
- KRZYŻANIAK Anita: pozycja 7 : 1,3% (39 głosów)
- PŁODZICH Elżbieta: pozycja 8 : 0,46% (14 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- PŁÓCIENNIK Tadeusz: pozycja 1 : 11,82% (355 głosów)
- GOLIAŃSKI Zenon Waldemar: pozycja 2 : 5,56% (167 głosów)
- KOROCHODA Jolanta: pozycja 3 : 1,67% (50 głosów)
- PAWŁOWICZ Mateusz Damian: pozycja 4 : 0,8% (24 głosów)
- PAWŁOWICZ Agnieszka: pozycja 5 : 1,1% (33 głosów)
- GÓRKA Edward: pozycja 6 : 1,07% (32 głosów)
- REDESTOWICZ Jagoda Helena: pozycja 7 : 0,43% (13 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA:
- SKUBIŃSKA Dominika: pozycja 1 : 3,13% (94 głosów)
- JELEŃ Marcin: pozycja 2 : 1,93% (58 głosów)
- KACPRZAK Teresa Danuta: pozycja 3 : 0,57% (17 głosów)
- JAWORNICKI Andrzej Leszek: pozycja 4 : 0,27% (8 głosów)
- BAZAK Monika: pozycja 5 : 0,53% (16 głosów)
- SAJNAJ Waldemar Cezary: pozycja 6 : 0,83% (25 głosów)
- CZAPLARSKI Wojciech Ariel: pozycja 7 : 0,9% (27 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- CHMIELEWSKI Grzegorz: pozycja 1 : 9,32% (280 głosów)
- MERK Małgorzata: pozycja 2 : 5,19% (156 głosów)
- KWINTAL Krzysztof Kazimierz: pozycja 3 : 1,23% (37 głosów)
- MARIAŃSKA Monika: pozycja 4 : 0,9% (27 głosów)
- SANIUK Joanna: pozycja 5 : 2,4% (72 głosów)
- CEHAŃCZUK Tomasz: pozycja 6 : 2,9% (87 głosów)
- DZIURDZIEWICZ-POMOCKA Anna Adriana: pozycja 7 : 2,03% (61 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT:
- LENCZYK Magdalena Agnieszka: pozycja 1 : 6,69% (201 głosów)
- WROCZYŃSKI Leszek: pozycja 2 : 2,3% (69 głosów)
- DRZEWIŃSKI Michał: pozycja 3 : 1,93% (58 głosów)
- MILLER-ZAKASZEWSKA Ewa Sylwia: pozycja 4 : 1,2% (36 głosów)
- DYSZKANT Krzysztof Marek: pozycja 5 : 0,2% (6 głosów)
- FULARSKA Ewa: pozycja 6 : 0,93% (28 głosów)
- WĄGROWSKI Ireneusz: pozycja 7 : 1,1% (33 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA 2050 LUBUSKIE:
- NIEDZIELAN Robert Krzysztof: pozycja 1 : 3,33% (100 głosów)
- MAKOWSKI Piotr Jan: pozycja 2 : 0,7% (21 głosów)
- REZLERSKI Adrian Piotr: pozycja 3 : 1,73% (52 głosów)
- FRONCZEK Katarzyna Agnieszka: pozycja 4 : 1,17% (35 głosów)
- STAŃCZYK Agnieszka: pozycja 5 : 0,5% (15 głosów)
- SOSNOWSKI Paweł Rafał: pozycja 6 : 0,23% (7 głosów)
- KOWALCZYK Aleksandra: pozycja 7 : 1% (30 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE ŻARY:
- CZEKATOWSKI Tomasz Rafał: pozycja 1 : 3,2% (96 głosów)
- PODGÓRSKA Sylwia Sandra: pozycja 2 : 1,07% (32 głosów)
- BOUROUROU Emina: pozycja 3 : 0,97% (29 głosów)
- GAJDA Maciej Marcin: pozycja 4 : 0,63% (19 głosów)
- NOWAK Ilona Marzena: pozycja 5 : 0,53% (16 głosów)
- KURPIAS Martyna: pozycja 6 : 0,3% (9 głosów)
- WEJCHAN-ROTOWICZ Marek Janusz: pozycja 7 : 0,17% (5 głosów)
KOMITET WYBORCZY FORUM SAMORZĄDOWE MIAST I GMIN POWIATU ŻARSKIEGO:
- MAJERYK Halina: pozycja 1 : 5% (150 głosów)
- FERDYNUS Paweł: pozycja 2 : 3,3% (99 głosów)
- BARTOSIŃSKA Helena: pozycja 3 : 2,56% (77 głosów)
- ANDRZEJEWSKI Norbert: pozycja 4 : 1,67% (50 głosów)
- KRYSZEWSKA Honorata Maria: pozycja 5 : 0,57% (17 głosów)
- KRZYWOTULSKI Roman Józef: pozycja 6 : 1,53% (46 głosów)
- TUGA Mateusz Paweł: pozycja 7 : 0,93% (28 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- JAWORSKI Adrian Andrzej: pozycja 1 : 8,46% (220 głosów)
- HANUSZEWICZ Stanisław Leon: pozycja 2 : 0,77% (20 głosów)
- SZEWCZUK Jerzy Bogdan: pozycja 3 : 2,96% (77 głosów)
- WÓJTOWICZ Marta Maria: pozycja 4 : 1,35% (35 głosów)
- GOLA Halina: pozycja 5 : 0,81% (21 głosów)
- MAZURKIEWICZ Piotr Adam: pozycja 6 : 1,27% (33 głosów)
- LENCZYK Anna: pozycja 7 : 4,73% (123 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA:
- GRZYBOWICZ Lucyna: pozycja 1 : 4,65% (121 głosów)
- MATYSIAK Łukasz: pozycja 2 : 0,81% (21 głosów)
- KOT Ewa Alicja: pozycja 3 : 1,58% (41 głosów)
- ZALESZCZAK Wiesław Jan: pozycja 4 : 1,27% (33 głosów)
- WOJCIECHOWSKA Kamila: pozycja 5 : 0,77% (20 głosów)
- GRZEGORCZYK Krzysztof Paweł: pozycja 6 : 2,54% (66 głosów)
- KOWALCZEWSKI Artur Piotr: pozycja 7 : 0,31% (8 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- CANDEKIDIS Georgios: pozycja 1 : 8,07% (210 głosów)
- CHOJNACKA Dominika Stefania: pozycja 2 : 4,11% (107 głosów)
- HUDYMA Adam Eugeniusz: pozycja 3 : 1,27% (33 głosów)
- PERS Monika Katarzyna: pozycja 4 : 1,27% (33 głosów)
- KONIECPOLSKI Krzysztof: pozycja 5 : 1,88% (49 głosów)
- ROŚ-BRZEZIŃSKA Ewa: pozycja 6 : 1,08% (28 głosów)
- GRUBIZNA Marta Joanna: pozycja 7 : 3,8% (99 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT:
- POLOK Dawid Łukasz: pozycja 1 : 7,65% (199 głosów)
- WOŁOSZYN Marek: pozycja 2 : 1,19% (31 głosów)
- STOLARCZUK Joanna Bożena: pozycja 3 : 1,27% (33 głosów)
- POK Katarzyna: pozycja 4 : 1,46% (38 głosów)
- BIELAK Mariusz: pozycja 5 : 0,27% (7 głosów)
- ZIELIŃSKA Anna Maria: pozycja 6 : 1,38% (36 głosów)
- BOHUSZEWICZ Ryszard: pozycja 7 : 0,35% (9 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA 2050 LUBUSKIE:
- CZEKALSKI Zdzisław Konstanty: pozycja 1 : 1,04% (27 głosów)
- SIEMIŃSKI Bartosz: pozycja 2 : 1,19% (31 głosów)
- JASIŃSKI Marcin Paweł: pozycja 3 : 1% (26 głosów)
- CZEKALSKA Katarzyna Karolina: pozycja 4 : 0,15% (4 głosów)
- WOŹNIAK Izabela Maria: pozycja 5 : 0,27% (7 głosów)
- POTOCKA Małgorzata Edyta: pozycja 6 : 0,5% (13 głosów)
- DANIELEWSKI Krzysztof Sławomir: pozycja 7 : 1,61% (42 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE ŻARY:
- NIEKAŁO Izabela Agnieszka: pozycja 1 : 3,46% (90 głosów)
- ŻEBROWSKI Paweł: pozycja 2 : 1,31% (34 głosów)
- GRUBER-PANEK Elżbieta Teresa: pozycja 3 : 0,88% (23 głosów)
- KAROLAK Ryszard Stanisław: pozycja 4 : 0,42% (11 głosów)
- THIEME Michael Johann: pozycja 5 : 0,19% (5 głosów)
- DRGAS Emilia Teresa: pozycja 6 : 0,65% (17 głosów)
- JASIŃSKI Andrzej: pozycja 7 : 1,35% (35 głosów)
KOMITET WYBORCZY FORUM SAMORZĄDOWE MIAST I GMIN POWIATU ŻARSKIEGO:
- SŁOWIKOWSKI Aleksander Ryszard: pozycja 1 : 7,69% (200 głosów)
- ŁUCKIEWICZ Franciszek Jerzy: pozycja 2 : 3,69% (96 głosów)
- NOWACZYŃSKI Robert: pozycja 3 : 3,31% (86 głosów)
- BRZEZIŃSKI Ireneusz Mieczysław: pozycja 4 : 1,27% (33 głosów)
- HUSAR-ZAKOWICZ Grażyna: pozycja 5 : 0,65% (17 głosów)
- WITKOWSKA Ewa Maria: pozycja 6 : 0,85% (22 głosów)
- KOŁODZIEJCZYK Ewa Anna: pozycja 7 : 1,23% (32 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- STROYNOWSKI Jacek Krzysztof: pozycja 1 : 9,33% (286 głosów)
- BAJKO Maja Anna: pozycja 2 : 2,51% (77 głosów)
- CZERNECKI Zbigniew Marek: pozycja 3 : 2,41% (74 głosów)
- BAŁDYGA Marzena Wioletta: pozycja 4 : 1,27% (39 głosów)
- SKRABALAK Ryszard Franciszek: pozycja 5 : 0,59% (18 głosów)
- RUSIN Krystyna: pozycja 6 : 0,72% (22 głosów)
- BONKE Maria Iwona: pozycja 7 : 0,29% (9 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA:
- CZERWIŃSKI Piotr Wacław: pozycja 1 : 7,21% (221 głosów)
- LITWIN Wioletta Katarzyna: pozycja 2 : 1,7% (52 głosów)
- CIESIELSKI Rafał Michał: pozycja 3 : 1,66% (51 głosów)
- SOKOŁOWSKA Katarzyna Bogusława: pozycja 4 : 1,96% (60 głosów)
- BOHATKIEWICZ Zbigniew: pozycja 5 : 0,55% (17 głosów)
- FÓRMAN Filomena Czesława: pozycja 6 : 0,49% (15 głosów)
- NAWROT Robert Adam: pozycja 7 : 1,27% (39 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- SZCZOTKA Józef Tadeusz: pozycja 1 : 7,24% (222 głosów)
- MONDOROWICZ Jacek Tomasz: pozycja 2 : 3,16% (97 głosów)
- WAŁĘCKA Agata: pozycja 3 : 1,63% (50 głosów)
- SKORUPA Krzysztof: pozycja 4 : 0,95% (29 głosów)
- GRABOWSKA-BRYJAK Iwona Stanisława: pozycja 5 : 1,7% (52 głosów)
- KUCZYŃSKI Szymon Hieronim: pozycja 6 : 4,83% (148 głosów)
- LEPKO Karolina Agnieszka: pozycja 7 : 1,96% (60 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT:
- REZLERSKA Dominika Sylwia: pozycja 1 : 3,91% (120 głosów)
- ONUCHOWSKI Leszek: pozycja 2 : 1,27% (39 głosów)
- CHOMONT-SENDZIAK Anna Maria: pozycja 3 : 0,2% (6 głosów)
- KRASOWSKA Edyta Agnieszka: pozycja 4 : 0,68% (21 głosów)
- FALIŃSKI Tomasz Bartosz: pozycja 5 : 1,3% (40 głosów)
- MATYJASEK Jan: pozycja 6 : 0,91% (28 głosów)
- MARCINISZYN-SAWICKA Agata Maria: pozycja 7 : 1,44% (44 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA 2050 LUBUSKIE:
- RUCHNIEWICZ-JUREC Katarzyna Sandra: pozycja 1 : 1,92% (59 głosów)
- PATYK Łukasz: pozycja 2 : 1,47% (45 głosów)
- BUDŹKO Marzena Elżbieta: pozycja 3 : 0,85% (26 głosów)
- CIAMARA Jolanta Beata: pozycja 4 : 0,13% (4 głosów)
- SIWIK Andrzej Mariusz: pozycja 5 : 0,33% (10 głosów)
- KORMAN Iwona Irena: pozycja 6 : 0,23% (7 głosów)
- NICPOŃ Marcin Krzysztof: pozycja 7 : 0,33% (10 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNE ŻARY:
- GAJDA Edyta Magdalena: pozycja 1 : 13,14% (403 głosów)
- KOWALSKA Elżbieta Maria: pozycja 2 : 0,33% (10 głosów)
- MAJEWSKI Adrian Aleksander: pozycja 3 : 3,78% (116 głosów)
- ŁOPATKA Katarzyna: pozycja 4 : 0,16% (5 głosów)
- CZERWONAJCIO Aleksander Roland: pozycja 5 : 0,59% (18 głosów)
- GRUBER-MIKOŚ Agnieszka Maria: pozycja 6 : 1,21% (37 głosów)
- SIRY Marek: pozycja 7 : 0,59% (18 głosów)
KOMITET WYBORCZY FORUM SAMORZĄDOWE MIAST I GMIN POWIATU ŻARSKIEGO:
- POPŁAWSKI Marian Stanisław: pozycja 1 : 5,15% (158 głosów)
- BUDŹKO Jan: pozycja 2 : 1,5% (46 głosów)
- SZERSZEŃ Marek Bogusław: pozycja 3 : 0,82% (25 głosów)
- POŹNIAK Agata Zofia: pozycja 4 : 0,23% (7 głosów)
- SOBIERAJ Danuta Zofia: pozycja 5 : 0,52% (16 głosów)
- DUL Mariusz: pozycja 6 : 2,19% (67 głosów)
- RYMARSKA Agnieszka Lidia: pozycja 7 : 1,4% (43 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
Jak wygląda druga tura wyborów samorządowych?
W drugiej turze wyborów samorządowych wybiera się spośród dwóch kandydatów na prezydenta, wójta lub burmistrza, którzy w pierwszej turze uzyskali największą liczbę głosów.
Możliwe jest, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniającą do kandydowania w drugiej turze. Wtedy o dopuszczeniu kandydata do wyborów w II turze rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z nich otrzymał większe poparcie. Natomiast jeśli liczba tych obwodów byłaby równa, to o ostatecznej decyzji rozstrzyga losowanie, które przeprowadza gminna komisja wyborcza.
Zwycięzcą 2 tury wyborów zostaje ten kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Tu też może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą tę samą ilość głosów. W tym wypadku wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż jego kontrkandydat.
Może Cię zainteresować
Zadania prezydenta, wójta i burmistrza
Prezydent, wójt oraz burmistrz to jednoosobowy organ wykonawczy gminy i do jego zadań należy między innymi:
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- opracowywanie programów rozwoju,
- wykonywanie budżetu,
- gospodarowanie mieniem komunalnym.
Jedną z jego istotnych funkcji jest reprezentowanie gminy poza nią i kierowanie jej bieżącymi sprawami.
Może Cię zainteresować
Kadencja wójta, burmistrza i prezydenta – ile trwa?
Wójt, burmistrz i prezydent sprawują władzę przez 5 lat, bo tyle trwa ich kadencja. Od niedawna obowiązuje zasada dwukadencyjności, która została wprowadzona w 2018 roku. Zakłada ona, że burmistrz, wójt oraz prezydent mogą ponownie startować w wyborach tylko raz. Pierwsza kadencja, która jest do tego zobowiązana to ta w latach 2018-2023.
Może Cię zainteresować
Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?