Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa pełnia księżyca już 14 listopada. Co nas czeka?

red.
Wyjątkowa pełnia księżyca już 14 listopada. Co nas czeka?
Wyjątkowa pełnia księżyca już 14 listopada. Co nas czeka? MARIUSZ KAPALA / GAZETA LUBUSKA
14 listopada 2016 czeka nas największa pełnia w XXI wieku. Księżyc będzie można obserwować w pełnej krasie, bliżej niż dotychczas. Będzie także wyraźnie jaśniejszy. W jaki sposób wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie?

14 listopada 2016 zobaczymy największą pełnię w XXI wieku. Księżyc obserwowany na nocnym niebie będzie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Dzieje się tak, ponieważ odległość między ziemią a księżycem nie jest stała. Ze względu na kształt orbity, nasz naturalny satelita znajduje się w ciągu roku bliżej lub dalej Ziemi. W zależności od swojego ustawienia wobec naszej planety, księżyc może być dodatkowo w przeciwną stronę niż słońce. Wtedy właśnie mamy do czynienia z pełnią.

Superksiężyc, wilczy księżyc, superpełnia, największa pełnia księżyca - to tylko niektóre zwroty na określenie pięknego zjawiska, w trakcie którego możemy zobaczyć ogromny i niezwykle widowiskowy Księżyc.
Według naukowców nadchodząca 14 listopada ogromna pełnia Księżyca będzie największą pełnią w 2016 roku, a także największą w XXI wieku. To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie superksiężyc.

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i wokół naszej planety porusza się po specjalnej orbicie. Tor orbity Księżyca nie jest idealnie okrągły. Oznacza to, że w trakcie swojej wędrówki satelita raz zbliża się do Ziemi - wówczas jest to parygeum, a raz od niej oddala - wtedy mamy do czynienia z apogeum. W trakcie tej drogi możemy obserwować zmiany wielkości tarczy księżyca. Co więcej w trakcie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie niż Słońce w stosunku do Ziemi. Dzięki temu możemy zobaczyć go w pełnej, oświetlonej krasie.

14 listopada w trakcie superpełni perygeum, czyli odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie 356536 km, a wielkość tarczy wyniesie 0,559 stopni.

Ostatnią pełnię Księżyca mogliśmy obserwować 17 października. Wówczas Księżyc też był blisko Ziemi, bo w odległości tylko 357864 km. Jednak to o 1328 km dalej, niż będziemy mogli go zobaczyć 14 listopada.

Czy pełni trzeba się bać?
Dawniej wierzono, że w trakcie pełni dochodzi do większej ilości zabójstw i przestępstw, a sam księżyc sprawia, że ludzie odchodzą od zmysłów. Występowanie pełni wiązano także z atakami wampirów, dziwnym zachowaniem dzikich zwierząt czy niewytłumaczalnymi zjawiskami. Jednak wiele badań naukowych nigdy nie potwierdziło tego fenomenu. Pełnia może natomiast wpływać na jakość naszego snu. Jasny księżyc może utrudniać zasypianie. Radzimy więc starannie zasłonić okna!

Zobacz też wideo jak cała Polska obserwowała częściowe zaćmienie Słońca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto