Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia polityczne 2011 roku w Polsce

Redakcja
Polskaprese
Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie, spotkanie przywódców państw Trójkąta Weimarskiego, sprawowanie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, wybory parlamentarne, po których rząd utworzyła ponownie koalicja PO-PSL z premierem Donaldem Tuskiem - to główne wydarzenia polityczne mijającego roku.

Zobacz też

Wydarzenia w roku 2011:polityka, muzyka, film, sport, rozrywkowa, plastyka, nagrody, społeczeństwo

Wielką niespodzianką wyborów było ok. 10 proc. poparcie nowego ugrupowania na scenie politycznej - Ruchu Palikota oraz porażka SLD. W jej wyniku liderem ugrupowania przestał być Grzegorz Napieralski; w grudniu jego miejsce zajął b.premier Leszek Miller. Pod koniec roku nowe ugrupowanie - Solidarną Polskę - utworzyli też europosłowie wykluczeni z PiS ze Zbigniewem Ziobrą.

STYCZEŃ

7.1. - Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych zakładającą zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13.; to pierwsza ustawa rządu Donalda Tuska, której prezydent nie podpisał.

19.1.- Bronisław Komorowski podpisał Kodeks wyborczy, który wprowadziły m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu, możliwość głosowania korespondencyjnego dla wyborców za granicą; parytety na listach wyborczych; możliwość dwudniowego głosowania. Przepisy kodeksu i jego nowelizację wprowadzającą zakaz umieszczenia płatnych spotów wyborczych w radiu i telewizji zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego PiS.

21.1. - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego zakładającą likwidację od 1 marca Komisji Majątkowej. Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania Kościołowi własności nieruchomości lub ich części; była wielokrotnie krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości.

24.1. - Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła zarzuty sześciu osobom w śledztwie dotyczącym korupcji wyborczej w Wałbrzychu podczas wyborów samorządowych. 29 kwietnia Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał, że wybory prezydenckie w Wałbrzychu są nieważne; nakazał też powtórzyć II turę wyborów prezydenckich. 7 sierpnia w przedterminowe wybory wygrał niezależny kandydat Roman Szełemej, popierany przez PO. 19 lutego zarząd dolnośląskiej PO rozwiązał struktury partii w Wałbrzychu. Decyzja była związana z prowadzonym śledztwem ws. korupcji wyborczej w Wałbrzychu.

LUTY

3.2. - Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz z pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy jest integracja z UE - zapewnił Janukowycz po spotkaniu z Komorowskim. Obaj przywódcy podkreślali wagę rozwijania polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych.

7.2. - W Warszawie szczyt przywódców państw Trójkąta Weimarskiego - Polski, Francji i Niemiec. Spotkanie na poziomie prezydencko-kanclerskim odbyło się po ponadczteroletniej przerwie. Deklaracja kanclerz Niemiec Angeli Merkel o wsparciu Polski przez jej kraj w czasie naszej prezydencji w UE - to jeden z jego efektów. Nicolas Sarkozy po spotkaniu chwalił naszego prezydenta za politykę wobec Rosji.

Zobacz też

Wydarzenia w roku 2011:polityka, muzyka, film, sport, rozrywkowa, plastyka, nagrody, społeczeństwo

MARZEC

11.3 - Premier Donald Tusk w Brukseli wziął udział w unijnym szczycie poświęconym sytuacji w Libii i szerzej w Afryce Północnej.

19.3. - Premier Donald Tusk w Paryżu wziął udział w nadzwyczajnym szczycie UE-Unia Afrykańska-Liga Arabska ws. Libii. Tusk potwierdził, że Polska jest gotowa uczestniczyć w pomocy humanitarnej dla Libii, ale nie będzie uczestniczyć w żadnej akcji militarnej w tym kraju.

20.3. - Bronisław Komorowski zawetował ustawę o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie, było to pierwsze weto prezydenta.

KWIECIEŃ

1.4. - Raport PiS o stanie państwa; w raporcie postawiono zarzuty rządowi Donalda Tuska w niemal wszystkich dziedzinach funkcjonowania państwa. Kontrowersje wzbudziły opublikowane w raporcie słowa: "niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku, narodowość śląską w spisie powszechnym; SN słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej".

Donald Tusk ocenił, że Jarosław Kaczyński, przez wypowiedzi o Ślązakach, stał się paradoksalnie "pierwszym autonomistą śląskim, liderem prawdziwego ruchu dezintegracji państwa". Śląska PO złożyła w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez polityków PiS, m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS Adam Hofman tłumaczył, że wyrwane z kontekstu słowa prezesa PiS dotyczyły narodowości śląskiej, a nie "śląskości jako takiej".

7.4. - Spotkanie Donalda Tuska z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu. Główne tematy rozmów premierów to: polska prezydencja, kwestia nielegalnej imigracji i kryzys gospodarczy.

9.4. - Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej wraz z prezydentową Anną Komorowską uczestniczyli w uroczystościach w miejscu tragedii smoleńskiej; oddali też hołd na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Cieniem na uroczystościach położyła się zamiana tablic na kamieniu upamiętniającym ubiegłoroczną katastrofę. Zaskoczone zamianą tablic było polskie MSZ. Rodziny ofiar nie kryły oburzenia.

10.4. - W rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i 94 innych ofiar. Środowiska związane z PiS zorganizowały własne uroczystości, niezależne od oficjalnych.

11.4. - Prezydenci Polski i Rosji wspólnie uczestniczyli w Katyniu w uroczystościach upamiętniających rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach; złożyli wieńce zarówno w rosyjskiej, jak i w polskiej części cmentarza. Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew złożyli też wieńce na lotnisku w Smoleńsku przy brzozie, w której utkwił odłamek Tu-154M. Wcześniej Komorowski i Miedwiediew rozmawiali m.in. o mającym powstać w Smoleńsku pomniku, który upamiętni ofiary katastrofy.

13.4. - Premier Donald Tusk spotkał się w Kijowie z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem. Tusk zadeklarował, że Polska popiera unijne aspiracje Ukrainy.

18.4. - Premier Donald Tusk z wizytą w Wielkiej Brytanii, gdzie rozmawiał z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem m.in. o współpracy w ramach UE, priorytetach polskiej prezydencji oraz sytuacji w Afryce Płn.

19.4. - Bronisław Komorowski z jednodniową wizytę w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem oraz wziął udział w obchodach poświęconych 25. rocznicy katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu.

28.4. - Posiedzenie RBN ws. energetyki jądrowej i cyberbezpieczeństwa. Prezydent poinformował, że BBN pracuje nad projektem nowelizacji przepisów o stanach nadzwyczajnych, który dotyczyć ma zagrożenia ewentualnymi atakami cybernetycznymi.

Zobacz też

Wydarzenia w roku 2011:polityka, muzyka, film, sport, rozrywkowa, plastyka, nagrody, społeczeństwo

MAJ

3.5. - Bronisław Komorowski w dniu Święta Konstytucji 3 Maja wręczył ordery i odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla polskiej nauki i kultury m.in. prof. Zbigniewowi Radwańskiemu, poetce Julii Hartwig-Międzyrzeckiej, aktorom Franciszkowi Pieczce i Jerzemu Stuhrowi oraz reżyserowi Krzysztofowi Krauze.

5-7.5. - Trzydniowa wizyta Donalda Tuska na Bałkanach. Premier odwiedził Czarnogórę, Serbię i Chorwację; w każdym z tych krajów zapewniał o pełnym poparciu Polski dla idei rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zach.

4.5. - Donald Tusk zapowiedział zdecydowaną walkę o bezpieczeństwo na stadionach. Dzień wcześniej pseudokibice zdemolowali stadion Zawiszy w Bydgoszczy, gdzie w finale krajowego pucharu Legia Warszawa pokonała w rzutach karnych Lecha Poznań.

- W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego i króla Karola XVI Gustawa, ministrowie SZ Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt podpisali deklarację o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym.

9.5. - Spotkanie szefów rządów: Polski, Danii i Cypru - tzw. tria prezydencji, czyli krajów sprawujących po sobie przewodnictwo w UE. Politycy omówili strategię negocjacji unijnego budżetu i sytuację w Afryce Północnej.

10.5. - Donald Tusk poinformował, że dotychczasowy poseł klubu SLD Bartosz Arłukowicz będzie sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem ds. osób wykluczonych.

11.5. - Minister R.Sikorski spotkał się w Bengazi z przewodniczącym powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Abdulem Dżalilem. Przekazał mu, że UE uznaje Radę za prawowitego partnera do rozmów. Sikorski był pierwszym szefem dyplomacji państwa zachodniego, który spotkał się na miejscu z powstańczymi władzami.

16.5. - Wzmocnienie konkurencyjności unijnej gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne UE, węgierska i polska prezydencja oraz bliska akcesja Chorwacji - to najważniejsze tematy, poruszane przez premierów Polski, Czech, Węgier i Chorwacji podczas kongresu gospodarczego w Katowicach.

17.5. - Priorytety polskiej prezydencji; europejska polityka sąsiedztwa, w tym Partnerstwo Wschodnie - były tematami rozmowy w Warszawie premiera Donalda Tuska z szefem rządu Holandii Markiem Rutte.

20.5. - Sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wobec Białorusi oraz przygotowania do polskiej prezydencji zdominowały spotkanie szefów MSZ państw Trójkąta Weimarskiego - Polski - Radosława Sikorskiego, Niemiec - Guido Westerwelle i Francji - Alain Juppe. Szefowie dyplomacji rozmawiali w bydgoskim ratuszu i rezydencji ministra Radosława Sikorskiego.

27.5. - Pierwszy dzień wizyty w Warszawie prezydenta USA Baracka Obamy; amerykański przywódca złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta; rozmawiał z przedstawicielami środowisk żydowskich i zapoznał się z planami budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wieczorem na roboczym obiedzie spotkał się z prezydentami biorącymi udział w szczycie państw Europy Środkowej. 20 przywódców dyskutowało o możliwościach wsparcia przemian w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie. Podczas spotkania Obama zadeklarował potwierdzenie ważności sojuszu między państwami tego regionu a Stanami Zjednoczonymi.

28.5. - Drugi dzień wizyty w Warszawie Baracka Obamy; spotkanie się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, a także z liderami b. opozycji antykomunistycznej i przedstawicielami polskich partii politycznych oraz z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. W Pałacu Prezydenckim zabrakło Lecha Wałęsy.

Polska jest liderem, przykładem dla całego regionu, z uwagi na sukcesy w promowaniu demokracji i gospodarki rynkowej - oświadczył Obama po spotkaniu z Komorowskim.

30.5. - Polska prezydencja, perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz strefa Schengen - były m.in. tematami spotkania premiera Donalda Tuska z szefem szwedzkiego rządu Fredrikiem Reinfeldtem.

31.5. - Rząd przyjął program polskiej prezydencji; kładzie w nim nacisk m.in. na integrację europejską jako na źródło wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwo oraz ujednolicenie rynku.

- Z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu.

31.5.-1.6. - VI Forum Europa-Rosja w Sejmie zgromadziło ponad 200 uczestników z Unii Europejskiej, Rosji, państw sąsiadujących oraz Stanów Zjednoczonych. Polska łączy Europę z Rosją, otwiera drzwi, wymusza dialog, stawia trudne pytania - mówił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna w trakcie forum.

CZERWIEC

1.6. - Sąd Okręgowy w Warszawie wpisał do rejestru partii politycznych nowe ugrupowanie - Ruch Palikota.

3.6. - Premier Donald Tusk z wizytą w Paryżu; po rozmowie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, poinformował, że francuski przywódca będzie prawdopodobnie gościem jesiennego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Premier zaznaczył, że osiągnęli z Sarkozym "pełne porozumienie co do istotnych punktów priorytetów polskiej prezydencji".

4.6. - Prezesem PJN na kongresie partii został Paweł Kowal; zastąpił Joannę Kluzik-Rostkowską.

6.6. - Polska wspiera unijne aspiracje Turcji i mogłaby pomóc w przekonywaniu do tego Zachodu - zapewnił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem.

10.6. - Współpraca z Norwegią ułatwi Polsce skuteczne i opłacalne pozyskiwanie gazu łupkowego - powiedział premier Donald Tusk po rozmowach z szefem rządu Norwegii Jensem Stoltenbergiem. Wśród tematów spotkania było też m.in. bezpieczeństwo energetyczne i redukcja CO2.

- O potrzebie podtrzymywania wspólnoty transatlantyckiej w nie do końca bezpiecznym świecie, Ukrainie - kluczu do przyszłości regionu i Białorusi - wyzwaniu dla pragnących wolności - mówił B.Komorowski otwierając Wrocław Global Forum 2011.

11.6 - Konwencja PO w Ergo Arenie w Gdańsku. PO jest miejscem dla wszystkich - bez wyjątku - którzy chcą dobrze służyć Polsce - mówił premier Donald Tusk. W konwencji udział wzięli: b.liderka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska, Dariusz Rosati oraz Bartosz Arłukowicz.

- Kongres młodych PiS w Warszawie. Prezes tej partii Jarosław Kaczyński przeciwstawił warszawskie spotkanie gdańskiej konwencji PO, która - według niego - reprezentuje "Polskę anachroniczną".

15-16.6. - Szef MSZ Radosław Sikorski w Tunezji i Egipcie. W Egipcie minister podpisał umowę o współpracy politycznej. Z Tunezji zabrał do Polski 16 uchodźców.

- Posiedzenie Rady Gabinetowej ws. przygotowań do prezydencji. Prezydent i premier zapewnili, że jednym z atutów polskiej prezydencji będzie jedność i wzajemne wspieranie się poszczególnych organów władzy państwowej.

16.6. - Premier Donald Tusk wziął udział w Szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie; głównymi tematami rozmów były m.in. polska prezydencja w UE.

17.6. - Wizyta Bronisława Komorowskiego w Berlinie związana z obchodami 20. rocznicy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

19.6. - Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Warszawie zaprezentował zaktualizowany program partii - "Polska nowoczesna, Polska solidarna, Polska bezpieczna".

21.6. - Wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec w 20. rocznicę polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991.

22.6. - Radosław Sikorski odebrał z rąk prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Order Księcia Jarosława Mądrego - jedno z najwyższych ukraińskich odznaczeń państwowych.

25.6. - Konwencja wyborcza PSL pod hasłem "człowiek jest najważniejszy".

- Zmarł Jan Kułakowski - pierwszy negocjator członkostwa Polski w UE i były ambasador Polski przy Unii. Miał 81 lat.

29-30.6. - PiS zaprezentowało "białą księgę" z prac parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej kierowanego przez Antoniego Macierewicza. Zdaniem jej autorów, odpowiedzialność za katastrofę spada przede wszystkim na stronę rosyjską. padły też zarzuty m.in. wobec MSWiA, MSZ i BOR ws. złego przygotowania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

Zobacz też

Wydarzenia w roku 2011:polityka, muzyka, film, sport, rozrywkowa, plastyka, nagrody, społeczeństwo

LIPIEC

1.7. - Polska przejęła przewodnictwo w Radzie UE. Pałeczkę prezydencji D.Tuskowi przekazał premier Węgier Viktor Orban. W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z udziałem Bronisława Komorowskiego. W Warszawie gościli szefowie unijnych instytucji: Herman van Rompuy, Jose Barroso i Jerzy Buzek.

6.7. - Donald Tusk zaprezentował na forum PE w Strasburgu główne założenia i cele polskie prezydencji; spotkał się z szefem PE Jerzym Buzkiem oraz przewodniczącymi frakcji politycznych. Nie licząc kilku głosów eurosceptyków, wystąpienie Tuska w PE - w którym apelował o więcej Europy - spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Podczas debaty nie zabrakło jednak polsko-polskich sporów. PiS oskarżył rząd o ograniczanie wolności mediów.

12.7. - Prezydent Bronisław Komorowski nie potwierdził decyzji Sejmu i Senatu o odrzuceniu sprawozdania KRRiT za 2010 r., co oznacza, że Rada działa nadal w obecnym składzie. W opinii prezydenta obecna KRRiT ma swoje osiągnięcia, m.in. poprawiła o 20 proc. ściągalność abonamentu.

20.7. - Wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, głosowanie przez pełnomocnika i korespondencyjne nie naruszają konstytucji - orzekł Trybunał Konstytucyjny; za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał dwudniowe głosowanie w wyborach do Sejmu, Senatu i prezydenckich oraz zakaz używania billboardów i spotów w kampanii wyborczej.

29.7. - Raport komisji szefa MSWiA Jerzego Millera, który wskazuje liczne nieprawidłowości po polskiej stronie w związku z katastrofą Tu-154M. Po publikacji premier przyjął dymisję szefa MON Bogdana Klicha. Poinformował, że zastąpi go Tomasz Siemoniak. Klich tłumacząc swoją dymisję powiedział, że mógłby być obciążeniem przy wprowadzaniu rekomendacji po katastrofie smoleńskiej. Zapewniał, że gdyby wiedział o nieprawidłowościach w specpułku, zareagowałby na nie.

SIERPIEŃ 2011

2.8. - Tomasz Siemoniak został nowym szefem MON. Powołując go, prezydent Bronisław Komorowski podkreślił potrzebę reformy polskiego systemu dowodzenia. Premier Donald Tusk ocenił, że Siemoniaka czekają "twarde decyzje" w związku z rekomendacjami komisji Jerzego Millera.

- Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił oficjalnie, że 9 października odbędą się wybory parlamentarne.

5.8. - Szef Samoobrony, b. wicepremier Andrzej Lepper nie żyje; został znaleziony martwy w warszawskiej siedzibie partii. Według policji, polityk popełnił samobójstwo.

12.8. - Skandaliczny błąd prokuratora, a tłumaczenia nie do przyjęcia - tak premier Donald Tusk skomentował przekazanie przez polską prokuraturę białoruskim śledczym informacji o opozycji w tym kraju. Szef MSZ Radosław Sikorski przeprosił w imieniu Polski.

Polska Prokuratura Generalna przekazała białoruskim śledczym informację o rachunkach bankowych Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna". Według przedstawicieli organizacji pozarządowych i białoruskiej opozycji przyczyniło się to do jego ubiegłotygodniowego zatrzymania przez KGB. Został on oskarżony o ukrywanie dochodów.

19.8. - Sejm nie odrzucił weta prezydenta do ustawy powołującej Akademię Lotniczą w Dęblinie.

24.8. - Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie zawierającą przepisy dotyczące GMO. Decyzję tłumaczył niezgodnością ustawy z prawem UE i zapowiedział, że jeśli posłowie przyjmą weto, złoży w Sejmie projekt takiej samej ustawy, ale bez zapisów o GMO.

Zobacz też

Wydarzenia w roku 2011:polityka, muzyka, film, sport, rozrywkowa, plastyka, nagrody, społeczeństwo

WRZESIEŃ

4.9. - Premier Donald Tusk podczas wizyty na Litwie zapowiedział powstanie zespołu ds. edukacji, do którego wejdą wiceministrowie oświaty z Polski i Litwy, a także członkowie mniejszości polskiej i litewskiej. Po wizycie zawieszono strajk w szkołach polskich na Litwie związany z nową ustawą o oświacie.

6.9. - Premier zapowiedział, że nie będzie pomocy finansowej dla Białorusi bez nawiązania "poważnego dialogu" władz z opozycją. Tusk spotkał się z przedstawicielami opozycji białoruskiej; rozmawiał o tym także z szefem socjalistów w PE Martinem Schulzem.

14.9. - Ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa przewiduje przyjęta przez Senat poprawka do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej; dostęp do informacji publicznej podlegałby ograniczeniu, gdyby udostępnienie informacji miało osłabić "zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną RP w procesie zawierania umowy międzynarodowej" lub "utrudniłoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych RP w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym". Poprawki tej nie odrzucił później Sejm.

- W Cieszynie (Śląskie) premierzy Polski Donald Tusk i Czech Petr Neczas otworzyli polsko-czeskie połączenie gazowe. Jak mówili, to kolejny krok w budowie jednolitego rynku energetycznego w Europie i bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

17.9. - Premier Donald Tusk oficjalnie przekazał w Zagrzebiu szefowej chorwackiego rządu Jadrance Kosor projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji. Traktat został podpisany 9 grudnia, ale Chorwacja wejdzie do UE 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu.

19.9. - Premier ruszył w Polskę "Autobusem Tuska"; w czasie kampanii wyborczej przekonywał ludzi do PO. Pierwszego dnia usłyszał podczas spotkań pytanie, jak żyć za tysiąc zł i pretensje o bezrobocie, wzrost podatków i niskie emerytury.

23.9. - 49-letni mężczyzna podpalił się przed kancelarią premiera. W stanie ciężkim, choć niezagrażającym życiu, przewieziono go do szpitala. Śródmiejska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie próby samobójczej. Premier przerwał objazd po kraju i wrócił do Warszawy. Zanim doszło do podpalenia, mężczyzna przykleił do jednej z ławek w parku list do premiera. Wcześniej drogą mailową rozesłał listy o podobnej treści, m.in. do kilku redakcji.

25.9. - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej - poinformowała prezydencka kancelaria zapowiadając, że po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw prezydent wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, o zbadanie zgodności z konstytucją trybu jej uchwalenia w zakresie dotyczącym poprawki Senatu wprowadzającej ograniczenie prawa do informacji publicznej.

26.9. - Premier Donald Tusk zapowiedział po spotkaniu ze stowarzyszeniami i grupami kibicowskimi, że nie będzie żadnej tolerancji dla przestępczości na stadionach. To był sparing zakończony wysokobramkowym remisem - mówili z kolei kibice.

27.9. - Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. z deficytem w wysokości 35 mld zł. W projekcie zapisano 150 mln zł na rozpoczęcie projektu "Świetlików" - nowoczesnych centrów wypoczynku, edukacji, rehabilitacji i opieki.

29-30.9. - Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Przywódcy UE ostrzegli Ukrainę, że jej zbliżenie z UE zależy od przestrzegania standardów demokracji. W oddzielnej deklaracji za łamanie praw człowieka potępili Białoruś, która zbojkotowała spotkanie.

PAŹDZIERNIK

5.10 - Premier Donald Tusk zapowiedział - w przypadku wyborczego zwycięstwa PO - rozdzielenie MSWiA, powołanie ministerstwa cyfryzacji, przekształcenie ministerstwa infrastruktury w resort transportu oraz powołanie Centrum Planowania Strategicznego.

6.10 - B.szefowie MSZ: - Władysław Bartoszewski, Andrzej Olechowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Dariusz Rosati i Adam Daniel Rotfeld - wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili solidarność z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w związku z wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego na jej temat zawartą w książce "Polska naszych marzeń".

Prezes PiS napisał w niej, że nie sądzi, "żeby kanclerstwo Angeli Merkel było wynikiem czystego zbiegu okoliczności". Dopytywany o to w wywiadzie dla "Newsweeka", powiedział: "Ona wie, co ja chcę przez to powiedzieć. Tyle wystarczy".

7.10 - Prezydent Bronisław Komorowski w orędziu w ostatnim dniu kampanii wyborczej powiedział, że od wyniku wyborów może zależeć, czy Polska obroni trwający wzrost gospodarczy. Zaapelował do Polaków o udział w wyborach.

9.10 - Wybory parlamentarne. Po raz pierwszy - na mocy nowego kodeksu wyborczego - głosować można było w godzinach 7-21. Wybory do Senatu odbywały się w 100 okręgach jednomandatowych. Według sondażowych wyników wyborów wygrała PO, przed PiS, Ruchem Palikota, PSL i SLD.

10.10 - PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów: PO uzyskała 39,18 proc. głosów, PiS - 29,89 proc.; Ruch Palikota - 10,02 proc. (po raz pierwszy w Sejmie); PSL - 8,36 proc. głosów; SLD - 8,24 proc. Progu wyborczego nie przekroczyła m.in. - Polska Jest Najważniejsza (2,19 proc.).

- Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział, że nie będzie ubiegał się ponownie o stanowisko przewodniczącego SLD w związku ze słabym wynikiem Sojuszu w wyborach.

11.10 - Premier Donald Tusk zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Polityka", że będzie proponował zarówno prezydentowi, jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji nie zmieniać składu rządu.

- PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. PO wprowadzi do nowego Sejmu 207 posłów, PiS - 157, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, SLD - 27, a Mniejszość Niemiecka - jednego. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc.

PO i PiS praktycznie podzieliły się mandatami w 100-osobowym Senacie. W nowej kadencji w tej izbie zasiądzie 63 senatorów PO, 31 - PiS; dwóch reprezentantów będzie miało PSL; jednego - inicjatywa Obywatele do Senatu; będzie też trzech senatorów niezależnych.

12.10 - Donald Tusk rekomendował zarządowi PO, by kandydatką PO na marszałka Sejmu została obecna minister zdrowia Ewa Kopacz.

13.10 - Donald Tusk poinformował, że najpóźniej 22 listopada będzie przedstawiony nowy gabinet. Dodał, że szefem PSL Waldemarem Pawlakiem ma jednoznaczną intencję tworzenia koalicji PO-PSL.

- Lider Ruchu Palikota Janusz Palikot zapowiedział, że zwróci się do marszałka Sejmu o zdjęcie krzyża wiszącego w sali obrad Sejmu. W reakcji na to PiS oświadczyło, że złoży projekt uchwały, którego celem miałoby być uniemożliwienie usunięcia krzyża z sali sejmowej.

14.10 - Bronisław Komorowski zapowiedział, że 8 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu, powierzy Donaldowi Tuskowi misję tworzenia rządu; dodał, że tego dnia przedstawi podczas wystąpienia w Sejmie swoje oczekiwania wobec rządu.

- Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej porozumieli się w Pradze co do priorytetów polityki energetycznej. Uznali też, że nie można sobie wyobrazić łatwej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, gdy była premier tego kraju pozostaje w więzieniu.

19.10 - B.premier Leszek Miller został szefem nowego, liczącego 27 osób klubu SLD.

24.10 - Wiceszef PiS Zbigniew Ziobro oświadczył, że potrzebna jest "modernizacja PiS", aby partia mogła wygrywać w przyszłości wybory. Zapewnił jednak, że nie bierze pod uwagę opuszczenia PiS.

25.10 - Mariusz Błaszczak został szefem nowego klubu PiS. Zapowiedział, że postawę Zbigniewa Ziobry oraz innych europosłów partii, którzy wypowiadali się o sytuacji w PiS, oceni rzecznik dyscypliny partyjnej.

- Janusz Palikot został szefem klubu Ruchu Palikota.

26.10 - Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie UE w Brukseli. Po zakończeniu obrad poinformował, że przywódcy 27 państw UE zgadzają się na rekapitalizację unijnych banków, do której dojdzie, jeśli obradująca w Brukseli strefa euro uzgodni cały pakiet antykryzysowy, w tym wzmocnienie funduszu ratunkowego eurolandu EFSF.

27.10 - Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wydał postanowienie o wygaszeniu mandatów dwóch nowych posłów PiS, prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. Sąd Najwyższy potwierdził 9 listopada wygaszenie ich mandatów przez marszałka Sejmu.

28.10 - Szefem klubu parlamentarnego PSL w nowej kadencji został dotychczasowy wiceminister skarbu Jan Bury.

31.10 - Wiceprezes PiS Zbigniew Ziobro w liście do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego zaapelował o uspokojenie sytuacji w PiS oraz o powstrzymanie "brutalnych" ataków na niego; zadeklarował gotowość do dalszej współpracy.

Zobacz też

Wydarzenia w roku 2011:polityka, muzyka, film, sport, rozrywkowa, plastyka, nagrody, społeczeństwo

LISTOPAD

2.11. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaproponował Z.Ziobrze porozumienie mające umożliwić dalszą współpracę, ale zakładające m.in. oddanie się Ziobry "do dyspozycji prezesa". Ziobro ocenił, że nie jest to dla niego rozwiązanie kompromisowe.

4.11. - Szef MSZ Radosław Sikorski zwolnił w trybie natychmiastowym dwójkę pracowników polskiej ambasady w Moskwie. Zostali oni zatrzymani przez Straż Graniczną w związku z próbą przemytu około 100 tys. sztuk papierosów.

- Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański zostali wykluczeni z PiS. "To niedobry dzień dla prawicy" - podkreślał Ziobro.

7.11. - Grupa posłów PiS, tzw. ziobrystów, powołała nowy klub parlamentarny Solidarna Polska. Weszło do niego 17 osób - 16 posłów i senator.

8.11. - Pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji; jedynie odważne i roztropne działania posłów i rządu pozwolą Polsce kontynuować stabilny rozwój gospodarczy - powiedział w Sejmie Bronisław Komorowski.

- Tusk złożył na ręce marszałka seniora Sejmu Józefa Zycha dymisję Rady Ministrów.

- Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu PO-PSL i desygnował Donalda Tuska na premiera.

- Ewa Kopacz została wybrana na marszałka Sejmu. Jej kontrkandydatem był Marek Kuchciński (PiS). Posłowie PiS zarzucali Kopacz, że kłamała m.in. na temat sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) zostali wybrani na wicemarszałków Sejmu. Kontrowersje wzbudził wybór na wicemarszałek Sejmu zgłoszonej przez Ruch Palikota Wandy Nowickiej. W pierwszym głosowaniu nie uzyskała ona wymaganej większości.

Klub Ruchu Palikota zgłosił ponownie kandydaturę Nowickiej. W drugim głosowaniu posłowie mieli do wyboru Nowicką i Beatę Kempę (Solidarna Polska). Wygrała Nowicka, uzyskując 243 głosów.

- Inauguracyjne posiedzenie Senatu - kontrowersje wzbudziła wypowiedź marszałka seniora izby wyższej Kazimierza Kutza, który ocenił, że Senat VIII kadencji jest produktem wojny polsko-polskiej i że ta kadencja będzie "kaleka i intelektualnie jałowa". "Senat stał się zabawką mechaniczną nakręcaną przez PO" - mówił Kutz. Na marszałka Senatu został wybrany po raz trzeci Bogdan Borusewicz (PO).

- Rada Krajowa PO zatwierdziła koalicję z PSL.

9.11. - Rada Naczelna PSL zatwierdziła koalicję z PO.

- Donald Tusk zadeklarował wolę utworzenia rządu do 18 listopada; premier rozmawiał o tych terminach z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- Kryzys finansowy w strefie euro, nowy budżet UE oraz bezpieczeństwo energetyczne regionu były tematami spotkania prezydentów Polski i Estonii, Bronisława Komorowskiego i Toomasa Hendrika Ilvesa

10.11. - Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalili, że będzie utrzymany dotychczasowy podział resortów między PO i PSL - ludowcy utrzymają resorty pracy, gospodarki i rolnictwa. Pawlak poinformował, że Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem jego partii na szefa resortu pracy i polityki społecznej.

- Abp Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski i Andrzej Wielowieyski zostali odznaczeni przez Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. "Byliście kamieniami zmieniającymi bieg czasem niełatwej, ale wspaniałej polskiej historii" - powiedział do odznaczonych prezydent.

11.11. - Główne uroczystości rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent apelował przed Grobem Nieznanego Żołnierza o cnotę mądrości, porozumienia i zgody. "Nie dyktujmy innym jak mają kochać Polskę" - wzywał. "Świętujmy ten dzień razem" - mówił.

W Warszawie doszło do starć demonstrantów; zatrzymano 210 osób, 40 policjantów zostało lekko rannych. Do szpitali przewiezionych zostało 29 osób, które odniosły obrażenia.

- Prezydent po spotkaniu ze współpracownikami zlecił prawnikom prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu "hańbiących zachowań" podczas obchodów Święta Niepodległości.

12.11. - Spotkanie w kancelarii premiera w związku z wydarzeniami w stolicy w Święto Niepodległości. Donald Tusk zdecydowanie poparł pomysł zakaz zasłaniania twarzy w czasie zgromadzeń. Nie wykluczył w tym celu noweli konstytucji. Zastrzegł jednak, by do zmian w prawie podchodzić bez histerii. Pochwalił policję za postawę w czasie zamieszek w stolicy i zapowiedział ukaranie winnych.

- Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że to Donald Tusk odpowiada za to, iż niemieccy bojówkarze bili Polaków z historycznych grup rekonstrukcyjnych przy biernej postawie policji.

14.11. - Komitet Polityczny PiS podjął decyzję o wykluczeniu z partii członków klubu Solidarna Polska. To decyzja o podzieleniu polskiej prawicy - mówił szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

15.11. - Integracja z Unią Europejską jest dla Ukrainy bardzo ważna - powiedział we Wrocławiu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentami Polski i Niemiec Bronisławem Komorowskim i Chistianem Wulffem.

17.11. - Dziesięciu nowych ministrów znalazło się w rządzie, którego skład przedstawił Donald Tusk. Michał Boni pokieruje resortem administracji i cyfryzacji, Joanna Mucha - sportu, Jarosław Gowin - sprawiedliwości. To rząd zderzaków na trudne czasy - mówił premier. Poza rządem został Grzegorz Schetyna.

18.11. - Prezydent powołał rząd; premierem ponownie został szef PO Donald Tusk. W obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy jej sługami; sukcesy rządu to sukcesy całego społeczeństwa - mówił prezydent. Premier w imieniu rządu przyrzekł ciężką pracę i odważne decyzje.

W skład Rady Ministrów powołani zostali: Waldemar Pawlak jako wicepremier, minister gospodarki; Tomasz Arabski - minister, członek Rady Ministrów; Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia; Elżbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego; Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji; Mikołaj Budzanowski - minister skarbu; Jacek Cichocki - minister spraw wewnętrznych; Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości; Marcin Korolec - minister środowiska.

Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany na ministra pracy i polityki społecznej; Barbara Kudrycka - na ministra nauki i szkolnictwa wyższego; Joanna Mucha - ministra sportu i turystyki; Sławomir Nowak - ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej; Marek Sawicki - ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Tomasz Siemoniak został ministrem obrony narodowej; Radosław Sikorski - ministrem SZ; Krystyna Szumilas - ministrem edukacji; Jacek Rostowski - ministrem finansów; Bogdan Zdrojewski - ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

- Premier wygłosił godzinne expose w Sejmie, w którym zapowiedział m.in. stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reformę KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców.

- Koleżeński sąd dyscyplinarny PiS podtrzymał decyzję partyjnego Komitetu Politycznego o wykluczeniu z partii europosłów Zbigniewa Ziobry, Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego.

19.11. - Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Rząd poparło 234 posłów, przeciw było 211, a 2 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna w tym głosowaniu wynosiła 224 głosy. Głosowało 447 posłów.

- Premier przekonywał w Sejmie, że zmiany zapowiedziane w expose mają przynieść Polsce w 2013 roku ok. 10 mld zł oszczędności. Wyraził też satysfakcję, że mimo ostrych recenzji opozycja chce razem z jego rządem pracować nad "niektórymi przynajmniej" projektami.

- Część posłów PiS opuściło salę obrad Sejmu po tym, gdy Donald Tusk zasugerował w swoim wystąpieniu, że wydarzenia 11 listopada w Warszawie to następstwo wspierania przez PiS "chuliganów ubranych w szaliki klubowe".

22.11. - Donald Tusk skrytykował w liście do szefa litewskiego rządu Andriusa Kubiliusa rezultaty prac polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji.

23.11. - PSL zaproponował, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. W przypadku każdego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata. PO uważa, że pomysł jest nierealny.

24.11. - Zakaz uczestnictwa w manifestacjach osób zamaskowanych i możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej demonstracji w tym samym miejscu lub czasie - to niektóre zapisy prezydenckiego projektu zmian w ustawie o zgromadzeniach, który trafił do Sejmu.

25.11. - PiS chce przywrócenia kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa - oświadczył Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że projekt zmiany w Kodeksie karnym w najbliższym czasie trafi do Sejmu. PO, Ruch Palikota i SLD skrytykowały ten pomysł. PSL uznało, że jest to jedynie zapowiedź o charakterze "PR-owym". Najmniejszy sejmowy klub Solidarna Polska też jest za karą śmierci.

26.11. - Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział zgłoszenie projektu wprowadzenia kary bezwzględnego dożywocia.

28.11. - Bronisław Komorowski z wizytą na Ukrainie. Wraz z Wiktorem Janukowyczem zainaugurował budowę polskiego cmentarza w Bykowni koło Kijowa. Będzie to czwarte - okok cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie - miejsce upamiętniające polskie ofiary zbrodni katyńskiej.

- Szef MSZ Radosław Sikorski na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie przedstawił swoją wizję zmian w UE. Opowiedział się m.in. za zmniejszeniem i jednoczesnym wzmocnieniem KE, ogólnoeuropejską listą kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączeniem stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Wezwał również Niemcy do obrony strefy euro, której upadek zdefiniował jako największe zagrożenie dla Polski.

29.11. - Berlińskie wystąpienie Sikorskiego spowodowało lawinę komentarzy w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że szef MSZ złamał konstytucję. Zdaniem lidera PiS sprawa zasługuje na Trybunał Stanu. PO, PSL, Ruch Palikota i SLD poparły główne tezy wystąpienia Sikorskiego. PiS złożył wniosek o odwołanie Sikorskiego, którego Sejm nie przyjął.

30.11. - Prezydent ocenił, że wykład ministra Sikorskiego był ważny i zawierał "bardzo potrzebne propozycje do dyskusji". Jednak - w ocenie prezydenta - warto byłoby go poprzedzić debatą w kraju.

GRUDZIEŃ

1.12 - Premier Donald Tusk zadeklarował, że Polska podejmie wysiłki na rzecz ratowania strefy euro. W planie działania, do którego w najbliższych dniach Tusk chce przekonywać unijnych partnerów, jest m.in. szybka zmiana traktatu UE i wzmocnienie Komisji Europejskiej.

- Tusk spotkał się w Warszawie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Rozmowa dotyczyła m.in. ewentualnych zmian traktatowych w UE oraz Ukrainy.

2.12 - Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył w Estonii, że w dobie kryzysu finansowego nie ma alternatywy dla głębszej integracji UE. Zaznaczył, że kraje spoza strefy euro, w tym Polska, powinny brać udział w przygotowywaniu mechanizmów, które mogłyby uchronić Unię przed kryzysem.

4.12 - PiS przedstawiło założenia programu solidarnego państwa. Zakładają one sprzeciw wobec: podnoszenia wieku emerytalnego, obniżki emerytur i rent oraz likwidacji KRUS, a także poparcie dla polityki wspierania rodziny, rozwoju młodych ludzi oraz przyjaznej szkoły.

- Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział utworzenie na początku przyszłego roku nowej formacji politycznej.

5.12 - Premier Donald Tusk oświadczył, że chciałby, aby zimą zostały zakończone prace nad najtrudniejszymi reformami, które zapowiedział w swoim expose, m.in. dotyczącymi wieku emerytalnego i składki rentowej.

6.12 - Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2012 rok. W dokumencie założono, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., deficyt budżetowy nie przekroczy 35 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3 proc.

7.12 - Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie zakładający obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji.

9.12. Donald Tusk poinformował podczas szczytu UE w Brukseli, że całonocne negocjacje ws. ratowania strefy euro zakończyły się "umiarkowanym, ale powodzeniem". Szef rządu uważa, że zapisy umowy "powinny być ambitniejsze, żeby przekonać rynki finansowe".

10.12. Leszek Miller został nowym szefem SLD. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Napieralskiego.

12.12. Białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz został zatrzymany na warszawskim lotnisku przez Straż Graniczną, został następnie zwolniony. Białoruś wycofała się ze ścigania go. W sprawie interweniowało także polskie MSZ.

13.12. - W Warszawie Marsz Niepodległości i Solidarności, którego inicjatorem było PiS. Manifestanci przeszli Alejami Ujazdowskimi w kierunku Belwederu. W marszu - według organizatorów - wzięło udział - od 5 do 10 tys. osób. Obecny był Jarosław Kaczyński.

14.12. - Premier Donald Tusk podsumował polską prezydencję w Parlamencie Europejskim w Strasburgu; wzywał do silnego przywództwa w stojącej na rozdrożu Unii. Prezydencję chwalili szefowie PE, KE i frakcji politycznych; krytykowali zaś europosłowie PiS i Solidarnej Polski.

14.12. - Ministrowie SZ Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur. Umowa może zacząć obowiązywać od lata.

15.12. Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację w sprawie przyszłości UE; ostrzegał, że Unia może się podzielić - na kraje strefy euro i pozostałe. Jak podkreślił, cichy podział Europy to ryzyko dla Polski. Przekonywał, że ratowanie strefy euro leży w interesie Polski.

18.12. - Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął pięciodniową wizytę w Chinach; w Pekinie zachęcał do zacieśniania współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami; zapraszał młodych Chińczyków do studiowania w Polsce. Polski prezydent spotkał się z przewodniczącym ChRL Hu Jintao; podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

19.12. - Energetyka jądrowa i perspektywa finansowa UE były tematami rozmów premierów Polski i Finlandii Donalda Tuska i Jyrki Katainena. Szef polskiego rządu został zaproszony do Helsinek, które ma odwiedzić latem przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto