Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpływ palenia papierosów na serce

Ewa Piątek
Ewa Piątek
92% Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.

Pomimo to 9 mln Polaków (1/4 populacji) to palacze. Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrą okazją do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczęcia walki z nałogiem.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla całego organizmu. Jednym z układów szczególnie narażonych na natychmiastowe skutki palenia jest układ krążenia. Nikotyna oraz substancje chemiczne zawarte w dymie i smole papierosowej prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach, postępujących w szybkim tempie.

Zawarta w tytoniu nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcję serca, tlenek węgla, cyjanowodór, aceton, arsen, kadm, ołów, nitrozaminy oraz formaldehyd, znajdujące się w dymie tytoniowym, są odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów złośliwych, zawały serca, udary mózgu, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz szybsze starzenie się skóry.

- Wypalanie paczki papierosów dziennie zwiększa ryzyko zawału serca aż 4-krotnie. Palenie to drugi najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego – ostrzega dr Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” w zakresie chorób układu krążenia. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w naczyniach wieńcowych, upośledzając w nich przepływ krwi. Do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, a w sytuacji zablokowania przepływu krwi dochodzi o martwicy mięśnia sercowego (zwanej zawałem).

Konsekwencje palenia dla serca
Palenie papierosów jest wymieniane jako pierwszy z czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca (ChNS), której konsekwencją może być zawał serca. Ścisłą korelację pomiędzy rozwojem choroby niedokrwiennej serca a obecnością czynników ryzyka tej choroby wykazały wyniki badania POL-MONICA. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne do modyfikowalnych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca zalicza m.in.:
- palenie papierosów,
- nadciśnienie tętnicze,
- podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego a zwłaszcza frakcji LDL we krwi,
- podwyższone stężenie triglicerydów,
- cukrzycę,
- wysokokaloryczną dietę, obfitującą w tłuszcze zwierzęce,
- styl życia: małą aktywność fizyczną, stres.

Wszystkie czynniki ryzyka chorób układu krążenia, klasyfikowane jako modyfikowalne, można zwykle eliminować niewielkim wysiłkiem. Rezygnacja z palenia papierosów jest zmianą, której pozytywne efekty będą najszybciej odczuwalne i widoczne – podkreśla doc. Tomasz Hryniewiecki.

Na podstawie analizy danych zebranych od 73122 osób w 2007 roku w ramach „Programu edukacyjnego dla pacjentów z rozpoznaną chorobą wieńcową oraz pacjentów z czynnikami ryzyka jej wystąpienia” stwierdzono obecność jednego lub dwóch czynników ryzyka rozwoju ChNS u 21 746 (57,8 %), a obecność trzech lub czterech czynnika ryzyka – u 15 896 (42,2%) osób.

Dane epidemiologiczne potwierdzają, że wielu pacjentów obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym, pomimo wyraźnych wskazań lekarskich, nie rezygnuje z palenia papierosów, lekceważąc jego poważne konsekwencje. Szacuje się, że odsetek palących wśród pacjentów kardiologicznych ciągle sięga 30%, a nawet 40%. Osoby nadal palące tytoń po przebytym incydencie wieńcowym mają o około 50% większe ryzyko zgonu, w porównaniu z tymi które zaprzestały palenia tytoniu.

Warto zatem jeszcze raz podkreślić, że zaprzestanie palenia tytoniu przez chorych na ChNS należy do najskuteczniejszych, a zarazem najbardziej efektywnych pod względem ekonomicznym metod leczenia tej choroby – mówi doc. Tomasz Hryniewiecki.

Zmień nawyki – rzuć palenie
Wiosna jest dobrym momentem, aby pomyśleć o zdrowiu i kondycji serca. Zmianę złych przyzwyczajeń warto zacząć od rzucenia palenia.

Korzyści płynące z rezygnacji z nałogu dla Twojego układu krążenia:
- Już po 2 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa organizm pozbywa się szkodliwej nikotyny, powoli zmniejsza się ciśnienie krwi i rytm serca.
- Po jednej dobie wydalany jest trujący tlenek węgla.
- Po 2 miesiącach naczynia krwionośne zaczynają być znowu elastyczne.

Walka z nałogiem może być trudna. Warto zmodyfikować styl życia i konsekwentnie realizować postanowienia. Pozytywne myślenie i wiara w swoje możliwości są kluczem do sukcesu.
• Zaobserwuj w jakich okolicznościach najczęściej sięgasz po papierosa i staraj się je ograniczyć. Dzięki temu nie będziesz narażać się na chęć sięgnięcia po kolejnego.
• Wyrzuć od razu wszystkie papierosy, jakie Ci pozostały. Pochowaj popielniczki i zapalniczki, tak aby nie przypominały Ci o możliwości zapalenia.
• Planuj dokładnie każdy dzień. Staraj się, aby Twoje dni były możliwie najbardziej zajęte. Spotykaj się ze znajomymi, idź do kina, do teatru, na spacer. Omijaj jednak miejsca, gdzie można palić, np. kawiarnie, kluby, restauracje, bary.
• Nie zastępuj papierosa jedzeniem. Z jednego nałogu łatwo wpaść w kolejny, którego konsekwencją może być nadwaga i otyłość. Jeśli musisz sięgnąć po coś do jedzenia, wybierz warzywa. Pij dużo wody i świeżych soków. Dzięki nim nie przybierzesz na wadze, a poczucie głodu zostanie zaspokojone.
• Ćwicz albo spaceruj na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna nie tylko zapełni Ci czas, ale także poprawi Ci humor, wpłynie pozytywnie na kondycję Twojego organizmu, dotleni serce.
• Jeśli sam nie dasz rady sobie z problemem, zgłoś się do po poradę do lekarza. Specjalista dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia nałogu.

Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto