Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojenny wrzesień 1939 roku w Białymstoku

Redakcja
Kilkanaście dni po wybuchu wojny Białystok musiał przygotować się na spotkanie z wrogiem... (fot. ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku)
Kilkanaście dni po wybuchu wojny Białystok musiał przygotować się na spotkanie z wrogiem... (fot. ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku) Krystian Różycki
Wojna polsko-niemiecka wybuchła 1 września, ale na ulicach Białegostoku w pierwszym tygodniu wojny panował jeszcze względny spokój... - zapraszamy do przeczytania opowieści białostockiego historyka prof. Adama Czesława Dobrońskiego o początku wojny w mieście.

Wiadomością najważniejszą i najmilszą było wypowiedzenie wojny Niemcom przez Francję i Wielką Brytanię. W Białymstoku i w innych miastach regionu odbyły się radosne manifestacje, wznoszono okrzyki "Na Berlin!” i "Nasze Prusy Wschodnie!”.
 
"Na Berlin!” i "Nasze Prusy Wschodnie!” -  takie okrzyki wznosili mieszkańcy Białegostoku i okolic na wieść o wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Francję i Wielką Brytanię.
"Dziennik Białostocki” doniósł o zniszczeniu już 100 czołgów i 37 samolotów wroga. Takie wiadomości miały umacniać ducha ludności. Ogłoszono list pasterski bp. Czesława Kaczmarka: "Kto służy Ojczyźnie, ten służy Bogu”.
 
Na północno-wschodniej flance frontu polskiego, obsadzonej przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Narew”, panował nadal względny spokój. 71. pułk piechoty nie zdołał odzyskać Myszyńca. Walki te miały jednak charakter lokalny, Niemcy starali się przełamać pozycje polskie pod Mławą, by z tego kierunku zagrozić Warszawie. Podlaska Brygada Kawalerii, dowodzona przez gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego (do wybuchu wojny był komendantem garnizonu Białystok), szykowała się do nocnego wypadu całością sił na Prusy Wschodnie. Niemcy zaczęli rabunki w Grajewie, więc wieczorem miasto obsadzili piechurzy ze 135. pułku (z 33. Dywizji Piechoty).
 
A w białostockich kinach kontynuowano seanse. W Gryfie można było obejrzeć filmy "Zawiniłam” i "Król się bawi” (szampańska komedia), w Świecie – "Za uśmiech seniority” (dzieło wielkiej miłości), w Polonii – "Kobieta, którą kocham”, w Apollo – "Włóczęgi”, z komikami lwowskimi Szczepkiem i Tońciem. Pójście do kina miało być przejawem spokoju, o zachowanie którego apelowały władze.
 
Zainteresowanych historią II wojny światowej i opowieściami ludzi, którzy się z nią zetknęli zapraszamy do specjalnego serwisu. Za pośrednictwem tego serwisu można zamówić również kolekcję książek o historii II wojny światowej.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojenny wrzesień 1939 roku w Białymstoku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto