MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Własna firma jako przymus

Maryla Pawlak Żalikowska
- Nawet sierpniowa ulga w stawkach ZUS dla rozpoczynających działalność gospodarczą nie wpłynęła na przypływ osób chcących zarejestrować firmę - ocenia Bożena Gałan, kierownik referatu handlu i usług w UM Białystok.

- Nawet sierpniowa ulga w stawkach ZUS dla rozpoczynających działalność gospodarczą nie wpłynęła na przypływ osób chcących zarejestrować firmę - ocenia Bożena Gałan, kierownik referatu handlu i usług w UM Białystok.
- Niestety w województwie podlaskim liczba firm przypadająca na 1000 mieszkańców jest jedną z najmniejszych w kraju - dodaje Bogusław Plawgo, dr ekonomii z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku.

Bez wzlotów i upadków

W drugiej połowie 2004 roku swój biznes prowadziło prawie 2,3 mln Polaków - podaje raport. To prawie 9 proc. osób w wieku 18-64 lata, czyli więcej niż np. we Francji, Niemczech, Włoszech.
- Do liczb z pierwszego półrocza 2004 trzeba zachować pewien dystans - ocenia Bożena Gałan. - W sierpniu 2004 roku weszła w życie ustawa o swobodzie gospodarczej. Obligowała ona do zarejestrowania działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby, które wcześniej nie miały takiego obowiązku. Przykładowo lekarze, pielęgniarki lub radcy prawni wcześniej nie podlegali ewidencji, nawet będąc przedsiębiorcami. Od sierpnia rzeczywistość mogła się nie zmienić, statystyka tak.
Jej zdaniem, nie widać u nas specjalnych wzlotów zainteresowania białostoczan zakładaniem własnych firm. - Rejestry miejskie stwierdzają wręcz, że w końcu września roku 2005 działało w Białymstoku 27.756 firm, a rok wcześniej było ich prawie 1800 więcej.

Usamodzielniamy się ze strachu

Według raportu, bardzo często zakładamy biznes nie dlatego, że szukamy szansy na samodzielność, tylko dlatego, że nie widzimy innego sposobu na ucieczkę przed bezrobociem. Takie motywy zakładania własnej działalności zmniejszają zaangażowanie w nią. Firmy krócej istnieją i słabiej się rozwijają.
Inna jest sytuacja osób - stwierdza raport - które dobrowolnie decydują się na samodzielną działalność. Uważają, że w ten sposób mają większą szansę na sukces, niż pracując na etacie. Tacy przedsiębiorcy znacznie lepiej oceniają swoje kompetencje do biznesu, mają większą skłonność do ryzyka. Firmy są lepiej wyposażone i nowocześniejsze.
Raport sygnalizuje również, że to kobiety częściej decydują się na samodzielny biznes, widząc w tym szansę na pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi. Częściej też mieszkańców miast niż wsi warunki życia zmuszają do zakładania własnych firm.

Mentalność hamulcem

Przy okazji tego raportu warto przypomnieć, że rok temu prezentowane były wyniki badania pt. "Globalny Monitoring Przedsiębiorczości". Dotyczyły 41 krajów świata, w tym Polski (nie prowadzili ich polscy naukowcy).
Wynikało z nich, że jesteśmy średnio przedsiębiorczy, a przyczyną tego zjawiska może byś nasza mentalność. GEM pokazał, że przedsiębiorca kojarzy się nam z oszustem, a przedsiębiorczość z przestępstwem.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto