Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy i prezentacja książki prof. Dobrońskiego w ramach upamiętnienia ofiar krwawej akcji lutowej w białostockim getcie

OPRAC.: PL>an
80 rocznica akcji lutowej w białostockim getcie
80 rocznica akcji lutowej w białostockim getcie FB CLZ
Na niedzielę (5.02) przypadła 80-rocznica zimowej akcji likwidacji białostockiego getta. Dla upamiętnienia ofiar tych tragicznych wydarzeń w mieście odbył się m.in. uroczysty przemarsz od bram getta pod pomnik Powstańców Getta, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. Odbyła się również prezentacja książki "Żydzi białostoccy. Karty pamięci" oraz wernisaż wystawy "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939".

Smutna rocznica tragicznych wydarzeń w historii Białegostoku

5 lutego 2023 roku przypadła 80 rocznica krwawej, tragicznej w skutkach akcji. 1943 roku o godzinie czwartej rano jednostki żandarmerii, gestapo oraz policji żydowskiej rozpoczęły przeszukiwania terenu getta, wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi, tzn:

  • bezrobotnych,
  • biedotę,
  • uchodźców innych miast.

W trwającej do 12 lutego akcji na miejscu rozstrzelano około tysiąc osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy. Było to pierwsze działanie mające na celu likwidację getta rozpoczęte w wyniku zawartej przez okupacyjne władze niemieckie umowy z Judenratem (utworzoną przez Niemców radą żydowską w getcie). 16 sierpnia 1943 roku doszło do brutalnego stłumienia powstania w obrębie getta - najbardziej krwawej i pociągającej za sobą najwięcej ofiar akcji.

Promocja książki prof. Adama Czesława Dobrońskiego "Żydzi białostoccy. Karty pamięci"

Książka odsłania przed czytelnikami nieznane lub niewyeksponowane dotąd fragmenty historii białostockich Żydów. Narracja oparta na relacjach świadków historii zawiera w sobie wątki m.in. pogromu białostockiego i likwidacji białostockiego getta. Autor rzuca nowe światło zarówno na historię Żydów, jak i samego miasta, które po wojnie na zawsze zmieniło swoją tożsamość.

Zobacz również: Profesor Adam Dobroński został honorowym kustoszem Gabinetu Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Prof. Adam Czesław Dobroński – historyk, wybitny znawca dziejów północno-wschodniej Polski, profesor UwB, autor kilkunastu książek naukowych poświęconych historii Białostocczyzny i okolic.

Źródło CLZ: Żydzi białostoccy. Karty pamięci

Wystawa "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939"

  • Jak wyglądały międzywojenne sztetle i żydowskie dzielnice dużych miast i miasteczek?
  • Jak toczyło się codzienne i odświętne życie żydowskich rodzin?
  • Czym zajmowali się Żydzi w II Rzeczpospolitej?
  • Jak wyglądały bożnice, które nie przetrwały wojennej pożogi?

Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na prezentowanej wystawie.

„Fotografie ukazują duże miasta i miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. (...) Mieszkając w Polsce i dla niej pracując, mając świadomość więzi z własnym narodem i jego losem, często żyli na granicy dwóch światów. Z fotografii wyłania się wielowątkowy obraz świata polskich Żydów.” – przeczytamy we wstępie do albumu towarzyszącego wystawie.

Zobacz również: Byliśmy tu - wystawa poświęcona białostockim Żydom

Bezpowrotnie utracony świat zobaczymy na ponad stu podzielonych tematycznie czarno-białych fotografiach. Są tu także białostockie akcenty – m.in. zdjęcie białostockiego rynku oraz portret Ludwika Zamenhofa.

Wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma powstała z materiałów zawartych w albumie „Świat utracony. Żydzi polscy” Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego. Kuratorką wystawy jest Teresa Śmiechowska, współautorem – Leszek Dulik. Wystawa czynna do 8 kwietnia 2023, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00

Czytaj więcej - CLZ: Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939

Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy i prezentacji książki:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto