Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne: Nie czytasz, nie zażywaj!

redakcja
redakcja
fot. nadesłane
fot. nadesłane redakcja
„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”. Znamy to na pamięć. Jednak Polacy i tak nie zwracają uwagi na informacje z ulotek. Skutkuje to poważnymi konsekwencjami - alarmują eksperci Programu „Ulga w bólu”.

Leki dostępne bez recepty są powszechnie dystrybuowane i stosowane. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach ogólnopolskiego programu „Ulga w bólu”* , do najczęściej zażywanych należą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Aż 54% z nas w celu uśmierzenia bólu zażywa leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Bez problemu znajdziemy je na każdej stacji benzynowej czy w supermarkecie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji związanych z nadużywaniem tych leków bądź stosowaniem niezgodnie z zaleceniami dołączonych do nich ulotek.
„Brak wiedzy na temat zażywanych leków, przeciwwskazań ich stosowania oraz możliwości interakcji z innymi lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji. Czytanie ulotek informacyjnych pozwoli na bezpieczne korzystanie z farmaceutyków i pomoże uniknąć błędów” – mówi ekspert programu „Ulga w bólu” Magdalena Kocot-Kępska, na co dzień związana z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii UJ CM w Krakowie.
Zdaniem eksperta
Jak podkreślają eksperci, wśród bólów, które najczęściej leczymy sami, są przede wszystkim bóle krzyża, głowy, stawów, zębów oraz bóle menstruacyjne. W celu uśmierzenia tych dolegliwości sięgamy zwykle po łatwo dostępne środki przeciwbólowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bez recepty dostępnych jest jedynie kilka substancji, które sprzedawane są pod różnymi nazwami handlowymi.
„Przykład stanowi paracetamol, który występuje w kilkudziesięciu preparatach. Pacjenci często nie znają nazw substancji i są przekonani, że biorą różne leki przeciwbólowe, a tak naprawdę stosują jeden. Skutkiem takiego działania może być znaczne przekroczenie dopuszczalnej dawki i pojawienie się objawów ubocznych, a nawet toksyczności” – podkreśla Magdalena Kocot-Kępska.
Niebezpieczne jest również łączenie różnych preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których zaliczamy ibuprofen, naproksen i ketoprofen. Wszystkie substancje NLPZ dostępne bez recepty mają ten sam mechanizm działania, a zwiększanie dawki lub ich łączenie nie nasila działania analgetycznego, a zwiększa ryzyko objawów ubocznych. Porównanie składu wszystkich zażywanych leków jest zatem konieczne i pozwala uniknąć ewentualnego przedawkowania.
„Wiele osób trafia do szpitala w wyniku ciężkich powikłań po NLPZ. Spożycie nadmiernej ilości leków z tej grupy wywołuje objawy niepożądane takie, jak ból brzucha, zatrzymanie moczu, duszność, a nawet krwawienie z przewodu pokarmowego. Dlatego przed ich zażyciem należy zapoznać się ze składem leków, a także przeciwwskazaniami do ich stosowania i łączenia z innymi substancjami” – mówi Magdalena Kocot-Kępska.
Objawy toksyczne, jak np. uszkodzenie wątroby po przedawkowaniu paracetamolu czy też krwawienie z przewodu pokarmowego jako objaw uboczny po NLPZ, mogą wystąpić u osób szczególnie wrażliwych nawet po niewielkich dawkach leków. Indywidualna wrażliwość na lek przeciwbólowy oraz na wystąpienie objawów niepożądanych zależy przede wszystkim od genetycznie uwarunkowanego funkcjonowania układu nerwowego, a także metabolizmu leku czyli rozkładu w wątrobie.
„Każdy z nas wie na co choruje. Czy ma np. nadciśnienie tętnicze, chorobę wrzodową żołądka, czy też uczulenie na dany lek przeciwbólowy. Lektura ulotki informacyjnej oraz stosowanie się do zawartych w niej zaleceń pozwoli na bezpieczne i skuteczne stosowanie leków” – dodaje dr Magdalena Kocot- Kępska.
Zanim zażyjesz lek:
1. Zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania;2. Sprawdź skład leku oraz zasady bezpiecznego dawkowania;3. Poznaj przeciwwskazania stosowania z innymi farmaceutykami;4. Dowiedz się jakie są skutki uboczne stosowania środka;5. Skonsultuj z lekarzem, jaki lek przeciwbólowy jest wskazany przy Twoich dolegliwościach;
Pamiętaj! Zachowaj szczególną ostrożność przy podawaniu leków przeciwbólowych dzieciom.
„Ulga w bólu” – Ogólnopolski Program Skutecznej Kontroli Bólu ma na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. standardów skutecznego leczenia przewlekłego bólu o umiarkowanym i dużym stopniu natężenia. Ideą kampanii jest popularyzowanie nowoczesnych i bezpiecznych strategii kontroli bólu z wykorzystaniem drabiny analgetycznej WHO. Do najważniejszych działań, które zostały podjęte w ramach programu, należą badania opinii publicznej na temat postaw Polaków wobec bólu i możliwości jego kontroli, Dni Otwarte w Poradniach Leczenia Bólu, Bezpłatna infolinia nt. leczenia bólu oraz warsztaty edukacyjne dla mediów. Pacjentom i ich rodzinom udostępniane są materiały edukacyjne stworzone we współpracy z Radą Ekspertów kampanii. Partnerem programu jest firma farmaceutyczna Grünenthal. Patronat honorowy i merytoryczny nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB). Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej http://www.ulgawbolu.pl%20
* Badanie TNS OBOP, „Odczuwanie i leczenie bólu – doświadczenie i opinie Polaków”, czerwiec 2008.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne: Nie czytasz, nie zażywaj! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto